Jak dotąd w tym roku najwięcej wniosków otrzymały Niemcy: 30% ogółu, prawie dwukrotnie więcej niż Hiszpania (17%) i Francja (16%).
Liczba wniosków o azyl zarejestrowanych w krajach UE, Norwegii i Szwajcarii wzrosła w pierwszej połowie 2023 r. o prawie 30% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Agencja Azylu UE stwierdziła, że nastąpił wzrost o 28% rok do roku.
Agencja podała, że od stycznia do końca czerwca w tych 29 krajach złożono około 519 000 wniosków o azyl, szacując, że „przy obecnych tendencjach liczba wniosków może przekroczyć milion do końca roku”.
Główne wnioski pochodziły od Syryjczyków, Afgańczyków, Wenezuelczyków, Turków i Kolumbijczyków, co stanowi łącznie 44% wniosków.
Liczba wniosków składanych w pierwszej połowie roku jest najwyższa jak na tę porę roku od lat 2015–2016.
W tym okresie napływ uchodźców do Europy, w szczególności wywołany konfliktem w Syrii, spowodował, że liczba wniosków o azyl osiągnęła 1,3 mln w 2015 r. i 1,2 mln w 2016 r.
Jak dotąd w tym roku najwięcej wniosków otrzymały Niemcy: 30% ogółu, prawie dwukrotnie więcej niż Hiszpania (17%) i Francja (16%).
Agencja zwraca uwagę, że w wyniku tego wzrostu wiele krajów europejskich „znajdzie się pod presją rozpatrywania wniosków”, a liczba spraw oczekujących na decyzję wzrosła o 34% w porównaniu z 2022 r.
Około 41% wniosków w pierwszej instancji otrzymało pozytywną odpowiedź.
Ponadto około 4 miliony Ukraińców uciekających przed rosyjską inwazją korzysta obecnie z tymczasowej ochrony w UE.