O nas
Kontakt

Gospodarka Danii wzmocniona dzięki leczeniu otyłości

Laura Kowalczyk

Gospodarka Danii wzmocniona dzięki leczeniu otyłości

Według krajowych statystyk, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku duński PKB wzrósł o 1,7% rok do roku, ale bez wkładu przemysłu farmaceutycznego spadłby o 0,3%.

W obliczu rosnących zysków i produkcji, która stara się dotrzymać kroku wykładniczemu popytowi na leki przeciw otyłości, duńskie laboratorium Novo Nordisk, największa europejska kapitalizacja rynkowa, przekształca gospodarkę tego skandynawskiego kraju.

„Gdyby nie było Novo Nordisk, nie byłoby wzrostu” – powiedział AFP Las Olsen, główny ekonomista Danske Bank.

Rozwój laboratorium napędzają dwa flagowe produkty: lek przeciwcukrzycowy Ozempic, który cieszy się popularnością w mediach społecznościowych, oraz lek przeciw otyłości Wegovy.

Według krajowych statystyk, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku duński PKB wzrósł o 1,7% rok do roku, ale bez wkładu przemysłu farmaceutycznego spadłby o 0,3%.

„Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego, zmienia to oblicze gospodarki” – powiedział Jonas Petersen, analityk w Statistics Denmark.

Jeśli chodzi o produkcję, według Palle Sørensen, głównego ekonomisty banku Nykredit, w Danii jest ona o 40% wyższa od poziomu sprzed pandemii. „W strefie euro i Stanach Zjednoczonych jesteśmy na tym samym poziomie, co przed pandemią” – powiedział, dodając, że ożywienie po pandemii jest coraz silniejsze.

Skorzystała na tym nie tylko kasa rządowa, ale także wskaźniki zatrudnienia i akcjonariusze.

Jako kluczowy gracz w walce z cukrzycą i światowy lider w dziedzinie insuliny, Novo Nordisk czerpie obecnie korzyści z wyjątkowego wzrostu sprzedaży leków przeciw otyłości, która w pierwszej połowie roku wzrosła o 157%.

Wyniki te skłoniły spółkę do poprawy prognoz. Jej sprzedaż, o wartości 176,95 miliardów koron (23,7 miliardów euro) w 2022 roku, powinna wzrosnąć o 30% w 2023 roku.

Na razie kapitalizacja rynkowa Danii wynosząca 2984 miliardów koron (ponad 400 miliardów euro) przekracza PKB Danii, który w zeszłym roku wyniósł 2832 miliardów koron.

1 września przejęła kapitalizację rynkową światowego giganta dóbr luksusowych LVMH, stając się największą europejską spółką giełdową, a francuska grupa zajmowała tę pozycję od ponad dwóch i pół roku.