Lasy objęte ochroną UNESCO, legendarna gościnność i futurystyczna architektura: gruziński region Ajara to perełka czekająca na odkrycie
Region Ajara w Gruzji leży na wybrzeżu Morza Czarnego. Historycznie rzecz biorąc, było to skrzyżowanie cywilizacji, gdzie Europa spotykała się z Azją.
W tym odcinku Explore poznajemy jego bogatą kulturę i legendarną gościnność, odwiedzamy drugie miasto Gruzji, Batumi, z jego mieszanką starożytnej historii i futurystycznej architektury oraz odkrywamy oszałamiającą przyrodę regionu, która leży tuż za miastem.
Lasy deszczowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Region charakteryzuje się ogromną różnorodnością przyrody, a wszystko to w niewielkiej odległości od Batumi. Dzięki subtropikalnemu klimatowi kwitną bambusy i drzewa cytrusowe. Odwiedzający mogą cieszyć się plażami wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego, a w ciągu dziesięciu minut znaleźć się w górach z wodospadami i dziewiczymi lasami deszczowymi.
Bujne lasy Adżarii zajmują 60% regionu i są wyjątkowe, a niektóre z nich mają 20 milionów lat. Są to jedyne miejsce na świecie, gdzie współistnieją las kolchiczny, wilgotny, liściasty las deszczowy i tereny podmokłe.
Park Narodowy Mitrala to jeden z czterech chronionych parków narodowych w Adżarii, które są częścią światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Mike Garforth jest brytyjskim ekspertem ds. leśnictwa, który od dwudziestu lat mieszka w Gruzji.
„Lasy przetrwały tu epokę lodowcową” – wyjaśnia. „Reszta Europy została pokryta setkami metrów lodu, wszystkie lasy zostały zniszczone, a cała dzika przyroda została zniszczona. Tutaj, w Gruzji, wszystko przetrwało. A tutaj są gatunki, które nazywamy gatunkami endemicznymi, których nie można spotkać nigdzie indziej.”
Mike mówi, że to, co uwielbia w Gruzji, to obfitość pysznych sezonowych owoców i warzyw oraz gościnność Gruzinów.
„Gruzja ma bardzo bogatą, bardzo dumną historię, ludzie są bardzo serdeczni, bardzo rodzinni i bardzo gościnni. W Gruzji mówi się, że gość to dar od Boga. I tak ludzie podchodzą do swojego życia, tak się zachowują podejść do gości” – mówi Mike.
Gotowanie uczty
Żadna wizyta w Gruzji nie jest kompletna bez spróbowania jej pysznej kuchni, a każdy region ma swoje odrębne tradycje kulinarne. Kuchnia ajariańska to wyjątkowa mieszanka przypraw europejskich i azjatyckich, która rozwinęła się na przestrzeni wieków i słynie z przepysznych smaków i różnorodności potraw.
Jednym z najbardziej znanych jest Ajarian chaczapuri, pyszny chleb nadziewany serem i żółtkiem na wierzchu. Ma kształt łodzi, a legenda głosi, że był ulubieńcem żeglarzy powracających z podróży, a jajko reprezentuje słońce, które stoczyło się do morza.
Supra Gruzińska to tradycyjne święto, które do dziś stanowi ważny element życia Gruzinów. Stół ugina się pod różnorodnymi potrawami, a kolacja może trwać godzinami przy śpiewie, poezji i opowiadaniu historii. Prowadzi ją Tamada, czyli mistrz toastów, którego ważną rolą jest utrzymanie zaangażowania publiczności przy stole serią toastów, często poetyckich i filozoficznych, ale zawsze płynących z serca.
Unikalne gruzińskie dziedzictwo
Gruzińskie winiarstwo sięga 8000 lat wstecz i zostało uznane przez UNESCO jako część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości
Wino jest przechowywane i dojrzewa w Qvevri, glinianym słoju, a goście są zaszczyceni starożytnym rytuałem otwierania Qvevri przed suprą.
W Georgi rośnie ponad 500 odmian rodzimych winogron, a niektóre zagrożone wyginięciem nie występują nigdzie indziej na świecie.
Muzyka ludowa, taniec i śpiew są integralną częścią supraskiej i gruzińskiej gościnności.
Śpiew polifonicznytechnika, która splata ze sobą wiele głosów, każdy ze swoją melodią, została uznana przez UNESCO za część cennego, żywego dziedzictwa świata.
Gruzini uwielbiają dzielić się z przyjezdnymi swoją bogatą kulturą i dziedzictwem, a udział w suprze to przeżycie, które zapada w pamięć na zawsze!
Odkrywanie Batumi
Stolicą regionu Ajara jest drugie miasto Gruzji, Batumi. To tętniące życiem miasto, które łączy w sobie urok starego świata i nowoczesność.
Historia miasta sięga czasów starożytnych i jest wspominana w dziełach greckiego filozofa Arystotelesa.
W XIX wieku stał się portem o międzynarodowym znaczeniu na Morzu Czarnym. Słynny Bulwar powstał pod koniec XIX wieku. Biegnie przez siedem kilometrów obok morza i zapewnia zieloną przestrzeń do spacerów, jazdy na rowerze i joggingu.
W ciągu ostatnich dziesięciu, piętnastu lat miasto przeszło transformację dzięki nowoczesnym wieżowcom i futurystycznej architekturze.
„Panorama Batumi zmienia się dość szybko, a jednocześnie łączy się z naturą i całym autentycznością miasta i jego urokiem. To coś, co naprawdę przyciąga każdego podróżnika” – wyjaśnia przewodniczący rządu Adżarii, Tornike Rizhvadze, „
Władze regionu mają w planach dla miasta ambitne projekty, w tym plany pierwszego w regionie World Trade Center i sztucznej wyspy w kształcie palmy.
Gdy słońce zachodzi nad Batumi, miasto rozświetla się. Miłośnikom życia nocnego przygotowano sale koncertowe, takie jak Stage 17 z międzynarodowymi i lokalnymi artystami oraz stylowymi barami na dachach, z których można podziwiać widoki na miasto.