W ramach 10-letniego projektu ponownego dzikiego życia w Afryce ma zostać wypuszczonych 2000 trzymanych w niewoli nosorożców białych.
Południowoafrykańska organizacja pozarządowa kupiła największą na świecie firmę zajmującą się hodowlą nosorożców w niewoli. Teraz planuje ponownie zdziczeć zwierzęta na całym kontynencie.
Organizacja African Parks wkroczyła po aukcji internetowej 2000 nosorożców hodowcy Johna Hume’a, która nie otrzymała żadnych ofert.
W ciągu najbliższych 10 lat organizacja zajmująca się ochroną przyrody zamierza przenieść zwierzęta do obszarów chronionych na całym kontynencie, aby pomóc zabezpieczyć przyszłość gatunku.
Dlaczego na aukcji internetowej sprzedano 2000 białych nosorożców?
W 2009 roku były miliarder John Hume przeznaczył swoją fortunę na budowę największej na świecie farmy nosorożców.
Z dokumentów aukcyjnych wynika, że pilnie strzeżona farma, zlokalizowana w Klerksdorp, 170 km na południowy wschód od Johannesburga, kosztuje miesięcznie ponad 425 000 dolarów (396 000 euro).
Duża część tej kwoty została przeznaczona na bezpieczeństwo, podczas gdy koszty wzrosły w ostatnich latach z powodu przedłużającej się suszy, która podniosła ceny karmienia zwierząt.
Aby jeszcze bardziej odwieść kłusowników, nosorożcom na farmie Hume’a odcięto rogi. Nie szkodzi to nosorożcom, ale może zmienić ich zachowanie i mieć długoterminowe konsekwencje. Jeśli zostaną prawidłowo przycięte, rogi mogą z czasem odrosnąć.
W 2017 r. kontrowersyjny przedsiębiorca wygrał batalię prawną o zniesienie zakazu handlu krajowego rogami nosorożców w Republice Południowej Afryki z 2009 r., pomimo międzynarodowego zakazu. Miało to na celu zarówno sfinansowanie jego projektu ochrony przyrody, jak i rzekomo zmniejszenie wartości rogów na nielegalnym rynku.
W 2016 r. CNN podało, że gospodarstwo posiadało prawie 10 ton rogów o wartości prawie 500 mln euro. W 2015 r. wartość rogów nosorożców przekroczyła wartość złota i kokainy.
W kwietniu Hume, którego nie było stać na dalsze prowadzenie gospodarstwa o powierzchni 7800 hektarów, wystawił je na aukcję internetową.
Cena zapłacona przez African Parks nie została ujawniona, ale aukcja, która zakończyła się w maju, obejmowała oferty rozpoczynające się od 10 milionów dolarów (9,3 miliona euro).
Co Parki Afrykańskie zrobią z nosorożcami?
African Parks to organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną przyrody. Zarządza 22 parkami narodowymi w 12 krajach Afryki we współpracy z rządami i społecznościami lokalnymi.
Przy wsparciu rządu Republiki Południowej Afryki planuje ponowne zdziczenie 2000 osobników nosorożca białego południowego, co będzie stanowić do 15 procent pozostałej dzikiej populacji na świecie.
Organizacja pozarządowa twierdzi, że ma doświadczenie w zarządzaniu obszarami chronionymi i przemieszczaniu dużych ilości dzikich zwierząt, w tym w sprowadzaniu nosorożców z powrotem do Rwandy, Malawi i Demokratycznej Republiki Konga.
Zapewnił fundusze nadzwyczajne na zakup nosorożców i ochronę ich przed potencjalnym kłusownictwem i fragmentacją.
W ciągu najbliższych 10 lat planuje przenieść nosorożce na dobrze zarządzane i bezpieczne obszary, tworząc lub uzupełniając strategiczne populacje w celu zabezpieczenia przyszłości gatunku.
„Skala tego przedsięwzięcia jest po prostu ogromna, a co za tym idzie – onieśmielająca” – mówi Peter Fearnhead, dyrektor generalny African Parks. „Jest to jednak jednocześnie jedna z najbardziej ekscytujących i strategicznych możliwości w zakresie ochrony środowiska”.
Będzie to jeden z największych projektów ponownego zdziczenia dowolnego gatunku na całym kontynencie.
Jakie zagrożenia czyhają na nosorożce w Republice Południowej Afryki?
Po polowaniach, które pod koniec XIX wieku niemal wyginęły, nosorożce białe południowe stały się historią sukcesu w dziedzinie ochrony przyrody.
Ich populacja wzrosła z mniej niż 40 zwierząt w latach trzydziestych XX wieku do około 13 000 obecnie dzięki programom ochrony i hodowli. Jednak liczba ta spadła z 20 000 w 2012 r. z powodu kłusownictwa.
Według WWF nosorożce są rutynowo kłusowane ze względu na rogi, które w tradycyjnej medycynie wykorzystuje się do leczenia różnych chorób, od obniżania gorączki po zatrzymywanie krwawień z nosa i zapobieganie udarom.
Według organizacji charytatywnej Save the Rhino w 2022 r. w Republice Południowej Afryki zginęło 448 osób.
Południowa nosorożec biały znajduje się obecnie na liście Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) jako gatunek bliski zagrożenia.
Tymczasem nosorożec biały północny jest funkcjonalnie wymarły, a w niewoli w Kenii trzymane są tylko dwie nielęgowe samice.
Ponad połowa nosorożców białych w Afryce jest obecnie w posiadaniu prywatnych właścicieli gruntów, którzy zazwyczaj mają więcej pieniędzy na środki bezpieczeństwa.