O nas
Kontakt

Wrześniowa fala upałów: w Wielkiej Brytanii może nastąpić najgorętszy dzień w roku wraz ze wzrostem temperatury

Laura Kowalczyk

Wrześniowa fala upałów: w Wielkiej Brytanii może nastąpić najgorętszy dzień w roku wraz ze wzrostem temperatury

Większość Anglii zmaga się z falą upałów. Czy winne są zmiany klimatyczne?

W tym tygodniu Wielka Brytania będzie prawdopodobnie najgorętszym dniem w roku.

Dziś na południu Anglii temperatura rtęci może wzrosnąć do 32 stopni Celsjusza, a temperatury utrzymają się na wysokim poziomie przez weekend.

Upalna pogoda wywołała bursztynowy alert zdrowotny dotyczący upałów, a władze wzywają społeczeństwo do dbania o nawodnienie i kontrolowania osób i zwierząt bezbronnych.

Ostrzeżenie sanitarne – wydane przez brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia od godziny 14:00 w poniedziałek – będzie obowiązywać do godziny 21:00 10 września.

„Istnieje prawdopodobieństwo, że najwyższa jak dotąd temperatura w roku wynosząca 32,2°C w dniu 10 czerwca może zostać przekroczona w tym tygodniu, najprawdopodobniej na południowym wschodzie, gdzie w jednym lub dwóch miejscach temperatura mogła osiągnąć 33°C” – podało Met Office.

Dlaczego więc w Wielkiej Brytanii jest tak gorąco i czy winne są zmiany klimatyczne?

Gdzie w Wielkiej Brytanii panuje fala upałów?

Daną lokalizację uznaje się za doświadczającą „fali upałów”, gdy przez trzy dni z rzędu osiąga ona maksymalny dzienny próg temperatury.

Próg ten wynosi od 25°C do 28°C, w zależności od tego, gdzie w Wielkiej Brytanii się znajdujesz. We wtorek obszary West Yorkshire, Kornwalii, Devon i Walii osiągnęły lokalne kryteria.

W północnej Anglii i Szkocji było chłodniej, ale temperatury są nadal wysokie jak na standardy regionalne.

W niedzielę i poniedziałek upały osłabną, a w niektórych częściach kraju nastąpi „awaria z piorunami”.

Zdjęcie AP
Mężczyzna spaceruje po moście na tle budynków parlamentu w słoneczny dzień w Londynie, środa, 6 września 2023 r. (AP Photo/Kin Cheung).

„W okolicach weekendu zimny front zacznie wpływać na sytuację na północnym zachodzie, choć na południu będzie bardzo ciepło lub gorąco” – powiedział Steven Keates, zastępca głównego meteorologa Met Office.

„Istnieje ryzyko, że od piątku ryzyko burzy z piorunami w zachodnich obszarach może wymagać reakcji ostrzegawczej i mogą wystąpić pewne potencjalnie groźne ulewy”.

Dlaczego we wrześniu jest tak gorąco i czy winne są zmiany klimatyczne?

Tak wysokie temperatury są w Wielkiej Brytanii rzadkością o tej porze roku. Środa była najgorętszym dniem września od 2016 roku.

Czy zatem winne są zmiany klimatyczne?

Met Office twierdzi, że ten szczególnie gorący okres jest spowodowany burzami tropikalnymi, które powodują wysokie ciśnienie nad Wielką Brytanią.

Sezon cyklonów tropikalnych na Północnym Atlantyku zepchnął prąd strumieniowy – rdzeń silnych wiatrów – na północ Wielkiej Brytanii.

Gdy ciśnienie atmosferyczne wzrasta, oznacza to, że powietrze będzie opadać, ulegając kompresji podczas opadania. Temperatura powietrza wzrasta średnio o 1°C na każde 100 m spadku.

Globalne ocieplenie zwiększa jednak także intensywność i częstotliwość fal upałów. Średnia temperatura w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady była o 0,8°C wyższa niż średnia z lat 1961–1990. Wszystkie z 10 najcieplejszych lat w historii Wielkiej Brytanii przypadły na okres od 2002 roku.

W lipcu 2022 r. temperatura w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy w historii przekroczyła 40°C.

Taka upalna pogoda prawdopodobnie stanie się normą.

Met Office przewiduje, że do 2070 roku lato będzie od 1 do 6°C cieplejsze i nawet o 60% bardziej suche.