Sąd Najwyższy Meksyku orzekł o dekryminalizacji aborcji w całym kraju po stwierdzeniu, że poprzednie przepisy naruszały prawa człowieka
Sąd Najwyższy Meksyku jednomyślnie orzekł, że przepisy stanowe zabraniające aborcji są niezgodne z konstytucją i naruszają prawa kobiet.
Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Narodu (SCJN) orzekł w środę, że w Meksyku zdekryminalizuje aborcję na szczeblu federalnym.
W swoim wpisie na „X” (dawniej Twitterze) sąd „orzekł, że system prawny kryminalizujący aborcję w federalnym kodeksie karnym jest niezgodny z konstytucją, ponieważ narusza prawa człowieka przysługujące kobietom i osobom zdolnym do zajścia w ciążę”.
Ta przełomowa decyzja ma zasięg ogólnokrajowy i wpisuje się w rosnący trend legalizacji aborcji w Ameryce Łacińskiej. Powinno to sprawić, że usługi zakańczania połączeń staną się łatwiej dostępne w Meksyku.
Dobrowolna aborcja została zdekryminalizowana w co najmniej 11 z 32 stanów Meksyku.
Rząd miasta Meksyk był pierwszą jurysdykcją Ameryki Łacińskiej, która wydała na to zgodę w 2007 r. Większość zezwala na świadczenie usług osobom przed ukończeniem 12 tygodnia ciąży.
To posunięcie jest zwycięstwem działaczy pro-choice w kraju zdominowanym przez katolików.
Ponad 80 procent ze 130 milionów mieszkańców Meksyku to katolicy, co czyni decyzję sędziów historyczną, ponieważ grupy religijne i konserwatywne potępiły to orzeczenie, powołując się na wiarę w prawa nienarodzonych płodów.