O nas
Kontakt

Sprawdzenie faktów: Dlaczego w Rosji niszczy się niektóre groby najemników Wagnera?

Laura Kowalczyk

Sprawdzenie faktów: Dlaczego w Rosji niszczy się niektóre groby najemników Wagnera?

W jednym konkretnym filmie oskarżono Kreml o próbę wymazania pamięci o żołnierzach Wagnera po nagłej śmierci szefa grupy Jewgienija Progiżyna w katastrofie lotniczej.

Film przedstawiający mężczyznę krytykującego zniszczenie działki na cmentarzu Grupy Wagnera zyskał miliony wyświetleń w mediach społecznościowych.

25 sierpnia Siergiej Trifonow, który twierdzi, że jest byłym rosyjskim żołnierzem, zamieścił wideo w rosyjskim serwisie społecznościowym VK.

Można go zobaczyć, jak potępia demontaż krzyży na grobowcach bojowników Wagnera we wsi Nikołajewka w południowo-zachodniej części Samary w Rosji.

Na nagraniu widać setki ułożonych w stosy krzyży i wieńców.

„Wszystko zostało zburzone. Co wy robicie? To świętokradztwo! Ludzie walczyli za Rosję, a wy burzycie ich groby z ziemią” – gniewnie rzuca Trifonow.

23 sierpnia wódz Wagnera Jewgienij Prigożin zginął w północno-zachodnim obwodzie twerskim w Rosji, gdy mały samolot przewożący go i innych przywódców grupy rozbił się.

Stało się to dokładnie dwa miesiące po tym, jak najemnicy Grupy Wagnera pod wodzą Jewgienija Prigożyna zorganizowali krótki bunt przeciwko Ministerstwu Obrony Rosji.

Próba wymazania wszelkiej pamięci o Wagnerze?

Obecnie wielu użytkowników mediów społecznościowych uważa, że ​​wirusowe wideo przedstawiające spłaszczone groby stanowi dowód, że rosyjski rząd próbuje zatrzeć wszelkie ślady grupy najemników.

„To bardzo uderzające – niemal stalinowskie: cmentarz Wagnera został zburzony i usunięte wszystkie pomniki. Czy następnym krokiem będzie zatarcie wszelkich dowodów na istnienie Wagnera?” zastanawiał się jeden użytkownik X, dawniej znany jako Twitter.

Według „Moscow Times” obecnie w całej Rosji i okupowanej Ukrainie istnieje około siedmiu znanych obszarów na cmentarzach, które są zarezerwowane dla poległych bojowników Wagnera.

Jednak przeglądając doniesienia rosyjskich mediów, TylkoGliwice odkrył, że prace budowlane widoczne na filmie są w rzeczywistości częścią większej renowacji obiektu.

Według artykułu 63.ru, opublikowanego dzień po śmierci Prigożyna, krzyże i wieńce zostaną zastąpione czarnymi piramidami, zwanymi smoczymi zębami – nawiązanie do betonowych bloków wznoszonych przez najemników, aby uniemożliwić ukraińskim czołgom zbliżanie się do linii obronnych.

Według rosyjskiego serwisu BBC mieszkańcy Nikołajewki powiedzieli portalowi informacyjnemu: „Prace ciężkim sprzętem na miejscu pochówku rozpoczęły się co najmniej 19 sierpnia, czyli na długo przed katastrofą samolotu, na pokładzie którego Prigożyn mógł znajdować się .”

Najwyraźniej jest to raczej hołd złożony bojownikom Wagnera niż próba wymazania o nich pamięci.

Czy ten remont ma coś wspólnego ze śmiercią Prigożyna lub buntem?

W czasopiśmie Cube znaleziono inne wzmianki o remoncie cmentarza Wagnera na ponad trzy tygodnie przed katastrofą lotniczą.

Inny lokalny serwis informacyjny podał, że cmentarz w Jekaterynburgu w środkowej Rosji zostanie odnowiony z tymi samymi piramidami z czarnego betonu.

W wywiadzie urzędnik Wagnera mówi Ura News, że renowacja cmentarza zakończy się we wrześniu. „Wszyscy chłopaki zginęli z godnością i zasłużyli na takie pomniki” – powiedział anonimowy urzędnik.

Wspomniano nawet o tych betonowych „smoczych zębach”.

Niezależna gazeta „Vot Tak” podała 11 lipca, że ​​od maja na miejscu pochówku Wagnera na cmentarzu w obwodzie krasnodarskim w południowej Rosji czarne piramidy zaczęły zastępować tradycyjne krzyże.

Jak podaje Vot Tak, już w kwietniu plan modernizacji cmentarza ogłosił sam Jewgienij Prigożin.

Na pytanie, czy bunt Prigożyna wpłynął na plany renowacji, pracownik cmentarza odpowiedział gazecie: „Pieniądze zostały już rozdane, nie ma odwrotu”.

Oznacza to, że bardzo podobne prace remontowe miały już miejsce w innych miejscach pochówku w całej Rosji na długo przed krótkim buntem Wagnera i śmiercią Prigożyna.