O nas
Kontakt

Podatek turystyczny w Wenecji: wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwacji biletów w 2024 roku

Laura Kowalczyk

Podatek turystyczny w Wenecji: wszystko, co musisz wiedzieć o rezerwacji biletów w 2024 roku

Po opóźnieniu otwarcia władze miasta podały nowy harmonogram, od którego jednodniowi turyści będą musieli wcześniej zarezerwować wizytę i uiścić opłatę.

Osoby wycieczkujące do Wenecji wkrótce będą musiały zapłacić za ten przywilej, ponieważ miasto nalicza opóźniony podatek turystyczny.

Rada miasta w końcu zazieleniła politykę, która ma zaradzić problemom nadmiernej turystyki nękającym hotspot turystyczny.

System rezerwacji zostanie uruchomiony z 30-dniowym okresem próbnym w weekendy wiosenne i letnie w 2024 roku.

Miał się rozpocząć w styczniu 2023 r., ale według doniesień został opóźniony ze względów logistycznych i obaw, że uderzy w przychody z turystyki.

Oto, co na razie wiemy na temat działania nowego podatku turystycznego.

Kto musi zarezerwować bilet na wizytę w Wenecji?

Podróżni planujący wizytę w historycznej Wenecji będą musieli zarejestrować swoją wizytę, aczkolwiek osoby nocujące nie muszą uiszczać opłaty za wstęp.

Goście przyjeżdżający zarówno środkami transportu publicznego, jak i środkami prywatnymi muszą dokonać wcześniejszej rezerwacji.

Osoby odwiedzające okoliczne wyspy, takie jak Burano i Murano, również będą musiały się zarejestrować i zapłacić. W przypadku podróży na wiele wysp, w tym do Wenecji, wymagany jest tylko jeden bilet i płatność.

Niektórzy wycieczkowicze są zwolnieni z opłaty za wstęp, choć nadal będą musieli dokonać rezerwacji. Należą do nich mieszkańcy regionu Veneto, studenci i osoby odwiedzające miasto z członkami rodziny.

Lopeza Robina
Osoby odwiedzające okoliczne wyspy, takie jak Burano i Murano, również będą musiały się zarejestrować i zapłacić.

Władze lokalne już wcześniej podkreślały, że nie będzie ograniczeń co do liczby zwiedzających, a jedynie podwyżka wpisowego w przypadku osiągnięcia określonej liczby zwiedzających w danym dniu.

Kiedy odwiedzający będą musieli zapłacić za wizytę w Wenecji?

We wtorek (5 września) dyrektor rady zgodził się na 30-dniowy okres próbny. Prawdopodobnie będzie to rozłożone na święta i weekendy wiosną i latem 2024 r.

Oczekuje się, że ostateczne zatwierdzenie planu nastąpi 12 września, kiedy odbędzie się posiedzenie szerszej rady miejskiej.

W jaki sposób odwiedzający mogą zarezerwować bilety do Wenecji?

Odwiedzający będą mogli wcześniej zarezerwować wycieczkę do Wenecji, korzystając z wielojęzycznego systemu rezerwacji online.

Po dokonaniu rezerwacji odwiedzający otrzymają kod QR, który pełni rolę biletu i należy go pokazać kontrolerom biletów.

Dla osób przyjeżdżających komunikacją miejską istnieje możliwość zakupu karty wstępu jednocześnie z biletem podróżnym.

Jeżeli usługa ta nie będzie dostępna, przewoźnicy transportu publicznego będą wysyłać pasażerom komunikaty przypominające o konieczności dokonania rezerwacji.

Zachęcamy turystów do dokonywania rezerwacji z wyprzedzeniem, ponieważ ceny biletów mogą być niższe.

Ile turyści będą musieli zapłacić za wizytę w Wenecji?

W okresie próbnym bilety będą początkowo kosztować 5 EUR.

W szczególnie pracowitych okresach odwiedzający będą prawdopodobnie zobowiązani do zapłaty wyższych kwot. Stanie się tak, gdy liczba gości rezerwujących przyjazd do miasta przekroczy określony próg, który nie został jeszcze ogłoszony.

Huberta Buratyńskiego
W szczególnie pracowitych okresach odwiedzający będą zobowiązani do zapłaty wyższych kwot.

Będą również pewne okresy, w których odwiedzający będą musieli dokonać rezerwacji, ale nie będą zobowiązani do zapłaty. Stanie się tak, gdy do miasta przyjedzie bardzo mała liczba jednodniowych turystów.

Jak będą sprawdzane bilety?

Kontrolerzy biletów będą rozproszeni po całym historycznym mieście, sprawdzając bilety gości lub dowód zwolnienia.

Władze rozważają także wprowadzenie kołowrotów w niektórych punktach dojazdu do miasta, np. na dworcu kolejowym.

Co się stanie, jeśli zapomnę kupić bilet do Wenecji?

Władze Wenecji poinformowały, że przy punktach wjazdu do miasta, takich jak terminal autobusowy na Piazzale Roma czy dworzec kolejowy, pojawią się powiadomienia i ogłoszenia przypominające gościom o konieczności rezerwacji biletów.

Goście, którzy przybędą bez rezerwacji i płatności, będą musieli uiścić pełną opłatę w wysokości 10 euro i podlegają karze grzywny w wysokości od 50 do 300 euro.

Na co zostanie przeznaczona opłata wpisowa?

Opłata „nie jest narzędziem do zarabiania pieniędzy” – stwierdziło miasto w oświadczeniu.

Poza kosztami obsługi systemu, dochód z opłat wpisowych zostanie przekazany na rzecz służb pomagających mieszkańcom miasta. Należą do nich konserwacja, czyszczenie i obniżenie kosztów utrzymania.