O nas
Kontakt

Najwyższy francuski sąd popiera kontrowersyjny rządowy zakaz noszenia muzułmańskich abai

Laura Kowalczyk

Najwyższy francuski sąd popiera kontrowersyjny rządowy zakaz noszenia muzułmańskich abai

Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że zakaz noszenia abai pomaga chronić sekularyzm we francuskich szkołach, podczas gdy krytycy twierdzą, że strój jest strojem kulturowym, a nie symbolem religijnym.

Sąd najwyższy Francji, Conseil d’Etat, orzekł na korzyść rządu zakazującego noszenia muzułmańskich strojów abai przez kobiety w szkołach.

W czwartek sąd orzekł, że zakaz noszenia długich sukienek „nie stanowi naruszenia podstawowych wolności”. Nastąpiło to po wezwaniach do wydania nakazu wobec zakazu wydanego przez stowarzyszenie reprezentujące muzułmanów, Akcję na rzecz Praw Muzułmanów (ADM).

W zeszłym miesiącu rząd ogłosił, że wprowadza zakaz noszenia abai w szkołach, twierdząc, że złamał zasady dotyczące sekularyzmu w edukacji, w ramach których zakazano już muzułmańskich chust.

Posunięcia te mają na celu wymuszenie rozdziału państwa i religii we Francji.

„Zakaz ten nie opiera się na żadnym tekście prawnym. To czysto polityczna zapowiedź Ministerstwa Edukacji, zbiegająca się z rozpoczęciem nowego roku szkolnego” – argumentował Vincent Brengarth, prawnik Izby Adwokackiej w Paryżu.

„Co więcej, jest to strój, który nie został dokładnie zdefiniowany i który jest uważany za strój niereligijny” – dodał.

Minister edukacji Francji Gabriel Attal powiedział nadawcy BFM, że w poniedziałek rano 300 dziewcząt pojawiło się w abai. Wśród nich 67 z nich odmówiło zmiany ubrania i zostało następnie odesłanych do domu.

W poniedziałek późnym wieczorem prezydent Emmanuel Macron bronił tego kontrowersyjnego środka, mówiąc, że we Francji istnieje „mniejszość”, która „porywa religię i rzuca wyzwanie republice i sekularyzmowi”, co prowadzi do „najgorszych konsekwencji”, takich jak morderstwo nauczyciela trzy lata temu Samuelowi Paty’emu za pokazanie karykatur Mohameda podczas zajęć z edukacji obywatelskiej.

„Nie możemy zachowywać się tak, jakby atak terrorystyczny i morderstwo Samuela Paty’ego nie miały miejsca” – powiedział w wywiadzie dla kanału YouTube HugoDecrypte.

Ustawa wprowadzona w marcu 2004 r. zabraniała w szkołach „noszenie znaków lub strojów, za pomocą których uczniowie rzekomo okazują przynależność religijną”. Obejmuje to duże krzyże, żydowskie kipy i islamskie chusty na głowę.

W przeciwieństwie do chust, abaje zajmowały szarą strefę i do tej pory nie podlegały żadnemu całkowitemu zakazowi.