O nas
Kontakt

Bruksela, kochanie? Czy Turcja jest najlepszym mediatorem w wojnie na Ukrainie?

Laura Kowalczyk

Bruksela, kochanie?  Czy Turcja jest najlepszym mediatorem w wojnie na Ukrainie?

W tym wydaniu Brukseli, kochanie? omawiamy nieudany szczyt przywódców Turcji i Rosji w Soczi oraz nowy plan oczyszczenia z korupcji w instytucjach UE.

W tym tygodniu dołączyli do nas dr Ian Lesser, wiceprezes amerykańskiego think tanku German Marshall Fund, Sandra Pasaric z centroprawicowego politycznego think tanku Wilfried Martens Center i Petros Fassoulas, sekretarz generalny Komisji Europejskiej Grupa kampanii Movement International.

Paneliści przeżuwali najważniejsze wydarzenia geopolityczne tygodnia, od szczytu w Soczi pomiędzy prezydentem Rosji Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem po doniesienia, że ​​przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un może dostarczać broń reżimowi Putina.

Pasaric nazwał decyzję Putina o nieprzedłużeniu umowy zbożowej z Morza Czarnego „cyniczną i przestępczą”.

„Potępia Ukrainę za to, że nie zrobiła wystarczająco dużo, że nie wykorzystała rocznej umowy zbożowej do wsparcia (krajów rozwijających się), podczas gdy Ukraina zrobiła wszystko… Co może zrobić Unia Europejska? Przede wszystkim przestańcie wierzyć, że będzie porozumienia z Rosją” – powiedziała.

„Ani Putin, ani Erdogan nie przejmują się tak bardzo dobrobytem krajów rozwijających się. Postrzegają to jako grę o władzę mającą na celu realizację ich własnych programów, a ludzie, którzy w rezultacie cierpią, najbardziej tego potrzebują” – dodał Fassoulas z Komisji Międzynarodowy Ruch Europejski.

Panel zareagował także na głosowanie, które odbyło się w tym tygodniu w Parlamencie Europejskim, którego celem jest zapewnienie większej przejrzystości po poważnym skandalu korupcyjnym, który wstrząsnął instytucją zeszłej zimy.