O nas
Kontakt

Stany Zjednoczone właśnie zatwierdziły nową pigułkę na depresję poporodową. Jakie jest stanowisko Europy w sprawie leczenia?

Laura Kowalczyk

Stany Zjednoczone właśnie zatwierdziły nową pigułkę na depresję poporodową.  Jakie jest stanowisko Europy w sprawie leczenia?

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) właśnie zatwierdziła doustny lek na depresję poporodową. A co w Europie?

W zeszłym miesiącu władze USA zatwierdziły nową pigułkę na depresję poporodową, mającą leczyć powszechny problem matek na całym świecie.

Choć eksperci ostrzegali, że nie jest to cudowne rozwiązanie, jest to nowa opcja dla wielu kobiet zmagających się z depresją po ciąży.

To uderzające statystyki dotyczące zdrowia psychicznego młodych matek: w Wielkiej Brytanii samobójstwo jest główną przyczyną śmierci matek w pierwszym roku po ciąży.

Zrozumienie depresji poporodowej

Kobiety często doświadczają wahań nastroju po urodzeniu dziecka. Jeśli objawy występują tylko przez krótki okres czasu, może to być tzw. „baby blues”.

Jeśli jednak objawy utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie, mogą to być oznaki depresji poporodowej (PPD). Objawy obejmują uporczywe uczucie smutku i obniżony nastrój, aż po przerażające myśli o tym, że na przykład nie będziesz w stanie zaopiekować się dzieckiem.

Według brytyjskiej Narodowej Służby Zdrowia (NHS) PPD dotyka więcej niż jedną na dziesięć kobiet. Na całym świecie szacunkowy odsetek kobiet cierpiących na PPD wynosi od 10 do 20 procent.

Co to jest Zurzuvae?

Władze USA zatwierdziły w sierpniu stosowanie Zurzuvae (zuranolonu) opracowanego przez Sage Therapeutics. Jest to lek doustny, który należy przyjmować przez 14 dni w celu leczenia depresji poporodowej.

„Ponieważ depresja poporodowa może zakłócić więź matka-dziecko, może również mieć konsekwencje dla rozwoju fizycznego i emocjonalnego dziecka” – powiedziała Tiffany R. Farchione, lekarz medycyny, dyrektor Oddziału Psychiatrii w Centrum Oceny i Badań Leków FDA.

„Dostęp do leków doustnych będzie korzystną opcją dla wielu z tych kobiet zmagających się z ekstremalnymi, a czasem zagrażającymi życiu uczuciami” – dodała.

Przeprowadzono dwa dokładne badania, a ich wyniki opublikowano w The American Journal of Psychiatry z wnioskiem, że cząsteczka była „ogólnie dobrze tolerowana”.

„Zawsze interesujące jest posiadanie nowych cząsteczek” – powiedziała TylkoGliwice Next dr Sylvie Viaux-Savelon, współprzewodnicząca Światowego Stowarzyszenia Zdrowia Psychicznego Niemowląt (WAIMH) we Francji.

Zuranolon działa poprzez wpływ na receptory GABA typu A, co ma inny sposób działania w porównaniu z klasycznymi lekami przeciwdepresyjnymi.

„Nie ma jednak sposobu, aby dowiedzieć się, czy występują nawroty” – powiedziała, dodając, że aby tego uniknąć, zwykle stosuje się leki przeciwdepresyjne przez sześć miesięcy.

Jednak dla pacjentów opornych na rutynowe leczenie jest to nowa, optymistyczna opcja.

Gdzie stoi Europa?

Obecnie koncentrujemy się na „przygotowaniach do udanego wprowadzenia leku na rynek w USA” – powiedziała TylkoGliwice Next Biogen, firma współpracująca z Sage Therapeutics w celu opracowania leku Zurzuvae.

Firma bada jednak „możliwości udostępnienia go pacjentom poza Stanami Zjednoczonymi” – dodała.

Ważne jest, aby leczenie było wielodyscyplinarne. Narkotyki to tylko część, a nie całość. W niektórych przypadkach wystarczy terapia.

Doktor Sylvie Viaux-Savelon

Współprzewodniczący WAIMH

Zwykle depresję poporodową leczy się za pomocą kombinacji leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii.

Zwykle stosuje się selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), ponieważ można je karmić piersią.

„Ważne jest, aby leczenie było wielodyscyplinarne. Leki to tylko część, a nie całość. W niektórych przypadkach terapia może wystarczyć” – stwierdził Viaux-Savelon.

Dla niej ważne jest przeprowadzanie badań kontrolnych u matek po porodzie, aby wykryć, czy mogą cierpieć na depresję poporodową.

W lipcu 2022 r. Francja wprowadziła obowiązek tych kontroli.

NHS zaleca przeprowadzenie ostatniego badania poporodowego u lekarza rodzinnego w sześć do ośmiu tygodni po porodzie, ale wcześniej za monitorowanie pacjentki odpowiadają położne.

Tymczasem w Szwecji uruchomiono „ośrodki rodzicielskie”, których celem jest zapewnienie wsparcia medycznego i społecznego poprzez umożliwienie nowym rodzicom poznania się.