Palenie w samochodach jest całkowicie zakazane tylko w trzech krajach UE, podczas gdy w 13 krajach UE nie ma takiego zakazu.
Niemcy planują zakaz palenia w samochodach z dziećmi i kobietami w ciąży. Minister Zdrowia kraju Karola Lauterbachaktóry nalegał na wprowadzenie zakazu, stwierdził, że należało go wprowadzić wcześniej.
Przepisy kontrolujące palenie różnią się w poszczególnych krajach europejskich, a palenie w samochodach jest całkowicie zakazane tylko w trzech krajach UE. Według Smoke Free Partnership (SFP) od 2022 r. nie było zakazu palenia w samochodach w 13 państwach członkowskich UE.
„Palenie bierne jest niebezpieczne, szczególnie dla dzieci” – ostrzega brytyjski Narodowy System Zdrowia (NHS), a następnie sugeruje: „Przynajmniej upewnij się, że masz dom i samochód wolny od dymu”.
Które kraje w Europie wprowadziły już zakaz palenia w samochodach? Czy te zakazy są całkowite czy częściowe? Jakie przepisy dotyczące palenia w samochodach prywatnych obowiązują w krajach europejskich?
SFP, będąca dużą europejską koalicją organizacji pozarządowych zajmujących się analizą polityki UE i propagowaniem mobilizacji decydentów do uznania kontroli tytoniu za priorytet polityczny, zapewnia kompleksową mapę przepisów dotyczących palenia w Europie.
Brak bana, częściowy ban czy całkowity ban?
Istnieją trzy główne praktyki w zakresie regulacji palenia w samochodach: kraje mogą nie stosować zakazu, zakazu częściowego lub zakazu całkowitego.
Według SFP palenie w samochodach będzie całkowicie zakazane tylko w trzech krajach UE od 2022 r. Są to Włochy, Łotwa i Litwa. Jest również całkowicie zakazany w Turcji, kraju kandydującym.
Oznacza to, że całkowity zakaz palenia w samochodach obowiązuje jedynie w czterech z 39 krajów europejskich.
Częściowe zakazy stały się powszechne w ciągu ostatniej dekady
Częściowy zakaz palenia w samochodach stał się w ostatniej dekadzie coraz bardziej popularny. Jedenaście krajów UE wprowadziło częściowe zakazy, które w dużej mierze dotyczą palenia w samochodach z dziećmi poniżej 18 roku życia.
Kraje te to: Austria, Belgia, Cypr, Finlandia, Francja, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Słowacja i Słowenia. Palenie w samochodach jest również częściowo zakazane w Wielkiej Brytanii – łącznie w 12 z 39 krajów.
Tylko Irlandia uwzględnia kobiety w ciąży: czym są częściowe zakazy?
Zakazy częściowe to w dużej mierze zakazy, które konkretnie zabraniają palenia w samochodach, gdy w obecności dzieci poniżej 18 roku życia. Ta granica wieku wynosi 12 lat w Luksemburgu, 15 lat w Finlandii i 16 lat na Cyprze.
Tylko w Irlandii częściowy zakaz uwzględnia również obecność kobiet w ciąży zgodnie z SFP. W Irlandii palenie w samochodach jest zabronione, jeśli w obecności kobiety jest kobieta w ciąży.
Brak zakazu w 60% krajów europejskich
W większości krajów Europy nadal nie ma zakazu. Palenie w samochodach jest dozwolone w 13 państwach członkowskich UE i 23 z 39 krajów w Europie, co odpowiada brakowi zakazu w sześciu na 10 państw.
Kraje bez zakazów to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Niemcy, Węgry, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Albania, Bośnia i Hercegowina, Islandia, Czarnogóra, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia, Szwajcaria i Ukrainy.
„Dzieci i kobiety w ciąży potrzebują lepszej ochrony”
Kilka krajów dyskutuje na temat zakazu palenia w samochodach, a Niemcy są szczególnie blisko tego.
„Dzieci i kobiety w ciąży potrzebują lepszej ochrony w społeczeństwie. Zakaz palenia w samochodzie podczas podróży jest koniecznością. Należało to wprowadzić wcześniej… Szczególnie w czasie ciąży i u małych dzieci może dojść do trwałych uszkodzeń” – stwierdził niemiecki minister zdrowia Lauterbach w przemówieniu społecznym post medialny, w którym podzielił się artykułami na ten temat opublikowanymi w mediach niemieckich.
Czy bierne palenie jest niebezpieczne?
Bierne lub bierne palenie jest niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci. Kiedy ktoś pali papierosa, większość dymu nie dostaje się do płuc; dym również unosi się w powietrzu i każdy, kto znajduje się w pobliżu, może go wdychać.
Według NHS osoby, które regularnie wdychają bierne palenie, są bardziej narażone na te same choroby, co palacze, w tym na raka płuc i choroby serca.
Kobiety w ciąży biernie narażone na dym są również bardziej podatne na przedwczesny poród, a ich dzieci są bardziej narażone na ryzyko niskiej masy urodzeniowej i zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Dzieci są szczególnie narażone w samochodach rodzinnych, gdzie bierne palenie może osiągnąć niebezpieczny poziom nawet przy otwartych oknach.
Szerszy obraz: które kraje mają najlepszą kontrolę nad paleniem?
A co z ogólnym stanem ustawodawstwa dotyczącego palenia w Europie?
SFP dzieli kraje na cztery grupy, aby pokazać, które kraje zapewniają wystarczającą i skuteczną ochronę przed biernym paleniem, a które kraje mogłyby zrobić więcej, aby chronić swoich obywateli poprzez ulepszone ustawodawstwo lub lepsze przestrzeganie przepisów:
- Słabe: Kraje oznaczone jako czerwone zapewniają niewielką ochronę lub nie zapewniają jej wcale. Przepisy dotyczące zakazu palenia są słabe i niewyegzekwowane. Narażenie na bierne palenie jest wysokie.
- Ograniczone: kraje Orange oferują ograniczoną ochronę. Wiele obszarów publicznych może być wolnych od dymu, ale 100-procentowa ochrona jest nieosiągalna ze względu na wyjątki lub rygorystyczne przepisy są osłabiane z powodu złego przestrzegania przepisów.
- Dobrze: w krajach jasnozielonych przepisy dotyczące zakazu palenia są mocne i dobrze egzekwowane.
- Bardzo dobrze: W krajach ciemnozielonych ustawodawstwo dotyczące zakazu palenia jest zarówno bardzo rygorystyczne, jak i rygorystycznie egzekwowane. Palenie w miejscach pracy, obiektach gościnnych, takich jak bary i restauracje oraz innych miejscach publicznych, jest znikome.
Ogólny stan prawodawstwa dotyczącego palenia jest bardzo dobry w sześciu krajach UE, a mianowicie w Grecji, na Węgrzech, w Irlandii, Holandii, Rumunii i Hiszpanii, a także w Wielkiej Brytanii.
Kraje sklasyfikowane jako „dobre” to Austria, Belgia, Estonia, Finlandia, Francja, Islandia, Włochy, Litwa, Luksemburg, Malta, Norwegia, Słowenia, Szwecja, Turcja i Ukraina.
Potrzeba więcej pracy: Ogólny stan kontroli palenia w Niemczech jest słaby
Siedemnaście z 39 krajów sklasyfikowano jako kraje posiadające ograniczoną lub słabą kontrolę nad paleniem. Słabe pod tym względem są cztery kraje UE, a mianowicie Niemcy, Dania, Chorwacja i Bułgaria.
Sugeruje to, że państwa członkowskie UE oraz kraje kandydujące lub potencjalne kraje kandydujące powinny ciężko pracować, aby zapewnić „ochronę przed narażeniem na dym tytoniowy w zamkniętych miejscach pracy, transporcie publicznym, zamkniętych miejscach publicznych oraz, w stosownych przypadkach, w innych miejscach publicznych”, zgodnie ze Światową Ramową Konwencją – stwierdziła Organizacja Zdrowia (WHO).
Które kraje palą najwięcej i najmniej?
Według oficjalnego urzędu statystycznego UE, Eurostat, w 2019 r. 18,4% osób w wieku 15 lat i więcej w UE paliło codziennie.
Odsetek osób palących codziennie w UE wahał się od 6,4% w Szwecji do 28,7% w Bułgarii.
Codzienne narażenie na dym tytoniowy
W 2019 r. 15,4 proc. osób w wieku 15 lat i więcej w UE zgłosiło, że codziennie było narażonych na wdychanie dymu tytoniowego.
Spośród krajów UE najwyższy odsetek osób narażonych na codzienny kontakt z dymem w 2019 r. odnotowano w Chorwacji (34,7 proc.), Bułgarii (29,3 proc.) i Grecji (28,0 proc.). W Finlandii wskaźnik ten kształtował się poniżej 5,0 proc., natomiast najwyższy był w Serbii (49,0 proc.).
Według badania Global Burden of Disease narażenie na bierne palenie było przyczyną 171 000 zgonów i przyczyniło się do wydłużenia 4,3 mln lat życia skorygowanych niepełnosprawnością (DALY) w regionie europejskim WHO w 2019 r.