O nas
Kontakt

Co robią rządy, aby uregulować sztuczną inteligencję?

Laura Kowalczyk

Co robią rządy, aby uregulować sztuczną inteligencję?

Szybki rozwój sztucznej inteligencji (AI) wywołał wezwania do pilnego wprowadzenia regulacji. To właśnie robią lub planują zrobić niektóre kraje.

Gwałtowne postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI), takie jak wspierana przez Microsoft platforma ChatGPT OpenAI, komplikują wysiłki rządów mające na celu uzgodnienie przepisów regulujących korzystanie z tej technologii.

Oto najnowsze kroki podejmowane przez krajowe i międzynarodowe organy zarządzające w celu uregulowania narzędzi AI:

Australia

* Szukam informacji na temat przepisów

Rząd konsultuje się z głównym australijskim organem doradczym ds. nauki i rozważa dalsze kroki, powiedział w kwietniu rzecznik ministra przemysłu i nauki.

Chiny

* Wdrożone przepisy tymczasowe

Chiny wydały zestaw środków tymczasowych, obowiązujących od 15 sierpnia, mających na celu zarządzanie branżą generatywnej sztucznej inteligencji, nakładających na dostawców usług obowiązek przedstawiania ocen bezpieczeństwa i uzyskiwania zatwierdzeń przed wypuszczeniem produktów sztucznej inteligencji na rynek masowy.

Po uzyskaniu zgody rządu cztery chińskie firmy technologiczne, w tym Baidu Inc i SenseTime Group, udostępniły publicznie swoje chatboty AI 31 sierpnia.

Unia Europejska

* Przepisy planistyczne

W czerwcu unijni prawodawcy zgodzili się na zmiany w projekcie unijnej ustawy o sztucznej inteligencji. Ustawodawcy będą teraz musieli uzgodnić szczegóły z krajami UE, zanim projekt przepisów stanie się aktem prawnym.

Oczekuje się, że największym problemem będzie rozpoznawanie twarzy i nadzór biometryczny, w przypadku których niektórzy prawodawcy opowiadają się za całkowitym zakazem, podczas gdy kraje UE chcą wyjątku ze względów bezpieczeństwa narodowego, obronności i celów wojskowych.

Francja

* Badanie możliwych naruszeń

Francuski organ nadzorujący prywatność CNIL poinformował w kwietniu, że bada kilka skarg dotyczących ChatGPT po tym, jak chatbot został tymczasowo zablokowany we Włoszech w związku z podejrzeniem naruszenia zasad prywatności.

Zgromadzenie Narodowe Francji zatwierdziło w marcu wykorzystanie nadzoru wideo opartego na sztucznej inteligencji podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., ignorując ostrzeżenia organizacji praw obywatelskich.

G7

* Szukam informacji na temat przepisów

Przywódcy Grupy Siedmiu (G7) zebrani w Hiroszimie w Japonii uznali w maju potrzebę zarządzania sztuczną inteligencją i technologiami immersyjnymi oraz zgodzili się, aby ministrowie omówili tę technologię jako „proces AI w Hiroszimie” i przedstawili wyniki do końca 2023 r.

Kraje G7 powinny przyjąć „oparte na ryzyku” regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, stwierdzili ministrowie cyfrowi G7 po kwietniowym spotkaniu.

Irlandia

* Szukam informacji na temat przepisów

Generatywna sztuczna inteligencja wymaga regulacji, ale organy zarządzające muszą wypracować, jak to zrobić właściwie, zanim rzucą się w wir wprowadzania zakazów, które „naprawdę nie wytrzymają” – powiedział w kwietniu irlandzki szef ochrony danych.

Izrael

* Szukam informacji na temat przepisów

Izrael pracował nad przepisami dotyczącymi sztucznej inteligencji „przez ostatnie 18 miesięcy”, aby osiągnąć właściwą równowagę między innowacjami a ochroną praw człowieka i gwarancjami obywatelskimi, powiedział w czerwcu Ziv Katzir, dyrektor ds. krajowego planowania w zakresie sztucznej inteligencji w Izraelskim Urzędzie ds. Innowacji .

Izrael opublikował w październiku 115-stronicowy projekt polityki dotyczącej sztucznej inteligencji i przed podjęciem ostatecznej decyzji zbiera opinie opinii publicznej.

Włochy

* Badanie możliwych naruszeń

Włoski organ ochrony danych planuje dokonać przeglądu innych platform sztucznej inteligencji i zatrudnić ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, powiedział w maju najwyższy urzędnik.

ChatGPT stał się ponownie dostępny dla użytkowników we Włoszech w kwietniu po tymczasowym zablokowaniu go w marcu w związku z obawami wydanymi przez krajowy organ ochrony danych.

Japonia

* Badanie możliwych naruszeń

Japonia spodziewa się wprowadzić do końca 2023 r. regulacje, które prawdopodobnie będą bliższe podejściu USA niż te rygorystyczne planowane w UE, powiedział w lipcu urzędnik bliski obradom, gdyż oczekuje, że technologia pobudzi wzrost gospodarczy i uczyni z niej lider w dziedzinie zaawansowanych chipów.

Krajowy organ nadzorujący prywatność oświadczył w czerwcu, że ostrzegł OpenAI, aby nie gromadziła wrażliwych danych bez zgody innych osób i aby minimalizowała gromadzone przez siebie wrażliwe dane.

Hiszpania

* Badanie możliwych naruszeń

W kwietniu hiszpańska agencja ochrony danych poinformowała, że ​​rozpoczyna wstępne dochodzenie w sprawie potencjalnych naruszeń danych przez ChatGPT. Zwróciła się również do unijnego organu nadzorującego prywatność o ocenę obaw związanych z prywatnością związanych z ChatGPT.

Wielka Brytania

* Przepisy planistyczne

Urząd Nadzoru Finansowego, jeden z kilku stanowych organów regulacyjnych, któremu powierzono zadanie opracowania nowych wytycznych dotyczących sztucznej inteligencji, konsultuje się z Instytutem Alana Turinga oraz innymi instytucjami prawnymi i akademickimi, aby poprawić zrozumienie tej technologii, powiedział rzecznik agencji Reuters.

Brytyjski organ regulacyjny ds. konkurencji zapowiedział w maju, że rozpocznie badanie wpływu sztucznej inteligencji na konsumentów, przedsiębiorstwa i gospodarkę oraz tego, czy potrzebne będą nowe kontrole.

ONZ

* Przepisy planistyczne

W lipcu Rada Bezpieczeństwa ONZ przeprowadziła w Nowym Jorku pierwszą formalną dyskusję na temat sztucznej inteligencji. Rada poruszyła zarówno wojskowe, jak i pozamilitarne zastosowania sztucznej inteligencji, które „mogą mieć bardzo poważne konsekwencje dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres.

W czerwcu Guterres poparł propozycję niektórych dyrektorów ds. sztucznej inteligencji dotyczącą utworzenia organu nadzorującego sztuczną inteligencję, takiego jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, ale zauważył, że „mogą go utworzyć tylko państwa członkowskie, a nie Sekretariat Organizacji Narodów Zjednoczonych”.

Sekretarz Generalny ONZ ogłosił również plany rozpoczęcia do końca roku prac nad organem doradczym wysokiego szczebla ds. sztucznej inteligencji, który będzie regularnie dokonywał przeglądu ustaleń dotyczących zarządzania sztuczną inteligencją i przedstawiał zalecenia.

NAS

* Szukam informacji na temat przepisów

Sędzia okręgowy w Waszyngtonie, Beryl Howell, orzekła 21 sierpnia, że ​​dzieło sztuki stworzone przez sztuczną inteligencję bez udziału człowieka nie może być objęte prawem autorskim na mocy prawa Stanów Zjednoczonych, potwierdzając odrzucenie przez Urząd ds. Praw Autorskich wniosku złożonego przez informatyka Stephena Thalera w imieniu jego systemu DABUS.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) wszczęła w lipcu szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie OpenAI w związku z twierdzeniami, że naruszyła ona przepisy dotyczące ochrony konsumentów, narażając osobistą reputację i dane.

Jak podała agencja w czerwcowym poście na blogu, generatywna sztuczna inteligencja budzi obawy dotyczące konkurencji i stanowi przedmiot zainteresowania Biura Technologicznego FTC wraz z Biurem Technologicznym.

W czerwcu senator Michael Bennet napisał do wiodących firm technologicznych, wzywając je do oznaczania treści generowanych przez sztuczną inteligencję i ograniczania rozpowszechniania materiałów mających na celu wprowadzanie użytkowników w błąd. W kwietniu przedstawił projekt ustawy mający na celu utworzenie grupy zadaniowej mającej przyjrzeć się polityce Stanów Zjednoczonych w zakresie sztucznej inteligencji.