Ogółem 87% respondentów uważa, że „bardzo ważne” lub raczej ważne” jest podjęcie przez UE działań mających na celu ograniczenie bezpośredniego wpływu rosnących cen energii na konsumentów i przedsiębiorstwa.
Z nowego oficjalnego badania wynika, że europejscy obywatele w przeważającej mierze popierają środki podjęte przez UE w ciągu ostatniego roku w celu ochrony konsumentów i przedsiębiorstw przed wahaniami cen energii.
Dane opublikowane w poniedziałek przez Eurobarometr pokazują, że Europejczycy aprobują także środki UE mające na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego, ekologiczną transformację i konkurencyjność w przemyśle technologicznym, oprócz ciągłego wsparcia bloku dla Ukrainy przed rosyjską inwazją.
Wojna na Ukrainie i kryzys energetyczny osłabiły ożywienie gospodarcze w UE po pandemii, spowalniając wysiłki na rzecz pobudzenia gospodarki, zwiększając koszty i zaostrzając inflację.
Na pytanie o wagę, jaką przywiązują do różnych inicjatyw podjętych na poziomie europejskim w ciągu ostatniego roku, ogółem 87% respondentów stwierdziło, że „bardzo ważne” lub „dość ważne” jest podjęcie przez UE środków mających na celu ograniczenie bezpośredniego wpływu. rosnących cen energii dla konsumentów i przedsiębiorstw.
86% respondentów uważa, że ważne jest, aby UE promowała zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych, podczas gdy 76% respondentów uważa, że ważne jest, aby blok wzmocnił odporność swojej gospodarki.
Komisja Europejska ogłosiła dzisiaj, że skorygowała w dół swoją prognozę gospodarczą, obniżając prognozę wzrostu na ten rok do 0,8% z poprzedniego 1%. Za wysokie ceny obwinił towary i usługi, które „pobierają większe żniwo, niż oczekiwano”.
Europejczycy chcą nadal wspierać Ukrainę
Jeśli chodzi o przyszłe działania, 85% Europejczyków uważa, że UE powinna zwiększyć produkcję czystych technologii, aby poprawić swoją konkurencyjność na arenie światowej, a 79% uważa, że Bruksela powinna podjąć kroki w celu zmniejszenia zużycia energii.
Europejczyków zapytano także o to, w jakim stopniu UE powinna w dalszym ciągu wspierać Ukrainę przed rosyjską inwazją, przy czym zdecydowana większość opowiada się za dalszym udzielaniem pomocy Kijowowi.
Sankcje gospodarcze wobec Rosji popiera 71% obywateli UE, a 65% opowiada się za włączeniem Ukrainy do europejskiego jednolitego rynku.
Od rozpoczęcia inwazji na dużą skalę Ukraina zintensyfikowała wysiłki na rzecz jak najszybszego przyłączenia się do UE i jej jednolitego rynku, uzyskując status kraju kandydującego w marcu 2022 r.