O nas
Kontakt

Powrót do pracy: idealne podcasty na drogę do pracy

Laura Kowalczyk

Powrót do pracy: idealne podcasty na drogę do pracy

TylkoGliwice Culture przedstawia rekomendacje z niektórych naszych ulubionych podcastów, abyś mógł czerpać przyjemność ze słuchania, niezależnie od tego, czy jesteś poza domem, czy szukasz refleksyjnych przemyśleń na temat życia, miłości i wszystkiego pomiędzy.

Wrzesień oznacza powrót do pracy – lub szkoły – a dla wielu z nas powrót do biura.

Ale ponieważ podróż czasami liczy się tak samo, jeśli nie bardziej, niż cel podróży, dlaczego nie bawić się i nie uczyć, słuchając naszej starannie dobranej listy podcastów; każdy znajdzie coś dla siebie.

McCartney: Życie w tekstach

Data premiery: 20 września

Nieczęsto się zdarza, aby tak wielka gwiazda zdecydowała się rozpocząć karierę w formie podcastu, ale Paul McCartney właśnie to robi.

The Beatle ujawni fascynujące historie stojące za niektórymi z jego najbardziej znanych dzieł, od kultowych piosenek Fab Four, przez jego zespół Wings, aż po karierę solową.

Kevina Wintera/Getty Images
Paul McCartney, na zdjęciu z 2016 r., w swoim nowym podcaście wspomina swoją karierę

Każdy odcinek będzie skupiał się na jednej piosence, w tym na arcydziełach muzycznych Let It Be, Eleanor Rigby i Live and Let Die.

W zwiastunie nadchodzącego podcastu McCartney wyjaśnia: „Chciałem zostać osobą, która pisze piosenki i chcę być kimś, kto żyje muzyką.

Przez wszystkie odcinki McCartney będzie rozmawiał z poetą i fanem Beatlesów Paulem Muldoonem, który napisał przedmowę do bestsellerowej książki McCartneya „The Lyrics: 1956 to the Present”.

Sezon 2 jest już w przygotowaniu. Zawierający 12 kolejnych odcinków skupiających się ponownie na poszczególnych utworach, ukaże się w lutym 2024 roku.

Piotr i Król Kwasu

Data premiery: 18 września

Jeśli interesują Cię prawdziwe, nierozwiązane zbrodnie i historie z życia wzięte, to może być podcast dla Ciebie tej jesieni.

We wczesnych latach 80. w lokalnej telewizji w Los Angeles na krótko wyemitowano eksperymentalny program muzyczny.

George’a Rose’a/Getty’ego
Gwiazda podcastu: Peter Ivers pozuje na dachu swojego mieszkania w Los Angeles, 1981 rok

Przedstawienie, zwane New Wave Theatre, było prowadzone przez wpływowego gospodarza Petera Iversa i prezentowało wschodzące zespoły, takie jak Bad Religion i Dead Kennedys.

Program cieszył się kultową popularnością, ale zakończył się nagle w marcu 1983 roku, kiedy w jego domu znaleziono zatłuczonego na śmierć Ivera.

Jego morderstwo do dziś pozostaje niewyjaśnione.

Podcast, którego narracją jest Penelope Spheeris, reżyserka Wayne’s World, zabiera słuchaczy w podróż przez życie Ivera, teatr New Wave i scenę punkową w Los Angeles w latach 80.

Sen: Sezon 3

Data premiery: 13 września

Podcasty i filmy dokumentalne badające rosnący wpływ systemów marketingu wielopoziomowego i branży wellness to duży biznes – prawie tak duży jak sam biznes.

W tym sezonie „Sen” Jane Marie i Dann Gallucci kontynuują swoje poszukiwania, badając fascynujący świat life coachingu.

Trzecia odsłona tego niezwykle popularnego podcastu bardziej szczegółowo wyjaśni, dlaczego ludzie tak chętnie wydają ogromne sumy pieniędzy w celu „samodoskonalenia”.

Wierzyć w magię

Teraz na zewnątrz

Poprzedni podcast Jamiego Bartletta, The Missing Cryptoqueen, okazał się ogromnym hitem, a fani są zachwyceni jego najnowszym wydawnictwem.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jamiego Bartletta (@jamiejbartletta)

Tajemnicza historia z prawdziwego życia przedstawia życie Megan Bhari, która założyła organizację charytatywną w wieku zaledwie 16 lat, gdy zdiagnozowano u niej raka.

Choć zyskała wsparcie takich osób jak One Direction, sceptycy nie wierzyli, że rzeczywiście jest chora. Podcast spotyka się z niektórymi z nich i bada, co tak naprawdę spowodowało jej śmierć w wieku 23 lat. Zapewnia fascynujący wgląd w świat fotelowych detektywów.

Pochowany

Teraz na zewnątrz

Branża utylizacji odpadów może nie wydawać się najlepszą podstawą dla podcastu, ale Buried potrafi utrzymać ten temat w napięciu.

Zobacz ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Dana Ashby’ego (@dan_ashby_journo)

Po odkryciu na łożu śmierci dwóch reporterów zagłębia się w jedno z najgorszych przestępstw przeciwko środowisku w historii Wielkiej Brytanii – ukryte wcześniej, ogromne składowisko substancji toksycznych.

Ujawnia szokującą prawdę dotyczącą brytyjskiego przemysłu wywozu śmieci, obejmującą wizyty w północnoirlandzkim zakładzie Mobuoy i liczne tuszowania.

Dodatkowo, jeśli Twoja uwaga jest tak krótka jak nasza, jest to idealny podcast dla Ciebie – każdy odcinek trwa zaledwie 15 minut.

Nie jestem potworem: historia Shamimy Begum

Teraz na zewnątrz

Shamima Begum to nieskończenie fascynująca postać, od londyńskiej nastolatki po narzeczoną Państwa Islamskiego.

Sama Tarlinga/Getty Images
Nie potwór? W tym popularnym podcaście poznajemy życie Shamimy Begum

W tym wielokrotnie nagradzanym podcaście spotykamy samą Begum, której powołanie do grupy terrorystycznej w 2015 r. sprawiło, że niektóre tabloidy uznały ją za „najbardziej znienawidzoną kobietę” w Wielkiej Brytanii. Nawet rząd Wielkiej Brytanii zabrał głos i odebrał jej obywatelstwo w 2019 r., co oznacza, że ​​nie może już wjechać do swojego kraju.

Prowadzący, Josh Baker, stara się dotrzeć do sedna motywacji Begum, jej trudnego życia w rozdartej konfliktem Syrii i tego, czy jej czyny zostaną kiedykolwiek wybaczone.

Kocham Cię, Janesso

Teraz na zewnątrz

Historie o łowieniu sumów zawsze zapierają dech w piersiach – ale ta jest szczególnie zdumiewająca. Janessa Brazil jest znaną dorosłą gwiazdą, ale jej sława sięga dalej niż przeciętny aktor w tej dziedzinie.

Szacuje się, że jej wizerunek został wykorzystany na ponad 100 000 kont w mediach społecznościowych do nieświadomego wyłudzenia znaków.

Skradzione zdjęcia Janessy uczyniły z niej mimowolną twarz globalnej operacji polegającej na łowieniu sumów w romansach, a podcast bada jej reakcję na ten plan, a także spotyka ludzi, którzy stracili miliony i mieli złamane serca.

Paula Warnera/Getty Images
Przypadkowy sum: dorosła gwiazda Janessa Brazil (po lewej) na imprezie EXXXOTICA w Chicago

Kapitał bawełniany

Teraz na zewnątrz

Niewolnictwo to temat, który zawsze nas interesuje, a podcast The Guardian w ciekawy sposób podchodzi do historii tego zjawiska.

Seria stworzona przez Mayę Wolfe-Robinson bada powiązania gazety z niewolnictwem w tym intensywnym, ale niezwykle przyjemnym, sześcioczęściowym podcaście.

Cotton Capital bada, jak handel transatlantycki ukształtował The Guardian, Wielką Brytanię i cały świat, zaczynając od powiązań założyciela publikacji z niewolnictwem i przyglądając się dziedzictwu po nim, które przetrwało do dziś.