Niedawny postęp technologiczny i kryzys energetyczny wywołały nowe zainteresowanie energią jądrową w całej Europie.
Rumunia będzie pierwszym krajem poza Stanami Zjednoczonymi, który będzie dysponował technologią małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).
Mające ułamek wielkości zwykłych reaktorów i zaprojektowane tak, aby systemy można było wstępnie zmontować w fabryce, reaktory SMR mogą wytwarzać duże ilości energii niskoemisyjnej. Ich niewielkie rozmiary oznaczają również, że można je instalować tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości terenu na zwykłe reaktory.
Jest to wciąż nowa technologia, stosowana głównie w projektach pilotażowych. Jednakże niedawne postępy i skutki kryzysu energetycznego wywołały zainteresowanie i wsparcie polityczne dla energetyki jądrowej w całej Europie.
Na początku tego roku rząd rumuński określił SMR jako „najnowszą, najbezpieczniejszą i najczystszą technologię nuklearną”.
Dzięki partnerstwu między Rumunią a Stanami Zjednoczonymi sprowadzono do kraju tę zaawansowaną technologię nuklearną w ramach programu o nazwie „Projekt Phoenix”. Reaktory zastąpią stare elektrownie węglowe.
W Doicești, regionie na północ od Bukaresztu, fabryka posiadająca sześć takich modułów otrzymała dofinansowanie w wysokości do 254 mln euro. Mogłoby stworzyć ponad 2000 miejsc pracy i uniknąć produkcji 4 milionów ton dwutlenku węgla rocznie.
Szkolenie przyszłych europejskich ekspertów w dziedzinie energii jądrowej
Rumunia będzie także szkolić przyszłych specjalistów ds. energii jądrowej z całej Europy na Politechnice w Bukareszcie.
Niedawno uniwersytet odwiedził specjalny wysłannik prezydenta USA ds. klimatu John Kerry. Był świadkiem demonstracji tego, co stanie się podczas trzęsienia ziemi w symulatorze sterowni NuScale SMR.
Były sekretarz stanu zapowiedział także po raz pierwszy, że w regionie powstanie więcej minielektrowni jądrowych.
„Dzisiaj mam przyjemność ogłosić, że trzema najlepszymi kwalifikantami do Projektu Phoenix są Czechy, Polska i Słowacja” – powiedział.
„Wszystkie trzy kraje otrzymają wsparcie finansowe i techniczne na studia wykonalności SMR”.
Rektor uniwersytetu Mihnea Costoiu powiedziała, że poparcie Kerry’ego dla partnerstwa „umieściło Politechnikę w centrum projektu”. Dodał, że wszyscy przyszli specjaliści będą szkoleni na symulatorze w Bukareszcie.