O nas
Kontakt

Nowy korytarz gospodarczy, nowy członek: pięć kluczowych wniosków ze szczytu G20

Laura Kowalczyk

Nowy korytarz gospodarczy, nowy członek: pięć kluczowych wniosków ze szczytu G20

W ubiegły weekend przywódcy najbogatszych krajów zebrali się w New Delhi na szczycie G20. Oto, jak planują wstrząsnąć światową gospodarką

Perspektywy szczytu G20 były ponure, ale ostatecznie blok osiągnął konsensus.

Podczas gdy Zachód ostatecznie uległ łagodniejszemu językowi na temat wojny na Ukrainie na rzecz rozwiązania problemów globalnych, Południe umocniło swoją wyłaniającą się pozycję i zmienia grę o władzę.

Oto, jak pięć najważniejszych wyników szczytu wstrząśnie światową gospodarką.

Nowy korytarz transportowy Indie – Bliski Wschód – Europa

Być może największą i najbardziej ambitną rewelacją był ogłoszony w sobotę korytarz gospodarczy łączący Indie, Bliski Wschód i Europę koleją i morzem.

Projekt został zaprezentowany przez premiera Indii Narendrę Modi i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, która stwierdziła, że ​​połączenie kolejowe przyspieszy handel między Indiami a Europą o 40%.

„Naprawdę duży problem”, jak opisał tę inicjatywę Joe Biden, może podważyć siłę gospodarczą Chin w regionie. Prezydent USA stara się przeciwstawić wysiłkom Pekinu na rzecz globalnej infrastruktury w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku, przedstawiając Waszyngton jako alternatywnego partnera i inwestora dla krajów rozwijających się.

Nie podjęto żadnych wiążących zobowiązań finansowych, ale strony zgodziły się opracować plan działań na najbliższe 60 dni.

Do klubu przyłącza się Unia Afrykańska

Evan Vucci/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Premier Indii Narendra Modi (z prawej) ściska prezydenta Unii Afrykańskiej Azali Assoumaniego, który przybywa do New Delhi na szczyt G20.

Unia Afrykańska (UA) zmieniła w sobotę swoją pozycję zaproszonej organizacji międzynarodowej na pozycję stałego członka G20.

Blok liczący 55 członków reprezentuje kontynent, na którym znajduje się największa na świecie strefa wolnego handlu. Co więcej, Afryka jest niezwykle bogata w zasoby potrzebne do walki ze zmianami klimatycznymi. Jest właścicielem 60% światowych aktywów w zakresie energii odnawialnej i ponad 30% minerałów kluczowych dla technologii odnawialnych i niskoemisyjnych.

Przystąpienie to stanowi krok w kierunku uznania kontynentu za samodzielną potęgę globalną, co sprawia, że ​​jego głos staje się trudniejszy do zignorowania.

Do ostatniego weekendu Republika Południowej Afryki była jedynym afrykańskim krajem w grupie G20. Przejście UA do pełnego członkostwa oznacza również przyłączenie się UA do Unii Europejskiej jako druga organizacja międzyrządowa klubu.

Kraje zachowały zbyt spokojny klimat

Szczyt, który odbył się w ostatni weekend, przyniósł „niewystarczające” rezultaty w zakresie zmian klimatycznych, stwierdził w niedzielę prezydent Francji Emmanuel Macron.

Członkowie grupy emitują łącznie 80% wszystkich gazów cieplarnianych, ale w New Delhi nie podjęto ogólnego zobowiązania do stopniowego wycofywania paliw kopalnych. Zamiast tego członkowie G20 zobowiązali się do potrojenia odnawialnych źródeł energii do 2030 r.

Historia przeszła do historii, gdy wszyscy przywódcy po raz pierwszy zgodzili się na kwoty potrzebne do przejścia na czystą energię.

Do 2030 r. kraje rozwijające się będą potrzebować 5,5 miliarda euro, aby osiągnąć swoje cele klimatyczne. Członkowie podsumowali, że jeśli kraje rozwijające się mają osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r., co roku do końca dekady potrzebne będą dodatkowe 3,7 miliarda euro.

Nie opracowano jednak żadnego planu działania, który umożliwiłby osiągnięcie celu, jakim jest zwiększenie mocy energii odnawialnych.

W sobotę Modi zawiązał Global Biofuels Alliance z 19 krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi i Brazylią. Inicjatywa ma służyć jako platforma do wspierania globalnej współpracy na rzecz postępu i powszechnego stosowania biopaliw, które nie zawsze są czystym źródłem energii, w zależności od sposobu ich produkcji.

Większa rola zreformowanego Banku Światowego

Prezydenci USA i Indii wezwali przywódców G20 do zwiększenia zdolności kredytowej Banku Światowego, aby zaoferować gospodarkom rozwijającym się alternatywę dla pożyczek z Chin.

Głównym tematem szczytu w New Delhi były wysiłki mające na celu poprawę bilansów i zreformowanie zarządzania wielostronnymi pożyczkodawcami z siedzibą w Waszyngtonie.

Na swojej drugiej sesji Biden wezwał przywódców, aby uczynili tę instytucję „silniejszą, zdolną do zapewnienia zasobów na skalę i w tempie niezbędnym do stawienia czoła globalnym wyzwaniom i zaspokojenia pilnych potrzeb najbiedniejszych krajów”.

„Musimy rozszerzyć mandat wielostronnych banków rozwoju” – powiedział Modi podczas trzeciej sesji.

Indie zabłysły

Evan Vucci/Prawa autorskie 2018 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Premier Indii Narendra Modi wita sobotę po przybyciu do centrum kongresowego szczytu G20 w New Delhi.

Wbrew wszystkiemu wszystkie kraje ostatecznie zgodziły się na wspólną deklarację, dzięki czemu Indie mogą pochwalić się sukcesem dyplomatycznym. Eksperci twierdzą, że to triumf polityki zagranicznej indyjskiego premiera Modiego, który dąży do zwiększenia wpływów kraju na arenie międzynarodowej.

Przywództwo G20 było całoroczną okazją do zaprezentowania New Delhi jako wpływowej potęgi gospodarczej oraz pobudzenia inwestycji i przepływów handlowych do najludniejszego kraju świata.

Zapewniło to także Modiemu platformę do wzmocnienia jego pozycji we własnym kraju w związku z ubieganiem się o trzecią kadencję w wyborach w nadchodzących miesiącach.