Chcesz zrobić coś strasznego w okresie poprzedzającym Halloween? Odpowiedzią może być ta wycieczka dla „uczniów wampirów” w Burg Forchtenstein w Austrii.
Rodziny zbierają się na zamku, aby poznać historię Vlada Tepesa Drakuli.
Wydarzenie o nazwie „Draculade” pozwala dzieciom zanurzyć się w jego legendzie poprzez kostiumy i przerażające historie.
Wieczór obejmuje wizytę w Galerii Przodków w Burg Forchtenstein, gdzie prezentowany jest XVII-wieczny obraz olejny przedstawiający Vlada Tepesa.
Weź udział w wycieczce z pochodniami po zamku.
Wycieczka historyczna pozwala dzieciom wcielić się w niesławną postać.
Wieczór rozpoczyna się od pomocy rodziców pomagających dzieciom założyć kostiumy Drakuli wraz z charakterystyczną peleryną. Trasa jest oświetlona pochodniami, tworząc niesamowitą atmosferę przypominającą erę władcy wampirów.
„Chcę wychowywać moje dzieci tak, aby przeżywały historię w żywy sposób. To oznacza, że dzięki temu, gdy ją zobaczą, będą mogły zapamiętać więcej” – mówi Andrea Stupitz, gość zamku. „Myślę, że to świetna okazja aby wieczorem poznać historię Draculi w tak mistycznym zamku lub posłuchać jej narracji.”
Jakie skarby czekają w Forchtensteinie?
Jedną z głównych atrakcji wydarzenia będzie wizyta w Galerii Przodków na zamku Forchtenstein. Można tu zobaczyć pełnometrażowy XVII-wieczny portret Vlada Tepesa (1431-1476), wojewody wołoskiego, zwanego Draculą.
Ten portret, będący częścią kolekcji prywatnej fundacji Esterházy, dodaje tej nocy historycznego akcentu.
Kim był Vlad Tepes, „prawdziwy” Dracula?
Historyczna osobowość Vlada Tepesa Draculei to władca swoich czasów, który wykorzystywał chwile, aby realizować swoje pomysły na zarządzanie krajem, obronę kraju” – wyjaśnia Florian Bayer, kierownik zbiorów w prywatnej fundacji Esterhazy.
„Oczywiście już w XIV, XV, a potem w XVI wieku wywyższano go jako osobę historyczną poprzez tradycję, tradycję pisaną, poprzez malarstwo, poprzez wykonane przez niego szkice, zwłaszcza w Europie Środkowej”.
Drakula Brama Stokera, opublikowany w 1897 r., zyskał na popularności w XX i XXI wieku. Na przestrzeni lat powstało niezliczona ilość filmów i adaptacji.
Jednak związek między Stoker’s Draculą i Vladem Tepesem rozwinął się dopiero w czasach reżimu komunistycznego jako strategia marketingowa mająca na celu przyciągnięcie turystów do Rumunii.
W Braszowie w Rumunii archiwista Bogdan Popovici podkreśla zapisy historyczne związane z Vladem Tepesem.
„Kilka lat temu przeprowadziłem badania z kolegą z Braszowa, które wykazały, że do lat 60. nie było żadnego związku między postacią Brama Stokera a Vladem Tepesem. Zostało to opracowane w czasach reżimu komunistycznego na potrzeby rynku zachodniego, aby przyciągnąć turystów”.
„Dracula” w Burg Forchtenstein oferuje wyjątkową okazję do poznania złożonej historii Vlada Tepesa, oddzielając fakty od fikcji, jednocześnie zanurzając uczestników w noc pełną niesamowitej zabawy i odkryć historycznych.