O nas
Kontakt

Data premiery iPhone’a 15: Ile energii zaoszczędzisz, nie kupując nowego modelu?

Laura Kowalczyk

Data premiery iPhone'a 15: Ile energii zaoszczędzisz, nie kupując nowego modelu?

Najnowszy model Apple zawiera uniwersalny punkt ładowania, ale nie można ignorować kosztów środowiskowych modernizacji telefonu komórkowego.

Apple zaprezentuje swojego najnowszego iPhone’a dzisiaj (12 września) podczas prezentacji online o godzinie 19:00 CEST.

Miliony nowych iPhone’ów 15 trafią wówczas do podekscytowanych klientów, a premiera spodziewana jest 22 września.

Jego nowe i ulepszone funkcje obejmują port USB-C na spodzie, po tym jak Unia Europejska wprowadziła obowiązek stosowania uniwersalnego portu ładowania w celu ograniczenia ilości odpadów elektronicznych.

Jednak zamiana starego smartfona na najnowszy model to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić. Według własnych wskaźników Apple 79% emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia telefonu jest uwalniane podczas produkcji.

Opieranie się chęci posiadania najnowszego iPhone’a nie odwróci emisji produktów, które trafią na półki w przyszłym tygodniu, ale pomoże ograniczyć liczbę produkowanych telefonów w przyszłości.

Biorąc pod uwagę, że w UE sprzedaje się rocznie około 211 milionów smartfonów, z których każdy wytrzymuje średnio trzy lata przed wymianą, walka z siłami „planowanego starzenia się” ma kluczowe znaczenie.

Apple został wcześniej ukarany grzywną w wysokości 10 milionów euro przez włoski organ antymonopolowy po tym, jak stwierdził, że aktualizacje oprogramowania firmy „spowodowały poważne dysfunkcje” i bez ostrzeżenia pożerały więcej energii. To skłoniło ludzi do kupowania nowych telefonów, choć Apple zaprzeczył, że taki był jego zamiar.

Unsplash/Neila Soni
Jak wynika z jednego z ostatnich badań, każdego roku powstaje około 53,6 mln ton metrycznych elektroodpadów.

Czy Apple staje się bardziej zrównoważone?

Duża część emisji CO2 powstającej podczas tworzenia nowego smartfona pochodzi z wydobycia rzadkich materiałów znajdujących się w jego wnętrzu. Według jednego z raportów „zakup nowego telefonu pochłania tyle samo energii, co ładowanie i używanie smartfona przez całą dekadę”.

Jednak Apple, największa na świecie firma technologiczna, próbuje uporządkować swoje działania w tym i innych obszarach ochrony środowiska.

Twierdzi, że we wszystkich magnesach iPhone’a 14 wykorzystuje pierwiastki ziem rzadkich pochodzące w 100% z recyklingu, co stanowi prawie całą całkowitą zawartość pierwiastków ziem rzadkich w urządzeniu.

W 2019 roku Apple wraz z Google, Dellem, Microsoftem i Teslą został oskarżony w pozwie złożonym w imieniu rodzin z Demokratycznej Republiki Konga (DRK), których dzieci zostały ranne i zabite podczas wydobycia kobaltu.

FEDERICO SCOPPA/AFP
Ludzie oddzielają kobalt od piasku i skał w jeziorze w pobliżu kopalni w Demokratycznej Republice Konga, 2015.

Firmy zaprzeczają wykorzystywaniu pracy dzieci, argumentując, że nie są właścicielami kopalni kobaltu ani nie potrafią określić dokładnego źródła wykorzystywanych materiałów. W 2021 r. sędzia amerykańskiego sądu rejonowego oddalił pozew przeciwko nim.

Jednak w zeszłym roku organizacja pozarządowa Global Witness zadała nowe pytania, a dochodzenie wykazało, że Apple, Nokia i Samsung korzystają z programu należytej staranności w łańcuchu dostaw, który jest wykorzystywany do prania minerałów z regionów objętych konfliktami z DRK.

W swoim najnowszym raporcie o postępach w zakresie ochrony środowiska Apple utrzymuje, że „jest zaangażowana w ustanawianie najwyższych standardów odpowiedzialnego pozyskiwania materiałów wykorzystywanych w naszych produktach”.

W 2020 r. ogłosiła plany osiągnięcia całkowitej neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 r., obejmując wszystko, od łańcucha dostaw produkcyjnych po cykl życia produktu.

Zrównoważone alternatywy dla iPhone’a

Jeff Chiu/AP
Nowe iPhone’y 14 zostały zaprezentowane na wydarzeniu Apple w jego siedzibie w Kalifornii.

Biorąc pod uwagę wszechobecność smartfonów i różnorodnych aplikacji w naszym życiu, trudno jest określić, jakie są alternatywy dla ciągłej aktualizacji.

Jednak jeden telefon przewyższa inne pod prawie wszystkimi ważnymi względami.

Fairphone, wprowadzony na rynek przez holenderskie przedsiębiorstwo społeczne 10 lat temu, przoduje w zakresie przejrzystości łańcucha dostaw, a firma określa, którzy producenci, huty i rafinerie ukształtowały jego trafnie nazwane urządzenia.

Fairphone zajmuje pierwsze miejsce w rankingach etycznych wiodącej brytyjskiej organizacji konsumenckiej Ethical Consumer, która również chwali firmę za dołączenie śrubokręta umożliwiającego konsumentom wymianę uszkodzonych części. Daleko to do zamkniętej technologii Apple.

Oczywiście lepiej jest kupować używany telefon, a recykling telefonu po jego zakończeniu jest ważnym krokiem w tym procesie.

Powrót do podstaw z „telefonem z funkcjami” również może być dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli wszystkie inteligentne potrzeby zaspokajasz za pomocą laptopa lub komputera, dzięki czemu możesz uniknąć podwójnego zużycia energii.