O nas
Kontakt

Francja rozpoczyna pierwszą od dwóch dekad dużą kampanię przeciwko kazirodztwu

Laura Kowalczyk

Francja rozpoczyna pierwszą od dwóch dekad dużą kampanię przeciwko kazirodztwu

Dane wskazujące na szokująco wysoki wskaźnik wykorzystywania seksualnego dzieci w rodzinie sprawiły, że rząd francuski znalazł się pod silną presją, aby zaostrzyć sankcje prawne wobec sprawców kazirodztwa.

We wtorek francuski rząd rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę kampanię mającą na celu walkę z kazirodztwem i przemocą na tle seksualnym, której doświadcza co roku 160 000 dzieci.

Lokalna telewizja wyemituje także film dokumentalny i fabularny na ten temat od dawna tabu.

Według francuskiej sekretarz stanu ds. dzieci Charlotte Caubel kampania – pierwsza tego rodzaju we Francji – „opowiada o liczbach – co trzy minuty dziecko doświadcza przemocy na tle seksualnym – i podkreśla traumę: są to czyny, które niszczą dzieci.

„Po raz pierwszy rząd użył w kampanii słowa„ kazirodztwo ”i po raz pierwszy wspomniał o przemocy seksualnej w rodzinie” – powiedziała.

Ta ogólnopolska kampania, która rozpocznie się we wtorek w mediach społecznościowych i mediach, a następnie pojawi się w miejscach publicznych i kinach, została rekomendowana przez niezależną Komisję ds. Kazirodztwa i Przemocy Seksualnej wobec Dzieci (Ciivise), która była zaangażowana w jej opracowanie.

We wtorek Caubel złożył wizytę na krajowej infolinii 119-Enfance w towarzystwie rzecznika rządu Oliviera Vérana i aktorki Muriel Robin, która występuje w filmie o kazirodztwie „Les yeux grands fermés”, który zostanie pokazany w październiku w TF1 .

24 września telewizja M6 wyemituje film dokumentalny aktorki Emmanuelle Béart, w którym oddaje głos dorosłym – w tym jej samej – którzy w dzieciństwie byli ofiarami kazirodztwa.

Zatytułowany „Taka głośna cisza” w filmie Béart nie wymienia nazwiska sprawcy, choć aktorka „Mission: Impossible” jasno dała do zrozumienia, że ​​to nie był jej ojciec, twierdząc, że jej rodzice i przyjaciele „nie zauważyli”, co się dzieje, dopóki babcia ją „uratowała”.

Na świeżym powietrzu

„To odważna kampania, która nie ma na celu minimalizowania rzeczywistości, strachu czy cierpienia dziecka” – skomentował sędzia Edouard Durand, współprzewodniczący Ciivise, którego nowy raport okresowy ma się wkrótce pojawić.

„Ważne jest, aby w ramach tej kampanii rząd powiedział, że «kazirodztwo istnieje» i «jest to problem publiczny, a nie prywatny»” – dodał współprzewodniczący Ciivise. „Każdy ma pokusę, by powiedzieć: «To nie moja sprawa, nie chcę się wtrącać w sprawy innych»”.

Ostatnia kampania rządowa dotycząca przestępczości pedofilskiej rozpoczęła się w 2002 roku i nie wspomniała o kazirodztwie.

Badania Civiise wywarły ogromny wpływ na francuską politykę, a rząd podjął działania mające na celu nałożenie bardziej karnych środków na rodziców, którzy dopuszczają się kazirodczego molestowania, wzmacniając jednocześnie wsparcie dla dzieci-ofiar.

Wśród inicjatyw mających na celu poprawę sytuacji znajdują się pediatryczne „jednostki przyjmowania i słuchania”, które zgromadzą lekarzy, psychologów i przeszkolonych badaczy, aby podjąć decyzję o tym, w jaki sposób można leczyć i chronić dzieci, które padły ofiarą przemocy.

„Według stowarzyszeń co dziesiąty dorosły dorosły doświadczył kazirodztwa, co oznacza, że ​​każdego dnia spotyka się osoby, które doświadczyły kazirodztwa, oraz inne, które go dopuściły” – stwierdził Sekretarz Stanu ds. Dzieci.

„Do końca jesieni nikt nie powinien być w stanie powiedzieć: «Nie wiedziałem, nie zdawałem sobie sprawy ze skali tych czynów ani traumy, jaką powodują». To musi stać się walką wszystkich”.