O nas
Kontakt

Bruksela przedstawia nowe przepisy mające na celu wsparcie MŚP i uproszczenie przepisów dotyczących podatku od osób prawnych

Laura Kowalczyk

Bruksela przedstawia nowe przepisy mające na celu wsparcie MŚP i uproszczenie przepisów dotyczących podatku od osób prawnych

Komisja Europejska ujawniła we wtorek nowy pakiet naprawczy dla europejskich małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), a także zmienione unijne przepisy dotyczące opodatkowania osób prawnych.

Pakiet dotyczący MŚP, obietnica złożona w przemówieniu przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w orędziu o stanie Unii w 2022 r., ma na celu ograniczenie biurokracji i zwiększenie konkurencyjności europejskich przedsiębiorstw.

Nowe przepisy dotyczące opodatkowania osób prawnych – kolejna obietnica złożona przez prezydenta w 2022 r. – uproszczą deklaracje podatkowe dla dużych międzynarodowych korporacji działających na terenie całej UE.

MŚP reprezentują 99% europejskich przedsiębiorstw, zatrudniają około 100 milionów osób i generują ponad połowę europejskiego PKB. Jednak niepotrzebne naciski, w tym opóźnienia w płatnościach, skomplikowane podatki i uciążliwa formalność, ograniczają ich potencjał.

Uderzyły w nie także wysoką inflację i niepewność gospodarczą wynikającą z inwazji Rosji na Ukrainę.

Więcej przestrzeni do oddychania dla małych firm

Środki te mają na celu ograniczenie opóźnień w płatnościach poprzez skrócenie maksymalnego limitu płatności do 30 dni i wyeliminowanie luk prawnych.

Szacuje się, że przedsiębiorstwa w Europie spędzają około 74 dni w roku na ściganiu opóźnień w płatnościach, co kosztuje je 275 miliardów euro. Wywiera to efekt domina na szerszą gospodarkę, co oznacza, że ​​jedno na cztery bankructwa jest spowodowane opóźnieniami w płatnościach.

Przepisy UE oznaczają, że firmy mają obecnie do 60 dni na uregulowanie długów, ale termin ten może zostać przekroczony, jeśli strony wyrażą na to zgodę. Firmy mają prawo do odsetek za zwłokę w płatnościach.

„To smutny fakt, że tylko 30% małych przedsiębiorstw cierpiących z powodu opóźnień w płatnościach korzysta z należnej im rekompensaty w obawie przed konsekwencjami” – powiedział Andrew Cave, Sekretarz Generalny Europejskiego Sojuszu Małych Przedsiębiorstw (ESBA).

„Zaostrzenie 30-dniowego limitu, usunięcie luk prawnych, automatyzacja płatności i wprowadzenie bardziej rygorystycznego systemu egzekwowania prawa w dużym stopniu przyczyni się do przywrócenia systemu na korzyść małych przedsiębiorstw” – dodał.

Nowe propozycje umożliwiłyby również MŚP prowadzącym działalność transgraniczną interakcję tylko z jedną administracją podatkową, pomimo posiadania oddziałów w wielu krajach UE. Uprościłoby to procedury sprawozdawcze i zmniejszyło ryzyko podwójnego i nadmiernego opodatkowania.

„Wynikające z tego oszczędności i uproszczenia zachęcą więcej MŚP do ekspansji transgranicznej, tworząc więcej miejsc pracy dla Europejczyków” – powiedział unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Zdaniem ESBA Cave jest to korzystne zarówno dla małych przedsiębiorstw, jak i dla jednolitego rynku.

Komisja wdroży także dalsze reformy mające na celu wsparcie MŚP, w tym wyznaczy unijnego wysłannika ds. MŚP, który będzie bronił interesów małych przedsiębiorstw.

Nowe unijne przepisy dotyczące podatku od osób prawnych

Komisja Europejska ujawniła również we wtorek nowy, prostszy zbiór przepisów podatkowych dla dużych przedsiębiorstw transgranicznych w UE.

Tak zwane zasady „BEFIT” będą miały zastosowanie do grup przedsiębiorstw o ​​rocznych przychodach przekraczających 750 mln euro.

Jednak wprowadzone środki nie idą tak daleko, jak wymaganie od przedsiębiorstw opodatkowania tam, gdzie znajdują się ich klienci, co zostało wcześniej zaproponowane przez kierownictwo bloku. Takie zasady osłabiłyby zyski podatkowe krajów UE o atrakcyjnych systemach podatkowych, takich jak Irlandia czy Luksemburg, które czerpią korzyści gospodarcze z obecności dużych międzynarodowych korporacji.

Organizacje pozarządowe potępiły jednak te propozycje ze względu na brak ambicji.

„Ta długo oczekiwana reforma nie sprawia, że ​​duże międzynarodowe koncerny w Europie wreszcie płacą sprawiedliwą część podatków. Daje im to darmową przepustkę, aby mogli kontynuować księgowanie podatków tam, gdzie mają tylko puste biura, i odprowadzać zyski do rajów podatkowych w UE” – powiedziała w odpowiedzi na ogłoszenie Chiara Putaturo, unijna ekspertka ds. podatków Oxfam.

„Jedynym pocieszeniem jest to, że wszystkie firmy w UE będą musiały raportować swoje zyski w ten sam sposób, co zmusza duże firmy do przestrzegania przepisów” – dodała.

Ursula von der Leyen wcześniej zobowiązała się do wprowadzenia „jednego zbioru przepisów podatkowych dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Europie” i obietnicę tę spełniła w przededniu orędzia o stanie Unii w 2023 r.