O nas
Kontakt

Przeciwdziałanie wapowaniu: które kraje próbują zakazać jednorazowych waporyzatorów w obliczu rosnących problemów zdrowotnych?

Laura Kowalczyk

Przeciwdziałanie wapowaniu: które kraje próbują zakazać jednorazowych waporyzatorów w obliczu rosnących problemów zdrowotnych?

Kilka krajów rozprawia się z jednorazowymi e-papierosami, które stały się popularne wśród nastolatków ze względu na problemy zdrowotne.

Kiedy e-papierosy po raz pierwszy weszły na rynek, reklamowano je jako mniejsze zło: pomagające ludziom odejść od tradycyjnych papierosów i zagrożeń dla zdrowia związanych z paleniem.

Jednak w ostatnich latach waporyzatory stały się czymś w rodzaju trendu wśród młodych ludzi. Jednorazowy waporyzator – znany również jako „puff bar” – jest praktycznie dodatkiem, a coraz większa liczba nastolatków zakłada ten efektowny sztyft.

Kilka krajów na całym świecie rozważa wprowadzenie zakazu ich stosowania, aby ograniczyć to zjawisko.

Wielka Brytania

W Wielkiej Brytanii coraz częściej słychać głosy wzywające do wprowadzenia zakazu; ostatnie naciski wystosował rząd walijski, wzywający rząd Wielkiej Brytanii do podjęcia działań.

Jest to następstwem podobnych nacisków ze strony rządu Szkocji, mających na celu nakłonienie rządu Wielkiej Brytanii do rozważenia wprowadzenia zakazu, powołując się na wyrzucanie jednorazowych e-papierosów i młody wiek konsumentów puff barów.

Szkocki pierwszy minister Humza Yousaf nazwał jednorazowe waporyzatory „zagrożeniem zarówno dla zdrowia publicznego, jak i środowiska”.

„Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że ​​istnieją dowody sugerujące, że młodzi ludzie, którzy nigdy nie palili, ale używają e-papierosów, podwajają swoje szanse na rozpoczęcie palenia papierosów tytoniowych w późniejszym życiu” – dodał.

„Jeśli chodzi o środowisko, dowody są niezaprzeczalne – od śmieci na naszych ulicach po ryzyko pożarów w obiektach unieszkodliwiania odpadów – są kwestie wymagające działania”.

Państwa członkowskie UE

Irlandia zasięga opinii obywateli przed potencjalnym zakazem, podczas gdy wiele stowarzyszeń zajmujących się zdrowiem i środowiskiem wzywa rząd do działania.

Na przykład VOICE Ireland bardzo głośno wypowiadało się w tej sprawie, wystosowując petycję i promując w mediach społecznościowych kampanię #BanDisposableVapes, aby uczynić Irlandię „pierwszym krajem w Europie, który wprowadził zakaz jednorazowych e-papierosów”.

Niemcy zamierzają także podjąć działania przeciwko jednorazowym e-papierosom. Niektórzy ekolodzy – w tym Steffi Lemke, federalna minister środowiska Zielonych – poszli dalej, chcąc całkowicie wykluczyć je z UE.

„Jednorazowe e-papierosy zaśmiecają środowisko i często lądują w odpadach domowych, zamiast być właściwie utylizowane razem z urządzeniami elektrycznymi” – Lemke powiedział niemieckiej gazecie Mitteldeutsche Zeitung.

„Mogą również powodować poważne problemy w zakładach utylizacji z powodu pożarów” – dodała.

Nawet Francja, ojczyzna wszystkich stereotypów dotyczących papierosów, ogłosiła ograniczenie palenia papierosów, podczas gdy Belgia czeka na zielone światło UE, aby je zakazać.

Sprzedawane po 8–12 euro w sklepach tytoniowych, na stronach internetowych lub w supermarketach, trend „puffów” nabrał popularności pod koniec 2021 roku i był promowany w mediach społecznościowych.

Jednorazowe e-papierosy zawierające od 0 do 20 mg/ml były również krytykowane za zachęcanie młodych konsumentów do zwykłych papierosów.

„Można nam powiedzieć, że to nie jest nikotyna. Ale to odruch, gest, do którego młodzi ludzie się przyzwyczajają. W ten sposób przechodzą w kierunku palenia i musimy z tym skończyć” – powiedziała premier Francji Elisabeth Borne, ogłaszając zakaz.

Zakaz obowiązuje już w Australii i Nowej Zelandii

W Nowej Zelandii, znanej z rygorystycznych wytycznych antytytoniowych, od sierpnia tego roku obowiązuje skuteczny zakaz.

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że kraj rozprawia się z wapowaniem, wprowadzając nowy zestaw zasad mających na celu ochronę młodych ludzi, takich jak niższy poziom nikotyny, bardziej nudne nazwy smaków i zakaz otwierania sklepów z waporyzatorami w pobliżu szkół.

„Wiemy, że musimy znaleźć równowagę między zapobieganiem rozpoczynaniu wapowania przez młodych ludzi, a jednocześnie udostępnianiem waporyzatorów jako narzędzia do rzucania palenia dla tych, którzy naprawdę chcą rzucić palenie” – powiedziała dr Ayesha Verrall, minister zdrowia Nowej Zelandii .

Ograniczenia weszły miesiąc po ogłoszeniu przez Australię podobnych środków dotyczących wapowania, gdy rząd oskarżył przemysł tytoniowy o próby „uzależnienia się od nikotyny” kolejnego pokolenia nastolatków.

Jak szkodliwe są jednorazowe waporyzatory dla zdrowia?

Wynalezione w 2019 roku jednorazowe waporyzatory są zwykle dostarczane w kolorowych opakowaniach i szybko zyskały popularność wśród nastolatków, najpierw w USA. Trend szybko przekroczył Atlantyk.

„Financial Times” podał, że 14 procent angielskich nastolatków w wieku od 14 do 17 lat używa waporyzatorów częściej niż raz w tygodniu.

W szerszej Europie liczby również gwałtownie rosną, a francuskie badanie wykazało, że ponad jeden nastolatek na 10 próbował wapować.

Słodkie smaki jednorazowych e-papierosów to najbardziej przekonujący argument marketingowy dla młodszych konsumentów.

Według organizacji nadzorującej branżę tytoniową STOP, połączenie owocowych smaków, zabawnych opakowań i promocji prowadzonych przez osoby wpływowe w mediach społecznościowych ma na celu dotarcie do nowego pokolenia użytkowników jako „palaczy zastępczych” i przyciągnięcie ich do siebie.

Badanie wykazało, że we Francji 17 procent nastolatków korzystało z urządzeń jednorazowego użytku, a następnie przerzuciło się na inne produkty.

Wraz z rosnącą liczbą badań staje się jasne, że jednorazowe waporyzatory wcale nie są nieszkodliwe. Podobnie jak w przypadku papierosów elektronicznych, większość jednorazowych waporyzatorów zawiera silnie uzależniającą nikotynę.

Organizacja Drugwatch podała, że ​​prawie połowa osób zażywających codziennie odczuwa skutki uboczne, takie jak kaszel, duszność i kołatanie serca.

Chociaż zakres długoterminowych skutków nie jest obecnie znany ze względu na brak badań medycznych, jedno z badań wykazało, że długotrwałe stosowanie produktów waporyzujących może znacząco upośledzić funkcję naczyń krwionośnych organizmu, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.