O nas
Kontakt

Wojna na Ukrainie: Putin odniesie „wielkie zwycięstwo”, UE znosi sankcje, Rosja atakuje falami dronów

Laura Kowalczyk

Wojna na Ukrainie: Putin odniesie „wielkie zwycięstwo”, UE znosi sankcje, Rosja atakuje falami dronów

Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.

Kim pewny, że Putin odniesie „wielkie zwycięstwo”

Przywódca Korei Północnej powiedział, że Moskwa wyjdzie zwycięsko ze swoich wrogów podczas wyjątkowej wizyty w Rosji, mającej na celu wzmocnienie więzi, zwłaszcza wojskowych.

Powszechnie uważa się, że Władimir Putin potrzebuje północnokoreańskiej amunicji do swojej miażdżącej inwazji na Ukrainę.

Jednak na tym etapie żadna taka transakcja zbrojeniowa nie została oficjalnie ujawniona.

Pjongjang potrzebuje żywności, aby walczyć z chronicznymi niedoborami, i chce, aby rosyjska technologia budowała zaawansowaną broń.

„Jesteśmy pewni, że rosyjska armia i naród z pewnością odniosą wielkie zwycięstwo w świętej walce o ukaranie złego zgromadzenia, które rości sobie pretensje do hegemonii” – powiedział Kim Dzong Un.

Pochwalił także „bohaterską” armię rosyjską, która od lutego 2022 roku prowadzi wojnę na Ukrainie.

Putin ze swojej strony wzniósł toast za „wzmocnienie współpracy” z Pjongjangiem, dodając, że istnieje „perspektywa” zacieśnienia więzi wojskowych.

Silniejszy sojusz między Pjongjangiem, Moskwą i Pekinem może mieć znaczący wpływ na konflikt na Ukrainie, powiedział Kim Dzong-dae, wizytujący naukowiec w Instytucie Studiów Północnokoreańskich Yonsei.

„Uważam, że Rosja przetestowała już północnokoreańskie pociski na polu bitwy i jest teraz gotowa rozszerzyć ich użycie. Państwa zachodnie nie rozumieją konsekwencji „takiej sprzedaży broni między Rosją a Północą” – dodał.

Rosja udaremnia ataki fal dronów

Rosja twierdziła, że ​​w nocy ze środy na czwartek zniszczyła ukraińskie drony na Morzu Czarnym oraz kilka innych na zaanektowanym Półwyspie Krymskim i w zachodniej Rosji.

Nie podała żadnych informacji o ofiarach fali ataków.

Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony przechwycono pięć ukraińskich dronów wystrzelonych na moskiewskim statku na Morzu Czarnym Siergiej Kotow. Dodał, że tego lata statek był już dwukrotnie celem Kijowa.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że zestrzeliło trzy inne ukraińskie bezzałogowe statki powietrzne, nie precyzując, w jaki sposób były one skierowane.

Na Krymie, który Rosja zajęła w 2014 roku, moskiewska obrona powietrzna zestrzeliła 11 dronów – ponownie nie ujawniając ewentualnych obrażeń ani uszkodzeń.

Celem ataków były także przygraniczne regiony Briańska i Biełgorodu w zachodniej Rosji.

Ponieważ ukraińskie ataki dronów są często przechwytywane i rzadko trafiają w cele wojskowe, w raporcie TylkoGliwice zbadano, jaki jest ich cel. Przeczytaj więcej poniżej.

UE znosi sankcje nałożone na rosyjskich przedsiębiorców

Według urzędników Unia Europejska zniosła sankcje nałożone na trzech rosyjskich oligarchów za ich rolę w inwazji na Ukrainę.

Po rozpoczęciu wojny 27 państw członkowskich zamroziło aktywa i zakazało wjazdu na swoje terytorium około 1600 osobom i podmiotom.

Urzędnicy podali, że pakiet sankcji został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Trzy osoby usunięte z unijnej listy to biznesmeni Grigorij Berezkin, Farkhad Achmedow i Aleksander Szulgin.

Zabrano także rosyjskiego funkcjonariusza wojskowego Gieorgija Szuwajewa, który zginął na Ukrainie.

Usunięcie tych mężczyzn następuje w momencie, gdy Bruksela stoi w obliczu szeregu wyzwań prawnych ze strony kilku rosyjskich oligarchów.

Według UE Grigorij Bierieżkin, którego grupa ESN ma interesy w sektorze mediów i energetyki, jest blisko Putina, a jego firmy „merytorycznie wspierają” Moskwę.

Za sojusznika Kremla uważany jest także urodzony w Kazachstanie miliarder Farkhad Achmedow, działający w sektorze energetycznym.

Aleksander Szulgin, szef internetowej platformy handlowej Ozon, wziął udział w spotkaniu rosyjskich oligarchów i Putina, które odbyło się na początku inwazji. Miało to zmobilizować rosyjskich biznesmenów do poparcia wojny.