Stany Zjednoczone ogłosiły szereg nowych sankcji wymierzonych w osoby i firmy z krajów, w tym członka NATO, Turcję, które sprzedają Rosji zachodnie technologie, które można wykorzystać do wzmocnienia jej wysiłków wojennych.
Stany Zjednoczone nakładają sankcje na ponad 150 firm i osób, od Rosji po Turcję, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Gruzję, próbując zwalczać uchylanie się od płacenia podatków i uniemożliwiać Kremlowi dostęp do technologii, pieniędzy i kanałów finansowych napędzających wojnę prezydenta Władimira Putina na Ukrainie. .
Program sankcji jest jednym z największych nałożonych przez departamenty stanu i skarbu i najnowszym, którego celem są osoby i firmy w krajach, w tym Turcja, członek NATO, które sprzedają Rosji zachodnie technologie, które można wykorzystać do wzmocnienia jej wysiłków wojennych.
Plan ma także na celu utrudnienie rozwoju rosyjskiego sektora energetycznego i przyszłych źródeł płynności, w tym projektów gazowych w Arktyce, a także kopalń i fabryk produkujących i naprawiających rosyjską broń.
„Celem tego działania jest ograniczenie zdolności Rosji do produkcji obronnej i zmniejszenie płynności, jaką dysponuje ona do finansowania swojej wojny” – powiedział AP z Departamentu Stanu James O’Brien, szef Biura Koordynacji Sankcji.
Z Rosji do Turcji przez Zjednoczone Emiraty Arabskie
Stany Zjednoczone nakładają sankcje na nowo utworzoną spółkę ze Emiratów, która dostarcza rozwiązania inżynieryjne i technologiczne na potrzeby rosyjskiego projektu dotyczącego skroplonego gazu ziemnego w Arktyce, a także na kilka rosyjskich firm zaangażowanych w jego rozwój.
Putinowi zależy na tym, aby projekt Arctic LNG 2 pozwolił na produkcję większej ilości skroplonego gazu ziemnego i uczynił Rosję większym graczem na rynku energii. W lipcu Putin odwiedził zakład LNG na dalekiej północy Rosji i powiedział, że będzie to miało pozytywny wpływ na „całą gospodarkę”.
Pakiet amerykański obejmuje sankcje nałożone na kilka tureckich i rosyjskich firm, które według Departamentu Stanu pomagają Moskwie w pozyskiwaniu amerykańskich i europejskich komponentów elektronicznych, takich jak chipy i procesory komputerowe, które mogą być wykorzystywane w sprzęcie cywilnym i wojskowym.
Departament atakuje także tureckie firmy, które świadczyły usługi naprawy statków na rzecz firmy powiązanej z rosyjskim Ministerstwem Obrony.
O’Brien powiedział, że przed wojną Rosja importowała aż 90 procent swojej elektroniki z krajów należących do zamożnych demokracji G7, ale sankcje zmniejszyły tę liczbę do ponad 30 procent.
Sankcje, stwierdził, „są skuteczne” i „ograniczają wojenne zdolności produkcyjne Rosji”.
„Rosja stara się prowadzić gospodarkę wojenną polegającą na pełnej produkcji, ale niezwykle trudno jest to osiągnąć w drodze sporadycznych, tajnych zakupów małych partii sprzętu z różnych miejsc na całym świecie” – powiedział O’Brien.
Analitycy twierdzą jednak, że Rosja nadal posiada znaczne rezerwy finansowe, aby kontynuować wojnę i że Rosja może importować poszukiwaną technologię w małych ilościach, aby utrzymać produkcję obronną.
„Rosja prawdopodobnie mogłaby zapełnić dużą walizkę wystarczającą ilością komponentów elektronicznych, aby przez rok produkować rakiety manewrujące” – powiedział Richard Connolly, specjalista ds. rosyjskiego sektora obronnego i gospodarki w firmie analitycznej Oxford Analytica Risk Management.
Rosja – dodał – otrzymuje także z Białorusi wiele komponentów elektronicznych, „więc nawet jeśli wyeliminujemy wszystkie krety, Białoruś będzie nadal dostarczać sprzęt, dopóki Łukaszenka będzie u władzy”.
Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie potępiły inwazję Rosji na Ukrainę, ale nie przyłączyły się do zachodnich sankcji i dążyły do utrzymania więzi z Rosją.
Według urzędnika agencji prasowej Russian TASS, rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow powiedział w tym roku, że handel między Rosją a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi wzrósł o 68% do 9 miliardów dolarów w 2022 roku.
Czy sankcje są skuteczne?
Chociaż kraje w dalszym ciągu prowadzą interesy z Rosją, Departament Stanu uważa, że sankcje przynoszą skutek, O’Brien powiedział, podkreślając, że „sukces mierzy się na polu bitwy”.
„Ukraina może zestrzelić większość rosyjskiego ognia, co mówi nam, że istnieje luka” – powiedział. „Ślady po bitwie pokazują nam, że Rosja używa mniej wydajnej elektroniki, a czasem wcale. »
Niemniej jednak Rosja uderza w Ukrainę częstymi atakami rakietowymi, w tym dwoma w zeszłym tygodniu, w których zginęły co najmniej 23 osoby na Ukrainie.
Dzieje się tak częściowo dlatego, że Rosja „nadal pozyskuje te komponenty elektroniczne i działają one w dużej mierze tak samo jak wcześniej” – powiedział Connolly, analityk ds. Rosji.
Najnowszy zestaw sankcji wymierzony jest w kilka rosyjskich firm zajmujących się naprawą, rozwojem i produkcją broni, w tym rakiety manewrującej Kalibr. Analitycy twierdzą jednak, że aby naprawdę dokręcić śrubę wobec Rosji, zachodnie firmy muszą dwa razy pomyśleć, zanim sprzedają kluczowe technologie krajom, o których wiadomo, że mają zdrowy rynek odsprzedaży z Rosją.
„Musimy znacznie ciężej współpracować z firmami w naszych krajach, aby mieć pewność, że nie napędzają one rynku reeksportu” – powiedział Tom Keatinge, dyrektor Centrum Studiów nad Przestępczością Finansową i Bezpieczeństwem w Royal United Services Institute w Londynie.
„Wielu z nich może świętować wzrost sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich lub Turcji, nie zdając sobie sprawy lub nie chcąc sobie uświadomić, że wzrost ten wynika z działań w zakresie reeksportu, a nie z prawdziwego biznesu prowadzonego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Emiraty Arabskie i Turcja” – powiedział.
Zjednoczone Emiraty Arabskie nalegały, aby przestrzegać międzynarodowych przepisów dotyczących prania pieniędzy i sankcji. Jednak globalny organ zajmujący się zwalczaniem prania pieniędzy umieścił Zjednoczone Emiraty Arabskie na swojej „szarej liście” w związku z obawami, że światowe centrum handlowe nie robi wystarczająco dużo, aby powstrzymać przestępców i aktywistów przed wejściem do tego kraju. Ukryj swoje bogactwo.
Tymczasem Turcja próbowała zrównoważyć swoje bliskie stosunki z Rosją i Ukrainą, pozycjonując się w roli mediatora.
Turcja jest w dużym stopniu zależna od rosyjskiej energetyki i turystyki. Jednak w zeszłym roku tureckie banki państwowe zawiesiły transakcje za pośrednictwem rosyjskiego systemu płatniczego Mir ze względu na groźbę amerykańskich sankcji.
Zakres amerykańskich sankcji
Departament Stanu twierdzi, że uwzględniając najnowsze sankcje, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Stany Zjednoczone obrały za cel prawie 3000 przedsiębiorstw i osób prywatnych.
„Stany Zjednoczone, ich sojusznicy i partnerzy są zjednoczeni we wspieraniu Ukrainy w obliczu niesprowokowanej, nieuzasadnionej i nielegalnej wojny prowadzonej przez Rosję. Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne” – oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Anthony Blinken.
Departament Stanu nałożył także sankcje na obywatela Rosji za jego powiązania z grupą najemników Wagnera i ułatwianie transportu broni z Korei Północnej do Rosji.
Celem ataków jest także rosyjski oligarcha, który według Departamentu Stanu ma osobiste powiązania z ministrem obrony Rosji Siergiejem Szojgu i przestępczością zorganizowaną, a także oficer rosyjskiego wywiadu i gruzińsko-rosyjski oligarcha. Departament Stanu stwierdził, że Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa współpracowała z oligarchą, aby wpłynąć na gruzińskie społeczeństwo i politykę w interesie Rosji.