O nas
Kontakt

„Klimatyczny Armagedon”: Naukowcy obserwują wzrost temperatury morza w Wielkiej Brytanii

Laura Kowalczyk

„Klimatyczny Armagedon”: Naukowcy obserwują wzrost temperatury morza w Wielkiej Brytanii

Temperatury morza wpływają na wodorosty i trawę morską, które wspierają ekosystemy w Europie dokładnie w taki sam sposób, jak koralowce. Bez nich różnorodność morska będzie zagrożona.

U południowo-zachodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii, na powierzchni północnego Oceanu Atlantyckiego, naukowcy z Marine Biological Association zaobserwowali alarmujące temperatury powierzchni morza.

Dla doktora Dana Smale’a z Morskiego Stowarzyszenia Biologicznego jest to ciągła troska – ale w tym roku bardziej niż kiedykolwiek. Na początku lata temperatury były nawet o pięć stopni wyższe od średniej.

„Temperatura morza jest nadal prawie o dwa stopnie wyższa od średniej długoterminowej i tak jest przez prawie cały rok” – mówi dr Smale.

Zespół nie tylko obserwował temperatury. Od ponad dziesięciu lat bada również wodorosty morskie w południowo-zachodniej Anglii. Jednak dla zespołu biologów morskich temperatury były tak wysokie, że obciążyły wodorosty do granic wytrzymałości.

A to ma znaczenie, ponieważ stanowi podstawę ekosystemów morskich otaczających Wielką Brytanię.

„Kilka stopni to niezbyt dużo” – stwierdził Cat Wilding z Marine Biological Association.

„(Ale) ze środowiska morskiego, które jest stosunkowo bardzo stabilne termicznie, ale które może mieć potencjalnie ogromny wpływ – tego właśnie mają się dowiedzieć nasze badania”.

Wodorosty i trawa morska wspierają ekosystemy w całej Europie dokładnie w taki sam sposób, jak koralowce. Ale w przeciwieństwie do koralowców, wodorosty występują w ogromnych ilościach na całym świecie w różnych temperaturach, od oceanów po Arktykę.

„Wydaje się, że klimatyczny Armageddon może się nieco przybliżać” – mówi Wilding. Niektóre rzeczy, które uważaliśmy za fantastykę i science fiction, mogą wydarzyć się jeszcze za naszego życia”.

Dane zebrane przez Copernicus, komponent obserwacji Ziemi w ramach unijnego programu kosmicznego, wskazują, że rok 2023 jest rokiem alarmującym pod względem temperatury powierzchni morza.

„Widzieliśmy przykłady na Pacyfiku, gdzie mieliśmy do czynienia z wymieraniem i dużymi strefami niskiego poziomu tlenu związanymi z ociepleniem i nie byłoby nieprawdą stwierdzenie, że możemy być o krok od tego w Wielkiej Brytanii i Europie także morza” – ostrzegła profesor Helen Findlay z Plymouth Marine Laboratory.

W miarę jak temperatury wystawiają na próbę fundamenty ekosystemów morskich – naukowcy w dalszym ciągu analizują, co czeka ich w najbliższej przyszłości – i jak oceany mogą wyglądać dla przyszłych pokoleń.