W piątek brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił zamiar wprowadzenia zakazu stosowania wszystkich amerykańskich psów rasy XL Bullies do końca roku w następstwie niedawnej fali ataków. Które rasy „niebezpiecznych psów” są najbardziej zakazane w całej Europie?
Po dniach spekulacji potwierdzono, że rasa psów American XL Bully zostanie zakazana w Wielkiej Brytanii.
W piątek premier Rishi Sunak ogłosił, że psy stanowią zagrożenie dla społeczności i życia ludzkiego, i zapowiedział wyeliminowanie tej rasy z ulic.
Decyzja ta nastąpiła dzień po śmierci mężczyzny w Midlands po tym, jak został zaatakowany przez dwa psy.
Wcześniej zaatakowali kilku innych obywateli Wielkiej Brytanii, w tym dwuletnie dziecko.
Decyzja Sunaka, choć twierdzi, że „podzielał przerażenie narodu” w związku z takimi atakami, oznacza, że Bully XL będą zakazane do końca 2023 roku.
Nie będzie jednak masowego odstrzału psów. Główny lekarz weterynarii Wielkiej Brytanii Christine Middlemiss ogłosiła w sobotę, że zamiast tego nastąpi „amnestia”, w ramach której obecni właściciele będą musieli rejestrować swoje psy i podejmować działania, takie jak zmuszanie ich do noszenia kagańca w miejscach publicznych.
W Wielkiej Brytanii Bully XL dołączają do czterech innych ras – pitbulteriera, japońskiego tosa, dogo argentyńskiego i fila brasileiro – które są zakazane na mocy prawa zabraniającego każdemu psu, który „niebezpiecznie wymknął się spod kontroli”.
Downing Street było zmuszone zaprzeczyć, jakoby rząd zbyt długo zwlekał z wprowadzeniem zakazu hodowli psów rasy Bully.
Rzecznik nr 10 powiedział: „Bez wątpienia ta rasa psów nie jest zdefiniowana w prawie, dlatego warto poświęcić czas na rozważenie najlepszego sposobu na położenie kresu tym straszliwym atakom, które jesteśmy świadkami”.
Istnieją obawy, że egzekwowanie zakazu może nie być tak łatwe, jak wielu by sobie tego życzyło.
W rzeczywistości amerykański bully XL nie jest uznawany przez Kennel Club za odrębną rasę. Może to oznaczać, że wprowadzony wobec nich zakaz może nieumyślnie zakazać innych rodzajów psów.
W parlamencie pojawiły się wezwania do zmiany ustawy o niebezpiecznych psach – obecnie obowiązującej ustawy zapobiegającej atakom psów – z naciskiem na określone cechy, a nie na całe rasy lub „typy”.
Ustawa, wprowadzona w życie w 1991 r., od dawna budzi kontrowersje ze względu na to, że nie udało jej się powstrzymać wzrostu liczby ataków psów i najwyraźniej błędnie skupiła się na rasie lub wyglądzie psa, a nie na zachowaniu pojedynczego psa.
W czwartek była konserwatywna posłanka baronowa Fookes powiedziała: „Sugeruję, że powinien podejść bardziej radykalnie, jeśli chodzi o ustawę o niebezpiecznych psach. Najwyższy czas, aby tę ustawę wysłano do śmieci i wprowadzono zupełnie nowy system”.
„Mówię to z pewnym żalem, ponieważ to ja wprowadziłem to w innym miejscu (w Izbie Gmin)” – dodał Fookes.
Jej uwagi zbiegają się z komentarzami byłego szefa policji lorda Hogana-Howe’a, który wzywał do ogólnokrajowej amnestii w celu usunięcia z ulic tak niebezpiecznych psów.
W 2007 r. wprowadził podobny środek po śmierci pięcioletniej Ellie Lawrenson, która w Nowy Rok została poturbowana przez zakazanego psa typu pitbulla w Merseyside.
American XL Bully to stosunkowo nowa rasa psów. Pochodzący ze Stanów Zjednoczonych w latach 80. XX wieku był początkowo mieszanką amerykańskiego pitbulteriera i amerykańskiego staffordshire teriera, ale od tego czasu został skrzyżowany z innymi rasami, aby stworzyć ultra-umięśnionego psa.
Znana ze swojej „niestabilności” i „potężnego wyglądu” rasa ta może ważyć ponad 60 kg i jest w stanie obezwładnić dorosłego.
W Wielkiej Brytanii Bully Watch, grupa opowiadająca się za zakazem sprzedaży i hodowli dużych psów rasy Bully, twierdzi, że psy rasy American Bully XL lub American Bully Mixes były odpowiedzialne za znaczące 38% wszystkich ataków psów w hrabstwie dotychczas w tym roku.
Są już nielegalne we Francji, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich; podczas gdy w innych krajach, w tym w Irlandii, obowiązują surowe zasady mówiące, że w miejscach publicznych należy założyć im kaganiec i trzymać na smyczy krótszej niż dwa metry.
Przepisy dotyczące niebezpiecznych psów w całej Europie
Chociaż zakaz posiadania rasy American Bully XL w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie spowoduje, że inne kraje europejskie pójdą w ich ślady, na dłuższą metę nie jest to najbardziej zakazany pies na kontynencie.
Ten wątpliwy zaszczyt przypada Pit Bullowi.
Co ciekawe, nie jest to konkretna rasa, a potocznym terminem „pit bull” określa się wiele różnych psów.
Chociaż niektórzy profesjonalni hodowcy amerykańskiego pitbulteriera próbowali sprawić, by ten konkretny typ został uznany za jedynego „prawdziwego” pitbulla, wielokrotnie im się to nie udało.
Są one zabronione w wielu krajach na całym świecie – od całkowitego zakazu po ograniczenia i warunki własności.
Znane jako największy zabójca dzieci wśród wszystkich psów, są zakazane lub podlegają ograniczeniom w Danii, Francji, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwajcarii i Turcji.
W Wielkiej Brytanii posiadanie, sprzedaż, porzucanie, rozdawanie lub hodowanie jakiejkolwiek rasy pitbulterierów jest całkowicie niezgodne z prawem.
Japońskiego Tosa spotyka ten sam los w Wielkiej Brytanii, gdzie wymagane jest specjalne zwolnienie z brytyjskiego sądu, aby legalnie posiadać i importować Tosa.
Pierwotnie wyhodowany w Japonii jako pies bojowy, pozostaje jedynym psem w tym kraju, który nadal jest – legalnie – używany w japońskich walkach psów.
W Korei Południowej jest to jedna z głównych ras wykorzystywanych do produkcji mięsa dla psów, ale w Europie jest zakazana w kilku krajach ze względu na jej niebezpieczny charakter.
Austria, Dania, Francja, Islandia, Rumunia, Malta, Norwegia i Turcja wprowadziły zakazy lub ograniczenia prawne dotyczące Tosa na poziomie krajowym.
W Wielkiej Brytanii posiadanie rasy Dogo Argentino bez zezwolenia rządu jest również nielegalne.
Wyhodowany głównie z wymarłego psa bojowego z Kordoby, jest znany jako łowca grubego zwierza, a także nadaje się do szkolenia w poszukiwaniach i ratownictwie oraz jako psy służbowe.
Podczas gdy w niektórych krajach Dogo jest cenione, w Europie jego często zmienny temperament uznawany jest za poważną wadę.
W krajach, w tym w Danii, Norwegii, Islandii i Turcji, obowiązują zasady ograniczające własność.
Również na Ukrainie, która nie egzekwuje zakazów ani ograniczeń dotyczących ras psów na poziomie krajowym, Dogo pojawia się na liście „niebezpiecznych psów” Ukraińskiego Związku Kynologicznego.
Ukraińskie prawo zezwala określonym regionom na regulowanie poszczególnych ras, umożliwiając różnym miastom i obszarom decydowanie o własnych zakazach dotyczących psów.
Fila Brasileiro to brazylijska rasa, znana od wieków ze swojego agresywnego zachowania.
Często używany jako pies stróżujący i do polowań na grubego zwierza, w XVIII wieku był znany z tego, że brazylijscy właściciele niewolników używali go do odzyskiwania zbiegłych niewolników.
Być może po części ze względu na czasownik „filar” w języku portugalskim, dosłownie oznaczający „trzymać, aresztować, chwytać”, sugerujący, że Fila to pies, który „gryzie i nie rozluźnia uścisku”, a także wyjątkowo mocna szczęka, jest zakazane w kilku krajach.
Jeśli nie zostaną odpowiednio przeszkolone, mogą stać się bardzo aspołeczne. Wiadomo, że zabijają mniejsze psy i inne zwierzęta, a także ludzi.
Zakazane w Wielkiej Brytanii od 1991 r. Norwegia, Malta i Cypr poszły w ich ślady w Europie, czyniąc posiadanie tej rasy nielegalnym bez specjalnego zwolnienia od sądu. W Turcji zasady są jeszcze surowsze; tam posiadanie i hodowanie Fila Brasileiro jest w ogóle nielegalne.
W Europie są tylko dwa kraje, w których nie ma wyraźnego zakazu posiadania psów.
Finlandia jest znana jako kraj przyjazny psom, który nie ma ograniczeń w imporcie lub hodowli jakiejkolwiek rasy psów. Wprowadziła jednak pewne zasady i regulacje dotyczące posiadania psów, a mianowicie, że psy muszą być trzymane na smyczy, a rasy hybrydowe psów z wilkami są zabronione.
W Irlandii nie ma przepisów zabraniających importu lub hodowli jakiejkolwiek rasy psów.
Jednak krajowe przepisy dotyczące ras psów nakładają ograniczenia na 11 psów, w tym trzy typy pitbulli: rottweilera, owczarka alzackiego i japońską tosę.
Właściciele muszą przestrzegać określonych zasad, przy czym określone psy mogą być prowadzone wyłącznie przez osoby powyżej 16 roku życia.
Wiele z nich nie może przebywać w miejscach publicznych bez smyczy, a w innych bez kagańca.
Czy liczba ataków psów rośnie co roku?
Szacuje się, że co roku około 100 milionów ludzi na całym świecie jest atakowanych przez psy.
Chociaż większość wypadków powoduje w najgorszym przypadku niewielkie obrażenia, coraz większa liczba osób zostaje poważnie ranna lub zabita przez niekontrolowane psy.
Szacuje się, że w samej Anglii i Walii liczba ataków wzrosła o 34% w ciągu ostatnich pięciu lat, mimo że populacja psów wzrosła w tym samym okresie zaledwie o 15%.
Badanie przeprowadzone w 2016 r. przez Science Direct wykazało, że w latach 1995–2016 liczba ofiar śmiertelnych w Europie w wyniku ataków psów znacznie rosła z roku na rok.
W 2016 r. 45 Europejczyków zostało zabitych przez psy, co oznacza częstość występowania wynoszącą 0,009 na 100 000 mieszkańców i oznacza, że w tym roku niemal raz w tygodniu Europejczyk został śmiertelnie zraniony przez psa.
Liczba ta wciąż rośnie – tylko w Luksemburgu od 1995 r. udało się uniknąć ofiar śmiertelnych z rąk niebezpiecznych psów.
W latach 1995–2016 największa liczba zgonów spowodowanych przez psy miała miejsce na Węgrzech (94 ofiary śmiertelne), we Francji (79), Rumunii (67), Wielkiej Brytanii (56) i Polsce (49).
W Finlandii, znanej ze stosunkowo łagodnych przepisów dotyczących posiadania psów, w tym okresie zginęło 26 osób, co stanowi liczbę większą niż łączna liczba ofiar śmiertelnych w innych krajach skandynawskich, Danii, Norwegii i Szwecji, które odnotowały 23 zabójstwa.
Chociaż zakaz dotyczący niebezpiecznych psów często przynosi ulgę wielu osobom, nie jest to nauka ścisła, ponieważ obszary geograficzne znacznie się różnią pod względem liczby ataków.
Na całym świecie, podobnie jak w Europie, stwierdzono bezpośredni związek warunków społeczno-ekonomicznych z liczbą ataków, jednak eksperci twierdzą, że zła sytuacja życiowa wyraźnie nie zwiększa skłonności każdego psa do przemocy.
Mimo że Rishi Sunak powiedział brytyjskiej opinii publicznej: „te psy są niebezpieczne, chcę zapewnić opinię publiczną, że podejmiemy wszelkie niezbędne kroki, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo”, niektórzy krytycy twierdzą, że zakaz sprzedaży psów American Bully XL to po prostu za mało – i że wszystkie psy w Wielkiej Brytanii i Europie, które mają choćby ślad brutalnej historii rasy, powinny zostać zbadane znacznie dokładniej.