O nas
Kontakt

Nowe twierdzenia, że ​​papież Pius XII podczas II wojny światowej wiedział o zbrodniach nazistowskich

Laura Kowalczyk

Nowe twierdzenia, że ​​papież Pius XII podczas II wojny światowej wiedział o zbrodniach nazistowskich

We włoskich mediach opublikowano list sugerujący, że zmarły papież Pius XII mógł posiadać szczegółowe informacje od niemieckiego jezuity na temat zbrodni nazistowskich podczas drugiej wojny światowej.

Nowo odkryta korespondencja ujawniła, że ​​papież Pius XII z czasów II wojny światowej rzekomo posiadał szczegółowe informacje od zaufanego niemieckiego jezuity, że w okupowanej przez Niemców Polsce codziennie gazowano do 6000 Żydów i Polaków.

To odkrycie podważa wcześniejsze argumenty Stolicy Apostolskiej, jakoby nie mogła ona weryfikować raportów dyplomatycznych na temat nazistowskich okrucieństw, aby je potępiać.

Dokumentacja z archiwów watykańskich, opublikowana w ten weekend we włoskim dzienniku Corriere della Sera, prawdopodobnie podsyci debatę na temat dziedzictwa Piusa XII i jego kampanii beatyfikacyjnej, która utknęła w martwym punkcie.

Historycy od dawna są podzieleni co do przeszłości byłego papieża, a zwolennicy twierdzą, że zastosował on cichą dyplomację, aby ratować życie Żydów.

Krytycy od dawna przyjmują odwrotną taktykę – twierdzą, że milczał, gdy szalał Holokaust.

Corriere della Sera przedrukowała list z dnia 14 grudnia 1942 r. niemieckiego jezuity księdza, księdza Lothara Koeniga, do sekretarza Piusa XII.

Dokument ma zostać zaprezentowany w nadchodzącej książce o nowo otwartych aktach pontyfikatu Piusa XII, autorstwa Giovanniego Coco, badacza i archiwisty z Watykańskiego Archiwum Apostolskiego.

Coco powiedziała gazecie Corriere, że list był szczególnie znaczący, ponieważ zawierał szczegółową korespondencję na temat nazistowskiej eksterminacji Żydów, pochodzącą z poinformowanego źródła kościelnego w Niemczech.

Mówi się, że to źródło należało do katolickiego antyhitlerowskiego ruchu oporu, któremu udało się dostarczyć do Watykanu tajne informacje.

List Koeniga do sekretarza Piusa, innego niemieckiego jezuity, wielebnego Roberta Leibera, jest napisany w języku niemieckim i zwraca się do Leibera jako „drogiego przyjaciela”.

Dalej donosi, że naziści codziennie zabijali do 6000 Żydów i Polaków z Rawy Ruskiej, miasta w przedwojennej Polsce, które dziś znajduje się na Ukrainie, a także transportowali ich do obozu zagłady w Bełżcu.

Według pomnika w Bełżcu, otwartego w 2004 roku, w obozie zginęło łącznie 500 000 Żydów.

Ze strony internetowej pomnika wynika, że ​​już na początku 1942 r. do Bełżca wysłano aż 3500 Żydów z Rawy Ruskiej i że w grudniu tego roku w ciągu 4 dni doszło do likwidacji getta żydowskiego w tym mieście.

Serwis internetowy Bełżca tak opisuje zdarzenie: „Na miejscu rozstrzelano około 3–5 tysięcy osób, a 2–5 tysięcy wywieziono do Bełżca”.

Data listu Koeniga jest szczególnie znacząca, ponieważ sugeruje, że korespondencja od zaufanego kolegi jezuity dotarła do biura Piusa XII w tych samych trzech tygodniach, w których zmarły papież otrzymywał liczne noty dyplomatyczne od posłów brytyjskich i polskich z doniesieniami, że aż do 1 miliona Żydów zginęło do tej pory w Polsce.

Nie ma całkowitej pewności, czy Pius rzeczywiście widział ten list – a zmarł w 1958 r., więc nie może obalić żadnych twierdzeń.

Jednakże Leiber był głównym doradcą Piusa XII i służył papieżowi, gdy był ambasadorem Watykanu w Niemczech w latach dwudziestych XX wieku, co sugeruje bliskie stosunki robocze, zwłaszcza w sprawach związanych z Niemcami.

Według książki „The Pope at War” autorstwa antropologa, zdobywcy nagrody Pulitzera, Davida Kertzera, najwyższego sekretariatu urzędnika państwowego, w połowie grudnia powiedział brytyjskiemu wysłannikowi w Watykanie, że papież nie może wypowiadać się na temat okrucieństw nazistów ponieważ Watykan nie był w stanie zweryfikować tej informacji.

Dziedzictwo Piusa XII oraz objawienia z nowo otwartych archiwów watykańskich mają zostać omówione w przyszłym miesiącu na dużej konferencji na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Będzie godne uwagi ze względu na listę uczestników z całego spektrum i sponsoring, przy wsparciu Watykanu, izraelskiego instytutu badawczego Yad Vashem dotyczącego Holokaustu, amerykańskiego Pomnika Holokaustu, a także ambasad Izraela i USA.

Sekretarz stanu Watykanu, kardynał Pietro Parolin, otworzy spotkanie, w którym wezmą udział uczeni, w tym Kertzer, Coco i Johan Ickx.

Obecny będzie także archiwista z watykańskiego Sekretariatu Stanu, którego własna książka o archiwach z 2021 r. – „Pius XII and the Jewish” – wychwala Piusa XII i wysiłki Watykanu na rzecz opieki nad społecznościami żydowskimi i innymi osobami uciekającymi przed wojną.