O nas
Kontakt

Lekarze w UE: W których krajach jest najwięcej lekarzy i pracowników służby zdrowia?

Laura Kowalczyk

Lekarze w UE: W których krajach jest najwięcej lekarzy i pracowników służby zdrowia?

Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że ​​Europa ma „tykającą bombę zegarową”, która może zaradzić niedoborowi pracowników służby zdrowia.

W 2021 r. w Unii Europejskiej pracowało ponad 1,82 mln lekarzy – utrzymując znakomity stosunek liczby lekarzy do liczby ludności – w obliczu grożącego kryzysu pracowników służby zdrowia.

Według najnowszych statystyk opublikowanych przez Eurostat, na kontynencie na 100 000 mieszkańców przypada także średnio 136 fizjoterapeutów.

Średnia jest znacznie lepsza w porównaniu z innymi regionami świata, choć nadal istnieją wyraźne różnice pomiędzy 27-członkowskim blokiem. Na przykład w Niemczech na 100 000 mieszkańców przypada 234 osób, a w Rumunii – zaledwie 12,7.

Liczby te pojawiają się wśród licznych sugestii dotyczących zbliżającego się niedoboru pracowników służby zdrowia, zwłaszcza we wschodnich krajach UE.

W raporcie opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia we wrześniu 2022 r. podkreślono liczbę starzejących się pracowników służby zdrowia i nazwano „tykającą bombą zegarową” gwałtowny wzrost liczby chorób przewlekłych skutkujący zwiększonym zapotrzebowaniem na opiekę zdrowotną.

W 13 z 44 krajów uwzględnionych w raporcie ponad 40% lekarzy było w wieku powyżej 55 lat, co stanowi zagrożenie dla stabilności siły roboczej.

Jak sugeruje raport, pomimo stosunkowo stabilnych danych liczbowych, niewystarczająca rekrutacja i brak zatrzymania pracowników mogą pogorszyć sytuację wśród starzejącej się siły roboczej.

„Nie możemy dłużej czekać, aby sprostać palącym wyzwaniom stojącym przed naszymi pracownikami służby zdrowia. Stawką jest zdrowie i dobrostan naszych społeczeństw – po prostu nie ma czasu do stracenia” – powiedział dr Hans Henri Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę w Marsz.

Austria ma największą liczbę praktykujących lekarzy

Wśród państw członkowskich UE w Austrii było 540 praktykujących lekarzy na 100 000 mieszkańców, co stanowi najlepszy wskaźnik w bloku.

Lekarze praktykujący to pracownicy służby zdrowia, którzy bezpośrednio świadczą usługi pacjentom w okresie objętym naliczeniem.

Chociaż w Niemczech odsetek lekarzy ogółem w UE przekraczał 20% w wartościach bezwzględnych, ich stosunkowo duża populacja oznaczała, że ​​odsetek ten nie był większy niż w przypadku sąsiadów.

Z kolei Francja, Belgia i Węgry osiągnęły najniższe wskaźniki, pozostając w tyle za poziomem 350 na 100 000 mieszkańców.

Włochy przodują pod względem liczby posiadaczy licencji – ale co jest nie tak?

Włochy, w porównaniu z innymi krajami członkowskimi UE, których liczba została uwzględniona w najnowszym komunikacie, miały największą liczbę licencjonowanych lekarzy, a za nimi plasowały się Szwecja i Niemcy.

Liczba ta nie przekłada się jednak na „faktycznie” praktykujących lekarzy.

Chociaż liczba zarejestrowanych pracowników służby zdrowia we Włoszech wzrasta do ponad 700 na 100 000 mieszkańców, coraz bardziej starzejąca się siła robocza i duża emigracja lekarzy pozostawiają po sobie pustkę.

Według badania przeprowadzonego w 2020 r. w The Lancet 54% włoskich lekarzy było w wieku 55 lat lub starszych i zbliżało się do emerytury. Co roku po uzyskaniu licencji z kraju wyjeżdżało także około 1000 lekarzy.