Wszystkie najnowsze wydarzenia z wojny na Ukrainie.
Oddziały ukraińskie przedarły się przez rosyjską linię obrony w pobliżu miasta Bachmut, poinformował w poniedziałek dowódca kijowskich sił lądowych gen. Oleksandre Syrski.
Po odbiciu w ciągu ostatnich kilku dni wsi Andrijówka i Klichcziwka „linia obrony wroga została naruszona” – stwierdził generał Syrski.
Ponowne zdobycie wsi Kliszczejewka na froncie wschodnim nastąpiło zaledwie dzień po podniesieniu ukraińskiej flagi nad Andrijówką.
Ukraina oświadczyła w poniedziałek, że w ciągu ostatniego tygodnia wyzwoliła od wojsk rosyjskich na południu i wschodzie 7 kilometrów kwadratowych terytorium.
Rosja oficjalnie nie skomentowała roszczeń Ukrainy, ale jej zwolennicy w obwodzie donieckim odrzucili znaczenie zwycięstw, twierdząc, że obie wsie są niezamieszkane i obrócone w gruzy.
„Nasi wojownicy, nasi bohaterowie na linii frontu. Jestem dumny z każdego z nich. I jestem wdzięczny każdej brygadzie za jej siłę!” – napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze, obecnie nazywanym X.
W swoim niedzielnym wieczornym przemówieniu podziękował także siłom zbrojnym za zajęcie Kliszczyjówki niedaleko Bachmuta na wschodzie kraju.
W zaciętych bitwach na froncie w Doniecku ostoiło się niewiele budynków, a nawet drzew.
Ukraina rozpoczęła w czerwcu kontrofensywę mającą na celu odzyskanie terytoriów okupowanych przez Rosję po otrzymaniu zachodniej broni i przeszkoleniu.
Wygląda na to, że ukraińscy żołnierze zbliżają się do Bachmuta, miejsca jednej z najkrwawszych bitew tej wojny. Jeśli odbiją miasto, będzie to wielkie, symboliczne zwycięstwo.
W lipcu były rosyjski najemnik Wagnera powiedział TylkoGliwice szczegółowe, wstrząsające relacje z walk w Bakmut, obok kłamstw i buntu na froncie.
Kijów dokonuje czystek w Ministerstwie Obrony
Według urzędników, w poniedziałek sześciu ukraińskich wiceministrów obrony zostało zwolnionych.
Orzeczenie to nadeszło dwa tygodnie po dymisji ministra obrony Ukrainy Oleksija Reznikowa w związku ze skandalem korupcyjnym związanym z zakupem przez ministerstwo mundurów wojskowych po rażąco zawyżonych cenach.
Wiceministrowie obrony, w tym Hanna Maliar, Witalij Deyneha i Denys Szarapow, a także sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Kostiantyn Waszczenko zostali zwolnieni – napisał w Telegramie stały przedstawiciel Gabinetu Ministrów Taras Melnychuk.
Melnychuk nie podał żadnych wyjaśnień dotyczących strzelanin.
Korupcja od dawna jest zjawiskiem endemicznym na Ukrainie, choć w ostatnich latach kraj ten poczynił kroki w kierunku rozwiązania tego problemu.
Prawa człowieka w Rosji znacznie się pogorszyły od czasu wojny – ONZ
Sytuacja w zakresie praw człowieka „znacznie się pogorszyła” w Rosji od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., jak podkreślono w poniedziałkowym raporcie Rady Praw Człowieka ONZ.
„Już od dwudziestu lat sytuacja stale się pogarsza, częściowo z powodu dwóch wojen w Czeczenii, które zakończyły się w 2009 roku” – stwierdziła sprawozdawczyni ONZ Mariana Katzarova, odpowiedzialna za monitorowanie praw i wolności w Rosji.
Choć w raporcie nie było żadnych niespodzianek, był to cios dyplomatyczny wymierzony w Moskwę. Po raz pierwszy wyznaczono sprawozdawcę do zbadania sprawy jednego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Katzarowa wskazała na próby Moskwy „utrudniania” jej pracy i ubolewała, że nie miała dostępu do Rosji.
W raporcie dokumentuje się, że „władze rosyjskie poważnie ograniczyły wolność zrzeszania się, pokojowych zgromadzeń i wypowiedzi, zarówno w internecie, jak i poza nim, oraz zasadniczo podważyły niezależność sądownictwa i gwarancje „sprawiedliwego procesu”.
Katzarowa zażądała uwolnienia wszystkich arbitralnie zatrzymanych przeciwników politycznych, w tym Aleksieja Nawalnego, a także dysydentów Władimira Kara-Mourzy i Ilji Jaszyna.
Opisała także, jak kobiety, szczególnie te pracujące jako obrończynie praw, aktywistki i dziennikarki, „doświadczyły specyficznej przemocy, upokorzenia i zastraszania ze względu na płeć”.
Wet za wet ataki dronów
Rosja twierdziła, że w nocy z niedzieli na poniedziałek przechwyciła kilka ukraińskich dronów na zaanektowanym Krymie, w obwodzie moskiewskim oraz na granicy w Begorodzie i Woroneżu.
W sumie rosyjska obrona powietrzna zestrzeliła 13 bezzałogowych statków powietrznych, a władze lokalne na Krymie nie zgłosiły żadnych ofiar ani uszkodzeń.
W poniedziałek armia ukraińska ogłosiła, że tej samej nocy zestrzeliła 18 dronów i 17 rakiet wystrzelonych przez Rosję.
Siły Powietrzne poinformowały w Telegramie, że „zestrzelono osiemnaście dronów”, gdy leciały w kierunku południowych obwodów Mikołajowa i Odessy na Ukrainie. Dodał, że zniszczonych zostało także wszystkich 17 rakiet manewrujących.
Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że w sobotę doszło do uderzenia w zakład naprawy pojazdów opancerzonych armii ukraińskiej w Charkowie.
Szef lokalnej ukraińskiej administracji wojskowej Oleg Synegubow napisał w Telegramie, że około godziny 12:30 czasu lokalnego „cywilna” kompania została trafiona rakietami, co spowodowało wybuch pożaru.
W ostatnich miesiącach Kijów nasilił ataki na terytorium Rosji w kontekście swojej kontrofensywy. Chociaż takie ataki są często udaremniane przez obronę Moskwy lub rzadko trafiają w cele wojskowe, eksperci twierdzą, że ukraińska wojna dronów ma kluczowe cele. Przeczytaj więcej poniżej.
Waszyngton i NATO widzą długą wojnę
Kontrofensywa Kijowa „nie zakończyła się niepowodzeniem”, ale droga do zwycięstwa jest wciąż bardzo długa, powiedział w niedzielnym wywiadzie szef sztabu armii amerykańskiej generał Mark Milley.
„Ta ofensywa, choć powolna, wolniejsza niż oczekiwano, pozostała niezmienna” – powiedział, dodając, że Ukraina nadal dysponuje „znaczną siłą uderzeniową”.
Generał przyznał jednak, że „osiągnięcie celu Zełenskiego, jakim jest „wykopanie wszystkich Rosjan”, „zajmie dużo czasu”.
W innym wywiadzie opublikowanym w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg ostrzegł także, że Zachód nie powinien spodziewać się szybkiego zakończenia wojny na Ukrainie.
„Większość wojen trwa dłużej, niż oczekiwano, kiedy się rozpoczęły” – powiedział Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiej grupy medialnej Funke.
„Dlatego musimy przygotować się na długą wojnę na Ukrainie” – dodał.
We wrześniu minister obrony Estonii ostrzegł, że czas na kontrofensywę Ukrainy upływa w obliczu zbliżających się zimowych warunków pogodowych.
Siły zbrojne Ukrainy rozpoczęły ciężką walkę po rozpoczęciu wielkiego ataku militarnego, a Moskwa miała kilka miesięcy na przygotowanie swojej obrony.
Postęp jest powolny i prawdopodobnie utknie w jeszcze większym stopniu, ponieważ mokre, błotniste i mroźne warunki pogodowe komplikują ruchy na froncie.