O nas
Kontakt

Ciężko pracujesz za małą nagrodę? Badania sugerują, że może to zwiększyć ryzyko chorób serca

Laura Kowalczyk

Ciężko pracujesz za małą nagrodę?  Badania sugerują, że może to zwiększyć ryzyko chorób serca

Badanie wykazało, że praca w stresującej pracy za niewystarczającą nagrodę ma podobny negatywny wpływ na zdrowie serca jak otyłość.

Jeśli ciężko pracujesz, aby otrzymać niewielką nagrodę w swojej pracy, nie tylko niską satysfakcją z pracy możesz się martwić.

Nowe badania sugerują, że u mężczyzn, którzy ciężko pracują w stresujących zawodach, a jednocześnie nie otrzymują wystarczającej nagrody za swoje wysiłki, ryzyko chorób serca jest nawet dwukrotnie wyższe w porównaniu z mężczyznami, którzy nie odczuwają takiego stresu.

Publikując wyniki w recenzowanym czasopiśmie American Heart Association Circulation: Cardionaczyniowe Quality and Outcomes, naukowcy zwracają uwagę, że poprzednie badania wykazały, że napięcie w pracy oraz brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą mogą zwiększać ryzyko chorób serca, ale łączne skutki nie zostały zbadane. szczegółowo studiował.

„Biorąc pod uwagę znaczną ilość czasu, jaki ludzie spędzają w pracy, zrozumienie związku między czynnikami stresogennymi w pracy a zdrowiem układu krążenia ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego i dobrego samopoczucia pracowników” – stwierdziła główna autorka badania Mathilde Lavigne-Robichaud, doktorantka na CHU de Quebec -Uniwersyteckie Centrum Badawcze Laval w Quebecu w Kanadzie.

„Nasze badanie podkreśla pilną potrzebę proaktywnego zajęcia się stresującymi warunkami pracy w celu stworzenia zdrowszego środowiska pracy, z korzyścią dla pracowników i pracodawców”.

Najnowsze dostępne dane z European Heart Network pokazują, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów mężczyzn we wszystkich krajach Europy z wyjątkiem 12 i są przyczyną około 3,9 miliona zgonów na kontynencie. Tymczasem według American Heart Association w USA jest to główna przyczyna zgonów.

Naukowcy przyjrzeli się prawie 6500 pracownikom umysłowym, których średni wiek wynosił 45 lat, którzy nie cierpieli jeszcze na choroby serca. W latach 2000–2018 obserwowano 3118 mężczyzn i 3347 kobiet. Analizując informacje pochodzące z ankiet dotyczących zdrowia i miejsca pracy przeprowadzanych przez pracowników, zmierzono napięcie w pracy oraz brak równowagi między wysiłkiem a nagrodą.

Stwierdzono, że u mężczyzn, którzy zgłaszali, że doświadczają napięcia w pracy lub braku równowagi między wysiłkiem a nagrodą, ryzyko chorób serca było o 49% wyższe w porównaniu z mężczyznami, którzy nie mieli tych problemów. Mężczyźni, którzy zgłaszali zarówno stresującą pracę, jak i brak nagrody, byli dwukrotnie bardziej narażeni na choroby serca w porównaniu z tymi, którzy nie mieli połączonych czynników stresogennych.

Stwierdzono, że wpływ ten jest podobny do wpływu otyłości na ryzyko choroby niedokrwiennej serca.

Nie było jednak jednoznaczne, czy te czynniki stresogenne w pracy wpływają na zdrowie serca kobiet.

„Czynniki stresu związane z innymi problemami zdrowotnymi”

„Napięcie w pracy odnosi się do środowiska pracy, w którym pracownicy stają w obliczu połączenia wysokich wymagań zawodowych i niskiej kontroli nad swoją pracą. Wysokie wymagania mogą obejmować duże obciążenie pracą, napięte terminy i liczne obowiązki, natomiast niska kontrola oznacza, że ​​pracownik ma niewielki wpływ na podejmowanie decyzji i sposób wykonywania swoich zadań” – wyjaśniła Lavigne-Robichaud.

„Nierównowaga między wysiłkiem a nagrodą ma miejsce, gdy pracownicy wkładają duży wysiłek w swoją pracę, ale nagrody, które otrzymują w zamian – takie jak wynagrodzenie, uznanie czy pewność zatrudnienia – postrzegają jako niewystarczające lub nierówne w stosunku do wysiłku.

„Na przykład, jeśli zawsze przekraczasz granice, ale czujesz, że nie otrzymujesz uznania ani nagród, na które zasługujesz, nazywa się to brakiem równowagi między wysiłkiem a nagrodą”.

Jednym z ograniczeń badania jest to, że pracownicy pracowali głównie w Quebecu w Kanadzie, więc mogą nie odzwierciedlać różnorodności doświadczeń populacji czynnej zawodowo w Ameryce Północnej.

„Nasze wyniki sugerują, że interwencje mające na celu ograniczenie czynników stresogennych ze środowiska pracy mogą być szczególnie skuteczne w przypadku mężczyzn i mogą mieć również pozytywne skutki dla kobiet, ponieważ te czynniki stresu są powiązane z innymi powszechnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak depresja” – stwierdziła Lavigne-Robichaud.

Dodała, że ​​niejednoznaczny charakter wyników w przypadku kobiet wskazuje na potrzebę dalszych badań.

Zaleciła interwencje, takie jak zapewnienie zasobów wsparcia, promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, poprawa komunikacji i umożliwienie pracownikom większej kontroli nad swoją pracą.