O nas
Kontakt

Wpływ taniej produkcji żywności na środowisko i sposoby, w jakie musimy się zmienić

Laura Kowalczyk

Wpływ taniej produkcji żywności na środowisko i sposoby, w jakie musimy się zmienić

Nasze obecne systemy żywnościowe mogą być bardzo wydajne, ale nie są zrównoważone. Tutaj spotykamy się z Christianem Huyghe, dyrektorem naukowym ds. rolnictwa w Inrae, aby poznać jego poglądy na temat tego, jak musimy zmienić nasze systemy rolnicze.

Nasze obecne systemy produkcji żywności mogą być bardzo wydajne, ale wiążą się z kosztami dla środowiska i nie są zrównoważone.

Przyczyniają się do utraty różnorodności biologicznej oraz zanieczyszczenia naszej gleby, powietrza i wody. A także przyczynianie się do zmian klimatycznych.

Christian Huyghe, dyrektor naukowy ds. rolnictwa, Inrae.

„Ponosimy wielką odpowiedzialność wobec tego pokolenia i przyszłych. Nie możemy zaakceptować faktu, że globalne ocieplenie postępuje tak szybko, jak obecnie. Nie możemy zaakceptować tego, że ilość wody jest tak mała i pogarsza się, i że różnorodność biologiczna załamała się. Musimy zatem to przywrócić w tym samym czasie, gdy produkujemy. Pytanie nie brzmi, czy wybrać jedno, czy drugie, ale jak to zrobić. I z tego punktu widzenia Zielony Ład wyznacza wyzwanie i wyznacza ambitne cele. Następnie musimy dopilnować, aby badania i innowacje przyniosły nowe rozwiązania. Będziemy musieli wynaleźć bardziej złożone systemy.

Czy to beznadziejne ćwiczenie i ostatnia desperacka próba ratowania naszej planety?

„Wcale nie. Wręcz przeciwnie, oznacza to odniesienie sukcesu w wykorzystaniu jeszcze większej różnorodności niż dotychczas, ale zorganizowanie jej i wykorzystanie do transformacji systemów rolniczych. W końcu o to właśnie chodzi w agroekologii – o to, jak zwiększam różnorodność funkcjonalną w moich działki.

Dlaczego tak trudno nam odejść od intensywnych praktyk rolniczych?

„Cóż, wszystko to oznacza więcej gatunków, więcej rotacji i większą złożoność. A to oznacza, że ​​rolnicy potrzebują więcej umiejętności, aby sobie z tym wszystkim poradzić. To pierwsza przeszkoda. Inną rzeczą jest to, że jeśli sprowadzisz inne gatunki, potrzebujesz łańcuchów wartości do wykorzystania Rolnicy nie mogą ponieść całej odpowiedzialności.

Dalsza część łańcucha musi wziąć na siebie część odpowiedzialności i zdołać przekształcić te produkty w celu stworzenia wartości dodanej. A stanie się to w tym samym czasie, w którym nastąpi przejście naszego wyżywienia. Prawdziwe pytanie brzmi: jak wyjść z systemów, które są bardzo zrównoważone i bardzo wydajne?

Produkują dużo, a żywność nie jest droga. Transformacja tych systemów wiąże się ze znalezieniem obszarów, które możemy odblokować poprzez politykę publiczną.

Stąd znaczenie Zielonego Ładu – poprzez innowacje i badania oraz angażowanie zainteresowanych stron, grup rolników i organizacji pozarządowych w debatę na temat trajektorii na przyszłość. Po raz kolejny jutro pozwala nam mieć ogromne ambicje i tworzyć naprawdę nowe systemy”.