O nas
Kontakt

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych: 145 światowych przywódców ma nadzieję na odbudowę zaufania

Laura Kowalczyk

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych: 145 światowych przywódców ma nadzieję na odbudowę zaufania

Nowy Jork jest gospodarzem sześciodniowego Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w którym uczestniczy kilku światowych przywódców, w tym Rishi Sunak i Emmanuel Macron, których obecność jest zauważalna.

Przez dwa lata panowała pandemia koronowirusa. Potem była wojna Rosji na Ukrainie. Przez cały ten czas zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi, ubóstwem i nierównością stale i coraz bardziej przypominały o każdym zwołaniu światowych przywódców na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

W chwili rozpoczęcia 78. sesji nie ma jednego wyraźnego kryzysu, który zdominował Debatę Generalną, ponieważ żaden z powyższych nie został rozwiązany. Spotkanie na wysokim szczeblu odbędzie się w kontekście trwającej wojny, nowych kryzysów politycznych w Afryce Zachodniej i Ameryce Łacińskiej, utrzymującego się wirusa koronowego, niestabilności gospodarczej, pogłębiających się nierówności i nowych klęsk żywiołowych w postaci niszczycielskich trzęsień ziemi, powodzi i pożarów.

Odbudowa zaufania

W obliczu tego zamieszania tematem tegorocznej Debaty Generalnej będzie brzmiał: „Odbudowa zaufania i ponowne rozbudzenie globalnej solidarności: przyspieszenie działań w ramach Agendy 2030 i jej celów zrównoważonego rozwoju na rzecz pokoju, dobrobytu, postępu i zrównoważonego rozwoju dla wszystkich”.

Oczekuje się, że szefowie państw i rządów co najmniej 145 krajów staną na podwyższeniu nad brzegiem rzeki. Wśród nich będą prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva, prezydent USA Joe Biden i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski – wszyscy spodziewani będą pierwszego dnia. Będzie to pierwsze osobiste wystąpienie Zełenskiego przed Narodami Zjednoczonymi od czasu rosyjskiej inwazji na jego kraj – w 2022 r. Zgromadzenie Ogólne przegłosowało udzielenie mu specjalnej dyspensy na wygłoszenie nagranego wcześniej przemówienia.

Kluczowe nieobecności

Paradzie mówców będzie jednak towarzyszyć kilka kluczowych nieobecności: choć wszyscy wyślą swoich przedstawicieli, przywódcy pozostałych stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ – Francji, Wielkiej Brytanii, Chin i Rosji – nie przybędą w podróż. Obecność Władimira Putina z pewnością byłaby zaskakująca, ale Emmanuel Macron jest częstym uczestnikiem i byłaby to pierwsza szansa brytyjskiego premiera Rishi Sunaka na wystąpienie na Zgromadzeniu Ogólnym. Macron powołał się na rychłą wizytę króla Karola III; Sunak, napięty harmonogram.

Czołowi przywódcy z innych dużych krajów, w tym z Indii – które właśnie w tym miesiącu były gospodarzami szczytu G20 w New Delhi – i Meksyku, również mają wysłać w swoich zastępach ministrów na sześciodniowe spotkanie.