O nas
Kontakt

Postęp pielgrzymów: co warto wiedzieć o pielgrzymce, gdy miliony muzułmanów przybywają do Mekki

Laura Kowalczyk

Postęp pielgrzymów: co warto wiedzieć o pielgrzymce, gdy miliony muzułmanów przybywają do Mekki

Dlaczego miliony muzułmanów przybywają w tym tygodniu do Arabii Saudyjskiej? Oto, co musisz wiedzieć o hadżdż, świętej pielgrzymce islamu.

Około dwóch milionów muzułmanów ze wszystkich zakątków świata przybyło do Arabii Saudyjskiej, aby rozpocząć pielgrzymkę hadżdż, jedno z największych zgromadzeń religijnych ludzkości.

Tegoroczna pielgrzymka jest pierwszą od czasu zniesienia wszystkich ograniczeń związanych z pandemią Covid-19, a saudyjscy urzędnicy przewidują rekordową liczbę tłumów.

Hadżdż to jeden z pięciu filarów islamu i od każdego praktykującego muzułmanina oczekuje się odbycia tej pięciodniowej podróży przynajmniej raz w życiu, o ile pozwala na to fizycznie i finansowo.

Jest uważane za głębokie duchowe przeżycie dla pielgrzymów, którzy wierzą, że odpuszcza im grzechy, przybliża ich do Boga i jednoczy 1,8 miliarda muzułmanów na świecie.

Tutaj jest Kultura TylkoGliwice przewodnik po pielgrzymce i tym, czego się spodziewać w tym tygodniu.

Jakie jest historyczne znaczenie pielgrzymki w islamie?

Hadżdż została po raz pierwszy zainaugurowana przez proroka Mahometa w VII wieku i od tego czasu muzułmanie organizują ją co roku. Rozpoczyna się w 12. i ostatnim miesiącu islamskiego kalendarza księżycowego, co oznacza, że ​​może przypadać w różnych momentach w różnych latach.

Hadżdż śledzi podróż Ibrahima i Ismaila, czyli Abrahama i Izmaela, jak są znani w tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej.

AP Photo / Amr Nabil
Muzułmanie modlą się w Kaabie, budowli w kształcie sześcianu w Mekce, uważanej za jedno z najświętszych miejsc islamu.

Rozpoczyna się w Mekce, najświętszym miejscu islamu, kontrolowanym przez Arabię ​​Saudyjską od lat dwudziestych XX wieku. Koran stwierdza, że ​​to właśnie tutaj Ibrahim został wezwany do złożenia ofiary ze swojego syna Ismaila jako próbę wiary. Allah, czyli Bóg, zapobiegł temu w ostatniej chwili.

Mówi się, że Kaaba, czyli duża konstrukcja w kształcie sześcianu, wokół której muzułmanie krążą podczas pielgrzymki, została zbudowana przez Ibrahima i Ismaila.

Muzułmanie nie czczą Kaaby, ale uważają ją za swoje najświętsze miejsce i potężny symbol jedności i monoteizmu. Bez względu na to, gdzie na świecie się znajdują, muzułmanie podczas codziennych modlitw będą zwróceni twarzą w stronę Kaaby.

Jak muzułmanie przygotowują się do pielgrzymki?

Niektórzy pielgrzymi spędzają całe życie, oszczędzając na podróż lub czekają latami na uzyskanie pozwolenia, które władze Arabii Saudyjskiej rozdają krajom w oparciu o system kwotowy. Biura podróży oferują pakiety dostosowane do wszystkich poziomów dochodów, a organizacje charytatywne pomagają potrzebującym pielgrzymom.

Amr Nabil/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone
Mężczyźni noszą ubrania wykonane z dwóch kawałków bezszwowego materiału, które mają za zadanie usunąć wszelkie wizualne oznaki nierówności.

Pierwszym krokiem muzułmanina po wyruszeniu w podróż jest ustalenie intencji i wejście w stan czystości, zwany ihram. Ma to nastąpić w momencie wkroczenia pielgrzyma na zewnętrzne granice Mekki.

Kobiety zakrywają włosy, noszą luźne ubrania i rezygnują z makijażu. Mężczyźni noszą skromne stroje wykonane z dwóch niezszytych kawałków materiału, które mają zacierać przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi.

Pielgrzymi nie mogą obcinać włosów, przycinać paznokci ani uprawiać seksu w stanie ihram. Nie mają też zamiaru się kłócić ani walczyć, co często jest trudne, biorąc pod uwagę zawrotne temperatury i ogromne tłumy w Arabii Saudyjskiej podczas pielgrzymki.

Przed udaniem się do Mekki wielu muzułmanów odwiedzi także Medynę, gdzie pochowany jest Prorok Mahomet i gdzie zbudował pierwszy meczet.

Jakie wydarzenia mają miejsce w ciągu pięciu dni pielgrzymki?

Dzień 1 oficjalnie rozpoczyna się od okrążenia Kaaby, zwanej Tawaf. Pielgrzymi okrążają Kaabę siedem razy w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, odmawiając modlitwy.

AP Photo / Amr Nabil
Pielgrzymi rozpoczynają hadżdż od siedmiokrotnego okrążenia Kaaby w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, recytując modlitwy, co jest rytuałem zwanym Tawaf.

Następnie przejdą między dwoma wzgórzami, odtwarzając poszukiwania wody przez Hagar dla swojego syna Ismaila. Jest to historia, która przybiera różne formy w tradycji muzułmańskiej, chrześcijańskiej i żydowskiej.

Wszystko to dzieje się w Wielkim Meczecie w Mekce – największym na świecie – który obejmuje Kaabę i dwa wzgórza.

Drugiego dnia pielgrzymi udają się na górę Arafat, około 20 km na wschód od Mekki, na dzień uważany za jeden z najważniejszych w kalendarzu islamskim. Tutaj stoją na modlitwie od południa do zachodu słońca, prosząc Boga o przebaczenie ich grzechów.

AP Photo / Mosa'ab Elshamy
Muzułmańscy pielgrzymi modlący się na skalistym wzgórzu zwanym Górą Miłosierdzia, na Równinie Arafata, w pobliżu świętego miasta Mekka w Arabii Saudyjskiej.

To miejsce jest szczególnie ważne dla muzułmanów, ponieważ to tutaj prorok Mahomet wygłosił swoje ostatnie kazanie. Wielu muzułmanów, nawet tych, którzy nie biorą udziału w pielgrzymce, będzie pościć w Dniu Arafata.

O zachodzie słońca pielgrzymi udają się do Muzdalifa, 9 km na zachód od Arafata, gdzie rozpoczynają zbieranie kamyków do wykorzystania w obrzędach następnego dnia.

Trzeciego dnia, który zbiega się z początkiem święta Id al-Adha w kalendarzu islamskim, pielgrzymi biorą udział w symbolicznym „Ukamienowaniu Diabła” w dolinie Mina.

Zdjęcie AP
Muzułmańscy pielgrzymi rzucają kamykami w konstrukcję w Mina w Arabii Saudyjskiej w ramach „Ukamienowania Diabła” podczas hadżdż.

Rzucą siedmioma kamykami w największą z trzech kolumn, znaną jako Dżamarat al-Akaba, która, jak się uważa, jest miejscem, w którym pojawił się diabeł, który kusił Ibrahima, aby zignorował Boży nakaz złożenia ofiary z syna.

W tym dniu pielgrzymi mają również złożyć w ofierze zwierzę i rozdać mięso biednym, zgodnie z rytuałem znanym jako nahr. W Arabii Saudyjskiej mogą kupić kupon lub kupon potwierdzający, że w ich imieniu złożono ofiarę.

Hadżdż kończy się ostatecznym okrążeniem Kaaby i ponownym rzucaniem kamieni w Minę. Mężczyźni często golą głowy, a kobiety obcinają kosmyk włosów, sygnalizując odnowę.

AP Photo / Amr Nabil
Mężczyźni, którzy ukończyli hadżdż, często golą głowy na znak odnowy.

Wiele osób, które ukończą pielgrzymkę, otrzyma tytuł „hajj” lub „hajja” – wielki zaszczyt, zwłaszcza w bardziej tradycyjnych społecznościach.

Czy był rok, w którym hadżdż nie odbył się?

W tym roku pielgrzymka powróciła do pełnej funkcjonalności po zakłóceniach spowodowanych pandemią wirusa koronowego. W 2020 r. ze względów sanitarnych pozwolono na podróż jedynie około 1000 pielgrzymów, w związku z czym wprowadzono rygorystyczne środki kontroli bezpieczeństwa i kwarantanny.

Saudyjskie Ministerstwo Mediów za pośrednictwem AP
To zdjęcie z hadżdż w 2020 r. stanowi wyraźny kontrast w stosunku do dzisiejszych scen, ponieważ z powodu pandemii wirusa koronowego mogło w nim uczestniczyć tylko około 1000 pielgrzymów.

Jednak niedawna pandemia nie była pierwszym zakłóceniem pielgrzymki.

Jedna z najwcześniejszych poważnych przerw w pielgrzymce miała miejsce w 930 r., kiedy sekta izmailitów, mniejszość szyicka, znana jako Qarmaci, najechała Mekkę i oskarżyła hadżdż o bycie pogańskim rytuałem.

Hadżdż zawieszono na 20 lat, dopóki dynastia Abbasydów, która rządziła dużymi obszarami Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, nie zapłaciła okupu za jej wznowienie.

Choroby takie jak dżuma powstrzymywały pielgrzymów przed odbyciem niebezpiecznej wówczas podróży do Mekki pod koniec IX wieku naszej ery. W XIX wieku cholera pochłonęła życie wielu pielgrzymów.