O nas
Kontakt

Pytania i odpowiedzi: Życie istnieje poza Ziemią z astronautą Matthiasem Maurerem | Podcast

Laura Kowalczyk

Pytania i odpowiedzi: Życie istnieje poza Ziemią z astronautą Matthiasem Maurerem |  Podcast

W tym odcinku kończymy naszą trzyczęściową serię na temat wpływu technologii kosmicznej na ludzkość pytaniami i odpowiedziami z astronautą ESA Matthiasem Maurerem na temat życia poza planetą Ziemia.

Czy pewnego dnia ludzie urodzi się na Księżycu? W międzyczasie astronauta ESA Matthias Maurer odpowiada na pytania dotyczące życia na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ostatniej granicy ludzkości. Od codziennych zajęć po najgłębsze lęki, od diety po pierwszy śmiały spacer kosmiczny. Pytania pochodzą z największego planetarium we Francji, w parku tematycznym Vulcania.

177 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Matthias Maurer, niemiecki astronauta przeszkolony w zakresie materiałoznawstwa, dołączył do korpusu astronautów ESA w 2010 roku. Jest jednym z sześciu Europejczyków uprawnionych do podróży na Księżyc. Jego pierwsza misja kosmiczna o nazwie „Kosmiczny pocałunek” została wystrzelona 11 listopada 2021 r.

W ciągu 177 dni na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wspierał ponad 35 europejskich eksperymentów.

ISS, wspólne laboratorium kosmiczne i siedlisko, służy astronautom na całym świecie jako platforma do prowadzenia badań naukowych, żyjąc i pracując w warunkach mikrograwitacji.

Mierząc od końca do końca 108 metrów, jest tylko o metr krótszy od całkowitej długości europejskiego boiska do piłki nożnej, łącznie z polami bramkowymi.

Okrąża Ziemię mniej więcej co 90 minut, zapewniając wyjątkowe doświadczenie, podczas którego astronauci unoszą się w powietrzu przez cały dzień, będąc świadkami 16 wschodów i 16 zachodów słońca.

NASA/ESA
Zdjęcia wykonane podczas pierwszego spaceru kosmicznego astronauty ESA Matthiasa Maurera, EVA 80.

Ludzka zdolność adaptacji jest niezwykła i Matthias przyznaje, że są chwile, kiedy astronauci zapominają, że są w kosmosie, wyobrażając sobie, że pracują w podziemnym laboratorium.

Jednym z najbardziej ekstremalnych doświadczeń Matthiasa poza naszą planetą był jego pierwszy spacer kosmiczny, wydarzenie, które porównuje do sceny z Alicji w Krainie Czarów, „gdzie Alicja wpada do studni i trafia do innego raju.

Od hibernacji człowieka po południowy biegun Księżyca

W poprzednich odcinkach TylkoGliwice Tech Talks rozmawialiśmy z astronautką ESA Samanthą Cristoforetti, badając rosnące zainteresowanie południowym biegunem Księżyca. Badaliśmy także możliwość wywołania hibernacji u ludzi podczas długotrwałych podróży kosmicznych z Angelique Van Ombergen, dyrektorką nauk przyrodniczych w ESA.

Nasza podróż kosmiczna zabrała nas także przez Hiszpanię, Francję, Niemcy i Wielką Brytanię, odkrywając, w jaki sposób badania kosmiczne pomagają poprawić życie na Ziemi.

Blockchain i generatywna sztuczna inteligencja były także omawiane w naszej poprzedniej serii.