O nas
Kontakt

„Budapeszt pomaga!” ośrodek dla uchodźców obchodzi pierwszą rocznicę

Laura Kowalczyk

„Budapeszt pomaga!”  ośrodek dla uchodźców obchodzi pierwszą rocznicę

Rok po otwarciu „Budapeszt Pomaga!” ośrodek kultury udzielił wsparcia prawie 12 tysiącom uchodźców z Ukrainy.

Zajęcia muzyczne dla dzieci i zajęcia z języka węgierskiego – to tylko niektóre z programów oferowanych przez „Budapeszt Pomaga!” Ośrodek Kultury. Utworzony przez gminę Budapeszt wraz z Międzynarodową Organizacją ds. Migracji i UNHCR, ma na celu pomóc uchodźcom w integracji ze społeczeństwem węgierskim.

Hub powstał rok temu, po tym jak rosyjska wojna na Ukrainie zmusiła tysiące Ukraińców do opuszczenia swoich domów. Centrum twierdzi, że od chwili otwarcia obsłużyło prawie 12 000 osób i stało się kluczową platformą informacji, działań na rzecz włączenia społecznego, a co najważniejsze – społeczności.

Ci ludzie przybyli do obcego kraju, gdzie nikogo nie znali i musieli znaleźć swoje miejsce i zbudować nowe życie. W tym właśnie staramy się im pomóc, znaleźć nowe miejsce, nowe cele w nowym życiu.

Ernő Simon

Rzecznik UNHCR na Węgrzech

Choć Węgry nie przyłączyły się do innych państw UE w udzielaniu Ukrainie wsparcia wojskowego, oferują pomoc humanitarną „Budapeszt Pomaga!” ma na celu niesienie pomocy humanitarnej na poziomie lokalnym. Oferuje poradnictwo i wsparcie w zakresie dostępu do usług społecznych, takich jak edukacja, opieka zdrowotna, rynek pracy, wsparcie finansowe, zakwaterowanie, zakwaterowanie i usługi w zakresie zdrowia psychicznego, zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

„To Centrum oznacza sukces wspólnej wizji i inicjatywy społeczeństwa obywatelskiego i władz lokalnych, partnerów krajowych i międzynarodowych oraz społeczności uchodźców i obywateli, którzy przyjęli ich z otwartymi ramionami” – powiedziała Muriel Tschopp, pełniąca obowiązki przedstawiciela UNHCR na Europę Środkową.

Prace centrum wspierają Biuro ds. Ludności, Uchodźców i Migracji (PRM) Departamentu Stanu USA, Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz rządy Japonii i Szwecji.