O nas
Kontakt

Cele UE w zakresie zielonej energii na rok 2030 są zagrożone, jeśli sieci elektroenergetyczne nie zostaną zmodernizowane – ostrzega branża

Laura Kowalczyk

Cele UE w zakresie zielonej energii na rok 2030 są zagrożone, jeśli sieci elektroenergetyczne nie zostaną zmodernizowane – ostrzega branża

Samochody elektryczne i pompy ciepła wymagają „mnóstwa” nowej mocy. Dlaczego zatem europejskie sieci energetyczne pozostają w tyle i kto poniesie rachunek?

Europejski przemysł elektroenergetyczny ostrzegł, że potrzebne są bezprecedensowe inwestycje w celu modernizacji starzejących się sieci elektroenergetycznych, w przeciwnym razie UE nie osiągnie swoich celów w zakresie czystej energii.

Plany Unii Europejskiej mające na celu ograniczenie zmian klimatycznych przewidują pojawienie się milionów pojazdów elektrycznych na europejskich drogach do 2030 r., masową ekspansję energii odnawialnej oraz zastąpienie w domach kotłów na paliwa kopalne elektrycznymi pompami ciepła.

Jednak stowarzyszenie branży elektroenergetycznej Eurelectric twierdzi, że aby osiągnąć te cele, średnie roczne inwestycje w europejskie sieci elektroenergetyczne od chwili obecnej do 2050 r. muszą być co najmniej o 84% wyższe niż w 2021 r.

„Chcemy przekształcić cały system energetyczny w rekordowym tempie, zastąpić paliwa kopalne – ropę i gaz – energią elektryczną. Dlatego dodajemy do sieci mnóstwo nowych mocy wytwórczych, dodajemy samochody elektryczne i pompy ciepła” – Sekretarz Generalny Eurelectric Kristian Ruby powiedział.

„Dlatego nie można dzisiaj powiedzieć, że to, co robiliśmy 10 lat temu, będzie dobrze przez następne 10 lat. Po prostu tak nie jest” – powiedział agencji Reuters.

UE wie, że modernizacja sieci jest kluczem do osiągnięcia celów ekologicznych

YVES HERMAN/REUTERS
Europejska komisarz ds. energii Kadri Simson w Brukseli, Belgia, 20 września 2023 r.

Komisja Europejska stwierdziła, że ​​aby osiągnąć cele ekologiczne, do 2030 r. potrzebne są inwestycje w sieci elektroenergetyczne o wartości 584 miliardów euro rocznie.

Oczekuje się, że znaczna część tej kwoty będzie pochodzić ze źródeł prywatnych lub będzie opłacana z taryf sieciowych.

Eurelectric stwierdził, że finansowanie publiczne powinno być ukierunkowane na szybką modernizację sieci, a nie na inną długoterminową infrastrukturę, taką jak projekty wodorowe, które rozpoczną się w latach trzydziestych XXI wieku.

Komisarz UE ds. energii Kadri Simson powiedziała agencji Reuters, że projekty sieciowe zostaną uwzględnione na nadchodzącej liście infrastruktury transgranicznej, która będzie oferować szybsze pozwolenia i dostęp do finansowania UE.

„Jeśli nie zmodernizujemy infrastruktury sieciowej bardzo szybko, nie osiągniemy naszych celów na rok 2030” – stwierdziła.

Dlaczego europejskie sieci elektroenergetyczne wymagają modernizacji?

40 procent europejskich sieci dystrybucyjnych ma ponad 40 lat.

Większość z nich zaprojektowano wokół dużych, scentralizowanych elektrowni i będą wymagały modernizacji w celu dystrybucji energii z floty lokalnych paneli słonecznych i farm wiatrowych, które mają zostać uruchomione w tej dekadzie.

Kraje UE negocjują reformy rynku energii, które mogłyby ułatwić i przyspieszyć operatorom sieci inwestowanie w modernizację sieci.

Jednak od czerwca rządy mają trudności z zatwierdzeniem ustawy z powodu sporu dotyczącego pomocy państwa dla elektrowni.