O nas
Kontakt

COVID: Rząd USA zainwestuje 600 milionów dolarów w szybkie testy domowe

Laura Kowalczyk

COVID: Rząd USA zainwestuje 600 milionów dolarów w szybkie testy domowe

Szybkie testy antygenowe nie są już bezpłatne w wielu krajach europejskich, ale niektóre wznawiają kampanie szczepień, wprowadzając zaktualizowane dawki przypominające ukierunkowane na Omicron.

W miarę wzrostu liczby przypadków i liczby hospitalizacji rząd USA zainwestuje 600 mln dolarów (562,9 mln euro) w 12 producentów domowych testów na obecność wirusa COVID.

Administracja prezydenta Joe Bidena ogłosiła, że ​​ponownie otworzy program bezpłatnych testów domowych, który zapewnia szybkie testy gospodarstwom domowym w całym kraju.

„Te kluczowe inwestycje zwiększą poziom produkcji w naszym kraju szybkich domowych domowych testów na Covid-19 i pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa” – powiedział amerykański sekretarz zdrowia i usług społecznych Xavier Becerra.

Od 25 września gospodarstwa domowe w USA będą mogły zamówić cztery bezpłatne testy online za pośrednictwem witryny COVIDTests.gov.

„Testy te wykryją obecnie krążące warianty wirusa Covid-19, są przeznaczone do stosowania do końca 2023 r. i będą zawierać jasne instrukcje dotyczące weryfikacji wydłużonej daty ważności” – oznajmił rząd.

Wcześniej rząd zapewnił gospodarstwom domowym ponad 755 milionów bezpłatnych testów.

W zeszłym tygodniu rząd USA zatwierdził zaktualizowane dawki przypominające szczepionki dla krążących szczepów wariantu Omicron. Osoby w wieku 5 lat i starsze kwalifikują się do otrzymania pojedynczej dawki jednej z zaktualizowanych szczepionek.

Jaka jest sytuacja w krajach europejskich?

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na poziomie Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego pomimo wcześniejszej tendencji wzrostowej nastąpił spadek liczby przypadków COVID-19.

„Wpływ choroby na ciężki przebieg choroby i śmiertelność pozostaje ograniczony” – stwierdziło ECDC.

We Francji i Niemczech od początku tego roku rząd nie refunduje już testów na obecność wirusa Covid-19. W niektórych przypadkach, np. w przypadku osób bezbronnych lub starszych, testy mogą być refundowane, natomiast szybkie autotesty są dostępne bez recepty w aptekach.

Belgia obecnie zwraca koszty badań zleconych przez lekarza osobom zagrożonym hospitalizacją oraz osobom mającym kontakt z osobami bezbronnymi.

Tymczasem Hiszpania w zeszłym roku ograniczyła cenę szybkich testów na obecność wirusa Covid-19 w aptekach do 2,94 euro.

W Polsce badania są bezpłatne, jeśli lekarz uzna, że ​​pacjent potrzebuje szybkiego testu – podało w zeszłym roku ministerstwo zdrowia.

Tymczasem Europejska Agencja Leków zaleciła w zeszłym tygodniu zatwierdzenie dostosowanych szczepionek ukierunkowanych na nowe warianty leku Omicron.

Francja przeniosła na początek października kampanię zimowych szczepień dla osób powyżej 65. roku życia i osób z innymi czynnikami ryzyka.

Niemcy w dalszym ciągu zalecają, aby u zdrowych osób dorosłych w wieku poniżej 60 lat i kobiet w ciąży nie było konieczności stosowania dalszej dawki przypominającej przeciwko Covid-19.

Włochy zalecają dawki przypominające Covid-19 osobom bezbronnym, osobom powyżej 60. roku życia, kobietom w ciąży i pracownikom służby zdrowia.