Sprawa ta stała się piorunochronem dla prawicy w miarę zbliżania się przyszłorocznego głosowania.
Rolnictwo staje się kluczową kwestią w nadchodzących wyborach europejskich. Centroprawicowa Europejska Partia Ludowa (EPP) zwiera szeregi w tej sprawie.
W tym tygodniu zorganizowała konferencję na ten temat w Parlamencie Europejskim. Nastąpiło to kilka dni po tym, jak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która pochodzi z EPP, w swoim corocznym orędziu o stanie Unii skierowała bezpośrednie podziękowania do europejskiej społeczności rolniczej.
„Dziś pragnę złożyć hołd naszym rolnikom i podziękować im za codzienne zapewnianie nam dostaw żywności” – powiedziała.
Jednak posłowie do PE nie mają złudzeń co do tej niedawnej zmiany tonu.
Benoît Biteau, francuska eurodeputowana z Partii Zielonych, argumentuje, że jedynym powodem, dla którego zdecydowała się teraz skupić na społeczności rolniczej, jest chęć pozostania szefową Komisji przez drugą kadencję.
„Jest całkowicie w trakcie procesu wyborczego, podczas którego po raz kolejny próbuje zjednoczyć wokół siebie swoją rodzinę polityczną, aby, jak sądzę, móc pełnić funkcję przewodniczącego Komisji przez drugą kadencję” – Biteau powiedział TylkoGliwice.
„I widzieliśmy, że EPP na swoim kongresie prawie dwa miesiące temu umieściła kwestię rolnictwa w centrum swojego programu. W rzeczywistości po powrocie kongresu EPP zaobserwowaliśmy silną ofensywę w kwestii rolnictwa”.
Według niektórych analityków świat rolnictwa z radością przyjął słowa przewodniczącego Komisji. Po poważnych kryzysach, takich jak pandemia Covid-19 i wojna na Ukrainie, w branży panuje zamęt.
Luc Vernet, Sekretarz Generalny Farm Europe, powiedział w wywiadzie, że wiele osób zwraca uwagę na tę kwestię.
„Nastroje dotyczące żywności, rolnictwa i życia na obszarach wiejskich wykraczają daleko poza głosowanie w sprawie rolnictwa” – Vernet powiedział TylkoGliwice.
„W wielu krajach widzimy, że przesłania przekazywane przez społeczność rolniczą odbijają się echem daleko poza całym społeczeństwem.
„Widzimy więc wyraźnie, że dzisiaj toczy się debata na temat rolnictwa, która jest oczywiście bardzo silna na obszarach wiejskich, ale odbija się również echem na obszarach miejskich. Widzieliśmy to w Holandii, ale widzimy to także w Niemczech i Włoszech i Francji.”
Aby zadowolić tych wyborców, EPP od kilku miesięcy uderza w unijny Zielony Ład.
Wiele osób w sektorze rolnictwa postrzega to oraz zawarte w nim polityki ochrony środowiska jako szkodliwe dla ich źródeł utrzymania lub przynajmniej uderzające w nie zbyt mocno i zbyt szybko.
W obliczu tego rodzaju niestabilności EPP stara się obecnie skonsolidować swoją bazę przed przyszłorocznymi wyborami.