O nas
Kontakt

Turcja podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 2003 roku

Laura Kowalczyk

Turcja podnosi stopy procentowe do najwyższego poziomu od 2003 roku

Bank centralny stwierdził, że wzrost inflacji był w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyższy niż oczekiwano i aby przełamać ten trend, prawdopodobne są dalsze podwyżki stóp procentowych.

W ramach ciągłych wysiłków na rzecz ograniczenia gwałtownie rosnącej inflacji turecki bank centralny po raz kolejny podniósł stopy procentowe w kraju, podnosząc swoją stopę referencyjną o pięć punktów do 30%.

Bank stwierdził w czwartek, że podwyżka jest konieczna w obliczu inflacji w usługach i gwałtownie rosnących cen ropy. Oznacza to, że stopa procentowa w kraju kształtuje się na poziomie nienotowanym od 2003 roku.

Bank centralny stwierdził, że stopa inflacji w Turcji, która wzrosła w sierpniu do 58,9%, była w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wyższa niż oczekiwano i aby przełamać tę tendencję, prawdopodobne są dalsze podwyżki stóp procentowych.

„Zacieśnienie polityki pieniężnej będzie dalej zaostrzane, jeśli zajdzie taka potrzeba, w odpowiednim czasie i stopniowo, aż do uzyskania znaczącej poprawy perspektyw inflacji” – oznajmił bank.

Turecka gospodarka od kilku lat jest w ruinie, przy stale słabnącej lirze i rosnących kosztach. Chociaż inflacja spadła od czasu, gdy w listopadzie ubiegłego roku osiągnęła najwyższy poziom od 25 lat wynoszący 85,5%, od czerwca ponownie gwałtownie wzrosła.

Stopy procentowe w kraju naturalnie poszły w ich ślady.

Bank centralny mówił już wcześniej, że inflacja osiągnie 58% do końca 2023 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż przewidywano w poprzednich projekcjach, zanim powróci do stabilności od 2025 r.

Czwartkowy komunikat można uznać za dowód nowego poparcia prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana dla podwyżki stóp procentowych, jak ujawnili na początku września członkowie jego zespołu ds. ekonomii.

Erdoğan od dawna jest zwolennikiem obniżek stóp procentowych, a w przeszłości zwalniał prezesów banków centralnych za nieprzestrzeganie jego polityki obniżek stóp procentowych.

Pracowite dni dla banków centralnych

Decyzja tureckiego banku centralnego o podwyżce stóp procentowych jest następstwem podobnych decyzji banków centralnych w całej Europie, ponieważ wszystkie one w dalszym ciągu walczą z inflacją.

Norwegia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania ogłosiły w czwartek swoje stopy procentowe, ale podczas gdy dwie pierwsze zdecydowały się na podniesienie stóp, druga je zamroziła.

Podobnie po drugiej stronie Atlantyku amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała wczoraj główną stopę procentową pomiędzy 5,25% a 5,5%.

W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Danii również ogłosiły, że podniosą stopy procentowe.