Festiwal ma na celu podkreślenie solidarności potrzebnej wśród członków rodzaju ludzkiego, aby stawić czoła bieżącym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i wojny.
Razem! wydarzenie rozpoczęte 16 września przynosi osiem dni interaktywnych występów cyrkowych na ulicach Veszrpém na Węgrzech.
Dyrektor artystyczny Albin Warette, nauczyciel języka francuskiego i dyrektor Le Lido, słynnej szkoły cyrkowej w Tuluzie we Francji, twierdzi, że celem festiwalu jest podkreślenie solidarności potrzebnej między członkami rasy ludzkiej, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i wojny.
Dwudziestu artystów cyrkowych z Hiszpanii, Grecji, Węgier i Ukrainy występuje w przestrzeni publicznej, tworząc dzieła stworzone tak, aby umożliwić widzom udział.
Wydarzenie jest częścią programu Europejska Stolica Kultury Veszprém-Balaton 2023. Poprzednio prezentowano go w czerwcu w Elefsinie, greckim mieście, które zostało tegoroczną Europejską Stolicą Kultury.
Mota Marianthi, artystka z Grecji, twierdzi, że festiwal stanowi pomost między obydwoma krajami.
„Mieliśmy szczęście, że udało nam się stworzyć połączenie między tymi dwoma historycznymi miastami” – wyjaśnia. „Elefsina to miasto historyczne skrywające swoją tajemnicę, a teraz przyjeżdżamy tutaj, do Veszprém, aby na nowo przeżyć naszą historię”
Warette uważa, że niektórzy artyści postrzegają udział w festiwalu jako sposób na podważenie autorytetów.
„We Francji istnieje silny związek z rewolucją, jest to część naszej kultury i możemy to połączyć z innymi kulturami” – mówi. „Fajnie to oglądać. Myślę, że w Europie podziela się ten bunt. Być może najbardziej nas łączy chęć kopania coraz głębiej”.
Festiwal zakończy się 23 września Wielkim Finałem w centrum Veszprém.