Po niespodziewanym spadku inflacji w sierpniu Bank Anglii ogłosił decyzję o zawieszeniu stóp procentowych, w przeciwieństwie do wielu sąsiadów Wielkiej Brytanii.
Bank Anglii (BoE) zdecydował się nie podnosić stóp procentowych, podążając za przykładem amerykańskich i szwajcarskich banków centralnych, a tendencja ta, zdaniem ekspertów, może budzić ostrożny optymizm.
Decyzja o utrzymaniu głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomie 5,25%, najwyższym od 15 lat, nie została podjęta bez dyskusji, gdyż czterech z dziewięciu członków komitetu polityki pieniężnej banku opowiadało się za podwyżką stóp do 5,5%.
Kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję BoE był zaskakujący spadek inflacji do 6,7% w sierpniu, czyli najniższego poziomu od inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
Niemniej jednak należy podkreślić, że inflacja w Wielkiej Brytanii pozostaje znacznie powyżej celu wyznaczonego przez bank centralny na poziomie 2% i jest wyższa niż w innych głównych gospodarkach.
Po środowej informacji o spadku inflacji w Wielkiej Brytanii wielu analityków stwierdziło, że można przewidzieć zmianę strategii.
„Zaobserwowaliśmy wzrost stopy bezrobocia i spadek liczby wolnych miejsc pracy” – powiedziała TylkoGliwice Heidi Karjalainen, ekonomistka zajmująca się badaniami w Instytucie Studiów Fiskalnych. „Biorąc pod uwagę te sygnały i oczekiwania, że stopy procentowe będą nadal spadać, BoE, jak można było przewidzieć, zdecydował się utrzymać sytuację na obecnym poziomie”.
Patrz w przyszłość z ostrożnością
Gubernator BoE Andrew Bailey z radością przyjął niedawny spadek inflacji, ale podkreślił potrzebę zachowania czujności.
Ponadto BoE wprowadził przyspieszony program redukcji stanu obligacji rządowych z zamiarem zmniejszenia go o 100 miliardów funtów (115 miliardów euro) w ciągu przyszłego roku, do łącznej kwoty 658 miliardów funtów.
Decyzje te łącznie podkreślają, jak BoE stara się zachować równowagę pomiędzy rozwiązaniem obaw związanych z inflacją a wspieraniem stabilności gospodarczej w wymagającym i zmieniającym się krajobrazie gospodarczym.
Na oczach świata banki centralne na całym świecie płyną po nieznanych wodach, starając się znaleźć właściwą równowagę między kontrolowaniem inflacji a utrzymaniem wzrostu gospodarczego.
„Przy inflacji wciąż znacznie powyżej celu i po tak długim okresie zdecydowanie zbyt akomodacyjnej polityki pieniężnej, jest mało prawdopodobne, aby bankowi spieszyło się z ponownym obniżeniem stóp procentowych”. Julian Jessop, badacz ekonomii w wolnorynkowym think tanku Institute of Economic Affairs, powiedział.
Miękkie lądowanie?
Zmiana nastawienia banku centralnego wpisuje się w ogólnoświatowy trend, zgodnie z którym banki centralne na całym świecie zbliżają się do końca cykli agresywnych podwyżek stóp procentowych.
Cykle te zostały początkowo uruchomione, aby powstrzymać inflację, napędzaną ożywieniem gospodarczym związanym z Covid-19 i konfliktem Rosji na Ukrainie. Niedawna decyzja Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych i Narodowego Banku Szwajcarii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie jeszcze bardziej podkreśla tę tendencję.
„Następuje zmiana kierunku polityki, aby być może zobaczyć, jaki wpływ będzie miała restrykcyjna polityka pieniężna na inflację” – powiedziała TylkoGliwice dr Andrea Bubula, wykładowca ekonomii na Uniwersytecie Columbia. „Wstrzymując podwyżki stóp procentowych, dowiedzą się, czy z biegiem czasu wzrośnie bezrobocie i inflacja”.
Konsekwencje nie są odczuwalne wszędzie, ponieważ banki centralne Szwecji i Norwegii dokonały podwyżki stóp procentowych o ćwierć punktu, podczas gdy bank centralny Turcji podniósł stopy procentowe do 30%, co stanowi czwartą podwyżkę od czerwca, w celu zwalczania utrzymująca się wysoka inflacja.
Europejski Bank Centralny mógłby zapalić światełko w tunelu, dając do zrozumienia, że najnowsza podwyżka stóp procentowych może być na razie ostatnią.
„Podejście jest ostrożne i jest dużo niepewności” – wyjaśnił Bubula. „Myślę, że nadszedł czas, aby spowolnić wzrosty i zobaczyć, co się stanie. Kraje również mają swoje indywidualne podejście, ale następuje zmiana podejścia.
Po dwóch latach niepewności mogą pojawić się oznaki miękkiego lądowania.