To pierwsza decyzja Komisji Europejskiej dotycząca kartelu w sektorze obronnym.
Komisja Europejska nałożyła na niemiecką firmę obronną Diehl karę w wysokości 1,2 mln euro za udział w kartelu związanym ze sprzedażą wojskowych granatów ręcznych – jest to pierwszy przypadek kartelu w sektorze obronnym.
Komisja stwierdziła w oświadczeniu, że Diehl od prawie 14 lat współpracuje z konkurencyjną RUAG, szwajcarską firmą z branży lotniczej i obronnej, aby dzielić rynki w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).
W ramach tego systemu tylko wyznaczony producent mógł sprzedawać granaty na danym terytorium, chyba że druga firma wyraziła na to zgodę.
Komisja poinformowała w czwartek, że oba przedsiębiorstwa przyznały się do swojej roli w kartelu i że RUAG uniknął kary w ramach swojego programu łagodzenia kar, który umożliwia przedsiębiorstwom, które dostarczą wystarczające informacje na temat kartelu, w którym uczestniczyły, skorzystanie z całkowitego lub częściowego zwolnienia od kar.
Komisja stwierdziła, że gdyby RUAG nie ujawnił tej sprawy, groziłaby mu kara w wysokości 2,5 mln euro, stwierdziła Komisja, dodając, że Riehl był uprawniony do 50% obniżki grzywny dzięki współpracy w późniejszym dochodzeniu oraz dodatkowej 10% obniżki z tytułu terminowość dochodzenia. jego współpraca.
Zero tolerancji
Dochodzenie wykazało, że według Komisji kartel obejmował kraje w całym EOG i trwał od 7 listopada 2007 r. do 23 listopada 2021 r. Udział RUAG zakończył się nieco wcześniej, w kwietniu 2021 r.
Europejski Komisarz ds. Sprawiedliwości Didier Reynders podkreślił w komunikacie prasowym, że jest to pierwsza decyzja Komisji dotycząca kartelu w sektorze obronnym.
„W miarę ewolucji realiów geopolitycznych przypomina nam to również, że nie będziemy tolerować żadnego kartelu w żadnym sektorze, strategicznym czy nie” – powiedział.
Spółki nie odpowiedziały na prośbę o komentarz.