Badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie akademickim Psychological Bulletin, opiera się na 443 próbkach z badań, w których wzięło udział łącznie 460 902 uczestników.
Szczęście osobiste może wydawać się pojęciem nieuchwytnym do zdefiniowania lub do osiągnięcia, niemniej jednak jest to kwestia, która na przestrzeni lat wywołała wiele debat i badań.
Młodzi ludzie w okresie dojrzewania lub w obliczu wielkich zmian w życiu mogą patrzeć tępo na starsze pokolenia, które upierają się, że „marnuje się młodość na rzecz młodych”.
Aby udzielić bardziej definitywnych odpowiedzi na pytanie, kiedy najprawdopodobniej będziesz najszczęśliwszy w życiu, zespół badaczy z europejskich uniwersytetów przeprowadził kompleksowe badanie oceniające, jak dobrostan zmienia się w ciągu życia.
Badanie, opublikowane w czasopiśmie akademickim Psychology Bulletin, opiera się na 443 próbkach z badań, w których wzięło udział łącznie 460 902 uczestników.
Stwierdzono, że satysfakcja z życia spada między 9. a 16. rokiem życia, a następnie ponownie nieznacznie wzrasta aż do 70. roku życia. Od tego momentu satysfakcja z życia ponownie spada aż do 96. roku życia.
„Skoncentrowaliśmy się na zmianach w trzech głównych składnikach subiektywnego dobrostanu. Satysfakcji z życia, pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych” – wyjaśniła w komunikacie prasowym Susanne Bücker, adiunkt na Niemieckim Uniwersytecie Sportu w Kolonii, która pracowała nad badaniem.
Raport wykazał również, że pozytywne stany emocjonalne zanikły między 9. a 94. rokiem życia. Negatywne stany emocjonalne wahały się nieznacznie między 9. a 22. rokiem życia, następnie spadały aż do 60. roku życia, po czym ponownie wzrosły.
Ogólnie rzecz biorąc, autorzy raportu zidentyfikowali większe mediany zmian pozytywnych i negatywnych stanów emocjonalnych niż satysfakcji z życia.
Badanie przeprowadzili naukowcy z Niemieckiego Uniwersytetu Sportu w Kolonii, Uniwersytetu Ruhr w Bochum, Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji oraz uniwersytetów w Bernie i Bazylei w Szwajcarii.
Dlaczego określone wieki kojarzą się z większym szczęściem?
Podsumowując wyniki, Bücker wyjaśniła, że badanie wykazało pozytywną tendencję w długim okresie życia, „jeśli spojrzymy na satysfakcję z życia i negatywne stany emocjonalne” – stwierdziła.
Zdaniem Bücker i jej zespołu spadek zadowolenia z życia w wieku od 9 do 16 lat można przypisać znaczącym zmianom w ciele i życiu społecznym, które często kojarzone są z okresem dojrzewania. Wyniki ich badań wskazują, że zadowolenie z życia ponownie wzrasta, gdy nastolatki wkraczają w dorosłość.
Jeśli chodzi o spadek zadowolenia z życia w bardzo późnej dorosłości, począwszy od 70. roku życia, Bücker przypisuje to zmianom życiowym związanym ze starością.
„Może to mieć związek z faktem, że u osób w podeszłym wieku spada sprawność fizyczna, często pogarsza się stan zdrowia i zanikają kontakty społeczne; nie tylko dlatego, że odeszli ich rówieśnicy” – zasugerowała.
Naukowcy przeprowadzili ankietę, aby uwzględnić i promować dobrostan na przestrzeni całego życia.
Docelowo istnieje nadzieja, że ich badania mogą pomóc w opracowaniu programów interwencyjnych dostosowanych do zwiększania satysfakcji i szczęścia z życia, szczególnie w przypadku osób starszych.