Oświadczenie to następuje po serii wizyt wyższych urzędników USA w Chinach w tym roku, które przygotowały grunt pod ewentualne spotkanie Bidena i Xi w listopadzie podczas konferencji gospodarczej w regionie Azji i Pacyfiku.
Departament Skarbu USA i Ministerstwo Finansów Chin powołały dwie gospodarcze grupy robocze, których zadaniem jest złagodzenie napięć i pogłębienie więzi między narodami.
Grupy robocze, pod przewodnictwem sekretarz skarbu Janet Yellen i wicepremiera He Lifenga, zostaną podzielone na segmenty gospodarcze i finansowe.
Grupy robocze „utworzą trwały kanał komunikacji między dwiema największymi gospodarkami świata” – powiedziała Yellen w serii tweetów udostępnionych The Associated Press przed piątkowym ogłoszeniem.
Yellen powiedziała, że grupy „będą ważnym forem komunikowania interesów i obaw Ameryki, promując zdrową konkurencję gospodarczą między naszymi dwoma krajami przy zapewnieniu równych warunków działania dla amerykańskich pracowników i przedsiębiorstw”.
Oświadczenie to następuje po serii wizyt urzędników wyższego szczebla administracji w Chinach w tym roku, które przygotowały grunt pod ewentualne spotkanie prezydenta Joe Bidena z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem w listopadzie podczas konferencji gospodarczej dla regionu Azji i Pacyfiku w San Francisco. .
Departament Skarbu podał w komunikacie prasowym, że obaj ministrowie finansów zgodzili się spotykać „regularnie”.
Yellen wraz z innymi urzędnikami administracji Bidena odwiedziła w tym roku Chiny po tym, jak prezydent Demokratów nakazał najwyższym urzędnikom „utrzymywać komunikację i pogłębiać konstruktywne wysiłki po jego spotkaniu z Xi na Bali w zeszłym roku”.
Uruchomienie grup następuje również po tym, jak w poniedziałek Sekretarz Stanu Antony Blinken spotkał się z wiceprezydentem Chin na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Chiny są jednym z największych partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych, a konkurencja gospodarcza między obydwoma krajami nasiliła się w ostatnich latach.
Napięcia między obydwoma krajami osiągnęły punkt kulminacyjny na początku tego roku, kiedy nad wrażliwą przestrzenią powietrzną USA zauważono chiński balon obserwacyjny.
Wojsko amerykańskie zestrzeliło balon u wybrzeży Karoliny po przelocie przez wrażliwe obiekty wojskowe w Ameryce Północnej. Chiny upierały się, że wiadukt był wypadkiem z udziałem samolotu cywilnego i groziły konsekwencjami.