O nas
Kontakt

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Laura Kowalczyk

Przegląd kulturowy: nie przegap tych wydarzeń w Europie w tym tygodniu

Od edukacji seksualnej po Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián w Hiszpanii – oto wycinek najlepszych rzeczy do obejrzenia, odwiedzenia lub przeżycia w tym tygodniu w całej Europie.

W tygodniu, który przyniósł nam nowa przyczepa A24 w którym wszyscy marzą o Nicolasie Cage’u i bardzo bezczelnym wyczynie duńskiego artysty, jest mnóstwo nowej sztuki, telewizji, filmów i nie tylko, w których można się utknąć.

Film

Po pierwsze: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián (SSIFF) w Hiszpanii rozpoczął się 22 września i zapowiada się na jedną z najbardziej ekscytujących w historii.

Otwarcie filmem animowanym Hayao Miyazakiego Chłopiec i czapla, skład obejmuje eklektyczną mieszankę uznanych ulubieńców domów artystycznych i wschodzących talentów. Należą do nich Robin Campillo (120 uderzeń na minutę) prezentuje swoją nową funkcję Czerwona Wyspa, opowieść o dojrzewaniu, której akcja toczy się na Madagaskarze w latach 1960–70; Cristi Puiu (Śmierć pana Lăzărescu) i jego MMXX, dramat zespołowy skupiający się na czterech osobach (terapeutce, jej bracie, mężu i inspektorze policji), które mają obsesję na punkcie swoich osobistych problemów; a także amerykański reżyser Raven Jackson, którego pierwszy film pełnometrażowy pt. Wszystkie gruntowe drogi mają smak solibędzie walczyć o tytuł najlepszego filmu.

Choć jeszcze nie ukazał się nasz film tygodnia – Opadłe liście fińskiego reżysera Aki Kaurismäkiego – zdecydowanie warto dodać do swojej listy Letterboxd, razem z tymi, które trzeba zobaczyć w filmach europejskich przedstawiających kryzys migracyjny.

serial telewizyjny

Jeśli szepty „Baby Jagi” powodują bicie serca, przygotuj się na ponowne wejście do świata Johna Wicka – tym razem z innej perspektywy.

Premiera filmu „The Continental: From the World of John Wick” odbyła się 22 września i można go oglądać w serwisie Prime Video. Trzyczęściowy prequel osadzony w latach 70. XX wieku, skupiający się na historii Winstona Scotta (Colin Woodell, któremu powierzono niełatwe zadanie wcielenia się w młodszego Iana McShane’a) i jego przejęciu nowojorskiego oddziału hotelu Continental, który okazał się hitem gorące miejsce dla mężczyzn i bezpieczna przystań dla oszustów.

W obsadzie niespodziewany powrót Mela Gibsona na ekran, choć nikczemna rola pasuje.

Jeśli szukasz czegoś delikatniejszego, słodszego i bardziej seksownego, czwarty i ostatni sezon „Sex Education” jest teraz dostępny w serwisie Netflix. Śledząc fikcyjne życie grupy brytyjskich nastolatków, serial w fachowy sposób eksploruje tematy miłości, intymności i tożsamości.

Choć wciąż poruszamy złożone problemy głównych bohaterów ze szczerością i współczuciem, które uczyniły serial tak kulturowym kamieniem probierczym, ten sezon wprowadza nas w nowe otoczenie Cavendish College i doprowadza każdą fabułę do ostatecznego punktu kulminacyjnego.

Sztuka

Źródło: Królewska Akademia Sztuk / Marina Abramović
Ikona świata sztuki i pionierka sztuki performance – Marina Abramović.

Ikona świata sztuki Marina Abramović otwiera nową dużą wystawę w cenionej Królewskiej Akademii Sztuk w Londynie w Wielkiej Brytanii od 23 września 2023 r. do 1 stycznia 2024 r.

Zawiera kolekcję rzeźb, filmów wideo, instalacji i performansów, której nie można przegapić, a także przywołuje w materiałach archiwalnych przełomowe dzieła Abramovicia, takie jak „Artysta jest obecny”.

Festiwale

Pepo Segura / Fundació Mies van der Rohe
Wewnątrz zapierającego dech w piersiach pawilonu Miesa van der Rohe.

Masz ochotę na spacer po cudu architektury, jakim jest pawilon Miesa van der Rohe w niedzielę (24 września)?

Jeśli zdarzy Ci się być w Barcelonie, ten zapierający dech w piersiach budynek, zaprojektowany przez Ludwiga Miesa van der Rohe i Lilly Reich na Międzynarodową wystawę w 1929 roku, będzie otwarty dla wszystkich od 10:00 do 20:00 w ramach obchodów Dnia La Mercè.

Muzyka

Pięć miesięcy po wydaniu dziewiątego albumu, refleksyjnego „First Two Pages of Frankenstein”, amerykański zespół rocka alternatywnego The National wydał towarzyszący mu album „Laugh Track”.

„Chociaż niektóre utwory na siostrzanej płycie „Frankensteina” zyskały nową dynamikę, niestety wydaje się ona nieco przewidywalna i nigdy nie udało się do końca wywołać uczucia odmładzania, jakie towarzyszyło niektórym wcześniejszym wydawnictwom” – pisze krytyk TylkoGliwice Culture i Narodowy superfan David Mouriquand.

Uwaga: w następstwie kontrowersji wokół pajęczej okładki albumu, która była prawie identyczna z nową płytą niemieckiego zespołu metalowego Chaver, Doja Cat wydała swój album „Scarlet” – tego samego dnia, w którym ukazał się jej teledysk do singla „Agora” Wzgórza”.

I na koniec, aby uczcić 30. rocznicę istnienia, Smashing Pumpkins odtworzyli w tym tygodniu w Tower Records w Chicago, USA, uroczystość premiery swojego przełomowego albumu „Siamese Dream”. Oto inne przełomowe albumy, które w tym roku skończą 30 lat.