O nas
Kontakt

Kuldīga: Oto dlaczego nowe łotewskie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinno znaleźć się na Twoim radarze podróżniczym

Laura Kowalczyk

Kuldīga: Oto dlaczego nowe łotewskie miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinno znaleźć się na Twoim radarze podróżniczym

Spokojne miasteczko na Łotwie właśnie otrzymało status UNESCO, zwracając uwagę na wszystko, co Łotwa ma do zaoferowania turystom.

Pomiędzy Estonią a Litwą leży dziewiczy park Łotwy.

Ten mały kraj, obejmujący morze, jeziora i lasy, jest idealnym miejscem na trekking, jazdę na rowerze lub wylegiwanie się na plażach z białym piaskiem.

Każda pora roku oferuje wyjątkowe przeżycia. Wiosną rejsy statkiem. W miesiącach letnich plaże muśnięte słońcem. Jesień odkrywa wspaniałe kolory wzdłuż doliny Gauja, a zimą stoki narciarskie.

Canva
Park Narodowy Kemeri na Łotwie

Co można robić w nowo ukoronowanym mieście na Łotwie, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Kuldīga, miasto w zachodniej Łotwie, zostało niedawno wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w uznaniu jego „wyjątkowej uniwersalnej wartości dla ludzkości”.

„Kuldīga to wyjątkowo dobrze zachowany przykład tradycyjnej osady miejskiej, która w okresie od XVI do XVIII wieku przekształciła się z małej średniowiecznej wioski w ważny ośrodek administracyjny Księstwa Kurlandii i Semigalii” – twierdzi organizacja ONZ.

Miasto, w dużej mierze zachowujące ten sam układ ulic od wieków, charakteryzuje się tradycyjną architekturą z bali, a także stylami inspirowanymi zagranicą, które ilustrują bogatą wymianę między lokalnymi i podróżującymi rzemieślnikami z całego Morza Bałtyckiego.

Pokryte dachówką dachy i kręte uliczki Kuldīgi sąsiadują z rzeką Aleksupite, dzięki czemu miasto zyskało przydomek „Łotewskiej Wenecji”.

Senne miasteczko jest idealne na powolne zwiedzanie brukowanych uliczek, leniwe popołudnia nad rzeką i chłodzące kąpiele w wodospadzie Venta.

Zaledwie kilka kilometrów od miasta znajdują się Jaskinie Piaskowe Riežupe, labirynt sieci sztucznych tuneli stworzonych w XVIII wieku. To idealne miejsce do zwiedzania w przypadku szarego nieba.

Canva
Piaszczysta plaża w pobliżu miasta Ryga

Centrum zwiedzania krajów bałtyckich

Jako środkowy kraj bałtycki, Łotwa jest dobrze skomunikowana dzięki wydajnym i niedrogim możliwościom transportu.

Do stolic Estonii i Litwy można dojechać z Łotwy luksusowym autobusem Lux Express w nieco ponad cztery godziny.

Dostępne są także nocne pociągi sypialne, którymi można dojechać w dalsze miejsca z Rygi do Sztokholmu, Helsinek, Warszawy i Sankt Petersburga.

Jeśli możesz poczekać do 2030 r., szybka Rail Baltica jeszcze bardziej skróci te podróże.

Canva
Jarmark Bożonarodzeniowy w Rydze, Łotwa

Połowa Łotwy pokryta jest dziką przyrodą

Jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie. Około 50% Łotwy to dzika przyroda, co czyni go idealnym miejscem do pieszych wędrówek i biwakowania.

Cztery chronione parki narodowe – Kemeri, Gauja, Rāzna i Slītere – zapewniają nieograniczone możliwości pieszych wędrówek każdemu miłośnikowi przyrody.

Łotwa, z linią brzegową o długości ponad 500 km, może poszczycić się dziesiątkami pięknych plaż z białym piaskiem i lasami sosnowymi, jak okiem sięgnąć.

Szczególnie popularną plażą jest Jurmala, słynąca z pięknych plaż, XIX-wiecznych drewnianych domów i budynków z czasów sowieckich.

Poznaj bogatą kulturę i historię Łotwy

Na żywność Łotwy wpływają sąsiednie kraje: Szwecja, Dania, Finlandia, Rosja, Polska, Niemcy, Litwa i Estonia.

W menu dominują obfite dania mięsne, wędzone i marynowane ryby oraz ciemny chleb żytni.

Oprócz Kuldīgi turyści zachwycają się bogatą kulturą i historią, którą można znaleźć w nadmorskiej stolicy Rydze, która również ma status UNESCO.

Jego brukowane uliczki biegną wzdłuż Starego Miasta, uważanego za jedno z najpiękniejszych w Europie. Nocą ożywa muzyka i taniec dudniący w klubach.

Odkryj historie Łotwy w charakterystycznych miejscach w Bauskiej, gdzie zamek został zniszczony przez wycofujących się Rosjan w 1706 roku. Lub w Siguldzie, gdzie w XIII wieku zbudowano zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych, który później służył jako klasztor.