O nas
Kontakt

Ludobójstwo w Rwandzie: były prefekt postawiony w stan oskarżenia w Paryżu i uwięziony

Laura Kowalczyk

Ludobójstwo w Rwandzie: były prefekt postawiony w stan oskarżenia w Paryżu i uwięziony

Pierre Kayondo został skazany na karę więzienia za udział w okrucieństwie, w którym w 1994 r. zginęło ponad 800 000 osób.

W sobotę AFP dowiedziała się, że Pierre Kayondo, były prefekt Rwandy podejrzany o udział w ludobójstwie w tym kraju w 1994 r., został oskarżony w Paryżu i osadzony w więzieniu.

Od końca 2021 r. we Francji w sprawie Kayondo toczyło się śledztwo w związku ze skargą złożoną przez grupę ofiar.

Według źródła sądowego postawiono mu zarzuty ludobójstwa, współudziału w ludobójstwie, współudziału w zbrodniach przeciw ludzkości i spisku mającym na celu popełnienie tych zbrodni.

Według innego źródła bliskiego sprawie został on zatrzymany we wtorek przez żandarmów z Centralnego Biura ds. Zwalczania Zbrodni przeciwko Ludzkości i Przestępstw z nienawiści (OCLCH) po wydaniu nakazu przez sędziego śledczego.

Jeszcze tego samego dnia został przedstawiony sędziemu, który postawił mu akt oskarżenia. Kayondo został następnie tymczasowo aresztowany.

Na byłego rwandyjskiego polityka złożono skargę złożoną przez Kolektyw Partii Obywatelskich Rwandy (CPCR) we wrześniu 2021 r., co doprowadziło do szybkiego wszczęcia śledztwa sądowego.

W swojej skardze CPCR potwierdziła, że ​​Kayondo, „były prefekt Kibuye i były zastępca” w prefekturze Gitarama, „aktywnie uczestniczył w organizacji eksterminacji w Ruhango i Tambwe w prefekturze Gitarama, zezwalając na utworzenie grup milicji Interahamwe, poprzez dostarczanie broni i uczestnictwo w spotkaniach”.

Dla Alaina Gauthiera – emblematycznego prezydenta CPCR – Kayondo „był bliski osobistościom skazanym za ludobójstwo”, w tym pułkownikowi Aloysowi Simbie i Efremowi Nkezaberze, niesławnie nazywanym „bankierem ludobójstwa”.

W sobotę rozmawiając z AFP, Alain Gauthier i jego żona Dafroza, współzałożycielka CPCR, byli zadowoleni, że „po ich skardze wszczęto śledztwo i że panem Kayondo zainteresowała się sprawiedliwość”.

W wyniku ludobójstwa w Rwandzie zginęło ponad 800 000 osób, głównie członków grupy etnicznej Tutsi, którzy zostali zamordowani w okresie od kwietnia do lipca 1994 r.