O nas
Kontakt

Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu spotkają się w przyszłym miesiącu w Hiszpanii, aby omówić traktat pokojowy

Laura Kowalczyk

Przywódcy Armenii i Azerbejdżanu spotkają się w przyszłym miesiącu w Hiszpanii, aby omówić traktat pokojowy

Nikol Paszynian i Ilham Alijew spotkają się 5 października w hiszpańskim mieście Granada, poinformowała w niedzielę Armeńska Rada Bezpieczeństwa.

W spotkaniu, którego celem jest omówienie podpisania traktatu pokojowego między obydwoma krajami, wezmą udział także przywódcy Francji i Niemiec oraz przewodniczący Komisji Europejskiej.

Transporty pomocowe i ewakuacje w Górskim Karabachu

Transporty pomocy i ewakuacje nastąpiły po wielomiesięcznej blokadzie dróg w regionie przez Azerbejdżan, która doprowadziła do niedoborów żywności i paliwa, a także po błyskawicznej ofensywie wojskowej Baku w tym tygodniu.

Pomoc nadeszła tzw. korytarzem Lachin, jedynym w regionie połączeniem drogowym z sąsiadującą z Azerbejdżanem Armenią. Rosyjskie siły pokojowe miały zapewnić swobodny ruch na trasie, jednak od grudnia Azerowie nałożyli blokadę, utrzymując, że Erewan wykorzystuje drogę do wydobycia minerałów i nielegalnego transportu broni dla sił separatystów z prowincji.

Służba prasowa AP/Ministerstwa Obrony Rosji
na tym zdjęciu wykonanym z wideo opublikowanego przez Służbę Prasową Ministerstwa Obrony Rosji w sobotę 23 września 2023 r. przedstawia transporter opancerzony rosyjskich sił pokojowych.

Armenia oskarżyła, że ​​zamknięcie uniemożliwiło około 120 000 mieszkańców Górskiego Karabachu podstawowe dostawy żywności i paliwa. Azerbejdżan odrzucił oskarżenie, argumentując, że dostawy dla regionu mogłyby odbywać się przez Aghdam – czemu od dawna sprzeciwiały się władze Górskiego Karabachu, które nazwały je strategią przejęcia przez Baku kontroli nad regionem.

Górski Karabach znalazł się pod kontrolą etnicznych sił ormiańskich wspieranych przez armeńską armię w walkach separatystów, które zakończyły się w 1994 r. Siły ormiańskie przejęły również kontrolę nad znacznym terytorium wokół regionu Azerbejdżanu.

Azerbejdżan odzyskał kontrolę nad otaczającym terytorium w sześciotygodniowej wojnie z Armenią w 2020 r. Wynegocjowane przez Rosję zawieszenie broni zakończyło wojnę, a kontyngent 2000 rosyjskich żołnierzy sił pokojowych został wysłany do regionu w celu monitorowania jej.

W ubiegły wtorek Azerbejdżan rozpoczął operację wojskową w Górskim Karabachu, mającą na celu usunięcie z tego terytorium rzekomych ormiańskich formacji wojskowych. Dzień później ogłoszono zawieszenie broni, łagodząc obawy przed trzecią wojną na pełną skalę w regionie.

Na mocy porozumienia za pośrednictwem rosyjskich sił pokojowych separatystyczne władze Górskiego Karabachu poszły na spore ustępstwa: rozwiązując siły obronne regionu i wycofanie kontyngentu wojskowego Armenii.

Jednak kwestia ostatecznego statusu Górskiego Karabachu pozostaje otwarta i znajduje się w centrum rozmów między stronami, które rozpoczęły się w czwartek w azerskim mieście Jewłach.

Lokalne media sfilmowały w sobotę setki Ormian ewakuowanych przez rosyjskie siły pokojowe z Górskiego Karabachu w następstwie ofensywy Azerbejdżanu, którą Baku określiło jako „operację antyterrorystyczną”.

W piątek minister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Jeyhun Bayramov potwierdził determinację Baku, aby zagwarantować mieszkańcom Górskiego Karabachu „wszelkie prawa i wolności” zgodnie z konstytucją kraju i międzynarodowymi zobowiązaniami w zakresie praw człowieka, w tym gwarancjami dla mniejszości etnicznych.

Stepan Poghosyan/ZDJĘCIE
Policjant zatrzymuje demonstranta podczas protestu przeciwko premierowi Nikolowi Paszynianowi w Erewaniu, Armenia, piątek, 22 września 2023 r.

Władze azerbejdżańskie poinformowały w sobotę, że tego samego dnia przetransportowały przez terytorium kraju Kaukazu Południowego drogą prowadzącą z miasta Aghdam do stolicy regionu Górskiego Karabachu ponad 60 ton paliwa.

Moskwa wysłała także do Górskiego Karabachu ponad 50 ton pomocy żywnościowej i innych „podstawowych artykułów pierwszej potrzeby” – podała w sobotę państwowa agencja RIA Nowosti. Ministerstwo Obrony Rosji tego samego dnia opublikowało film przedstawiający stacjonujące w regionie rosyjskie siły pokojowe rozładowujące ładunek.

Jednak w piątek podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych minister spraw zagranicznych Armenii Ararat Mirzoyan wezwał do zajęcia się sytuacją w regionie. Oskarżył Baku o przeprowadzenie „niesprowokowanego i dobrze zaplanowanego ataku militarnego” na prowincję.