Od marca 2023 r. wody Szkocji ogarnia bezprecedensowa fala upałów na morzu kategorii 4, powodująca masową śmiertelność morską.
W przypadku niektórych szkockich hodowli łososia gwałtowny wzrost temperatury o pięć stopni doprowadził do wzrostu liczby inwazji wszy morskich.
Niedawne dochodzenie ujawniło niepokojące dowody w pięciu gospodarstwach, w których zaobserwowano ryby pokryte inwazyjnymi wszami morskimi.
„Morskie fale upałów są coraz częstsze, bardziej powszechne i trwają dłużej. Stwarza to optymalne środowisko do rozrodu wszy morskich, co prowadzi do gwałtownego rozmnażania się” – powiedział Lex Rigby, kierownik ds. dochodzeń w Viva!, wegańskiej organizacji charytatywnej prowadzącej kampanie.
„Te pasożyty żywią się skórą, śluzem i krwią łososia, a miliony z nich potencjalnie przedostają się do szerszego środowiska” – dodała.
Wszy morskie na wolności zwykle występują w małych ilościach, ale częściej występują na farmach, a rosnące temperatury sprzyjają ich rozmnażaniu. Osłabiają ryby, co może spowodować ich przedwczesną śmierć.
W 2022 r. śmiertelność łososi podwoiła się, co stanowi rekordowo niski poziom dla tego gatunku. Natomiast w 2023 r. liczba ta uległa pogorszeniu. Tylko do września na fermach łososia padło przedwcześnie 8,9 mln ryb.
Chociaż kiedyś hodowlę łososia postrzegano jako potencjalne rozwiązanie pomagające w uzupełnieniu dzikich zasobów, obecnie wszy morskie stają się problemem, ponieważ rozprzestrzeniają się z gospodarstw na dzikiego łososia.
„Hodowla łososia była kiedyś okrzyknięta rodzajem zbawienia. Jednak w miarę wyjaśniania się skomplikowanych kwestii jesteśmy świadkami ciągłego spadku zarówno liczebności, jak i wielkości dzikiego łososia. To naprawdę tragiczne” – powiedział John Rowley Conwy, dyrektor Klere, doradztwo w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Przemysł łososiowy twierdzi, że dla niego priorytetem jest dobrostan ryb i kładzie nacisk na technologię i innowacje, które stosuje przeciwko wszom morskim.
Istnieją jednak inne zagrożenia wynikające ze wzrostu temperatury morza, które zagrażają łososiom.
Meduzy rozwijają się w cieplejszych wodach i mogą zarówno użądlić łososia, jak i zablokować jego skrzela.
Rosnąca temperatura mórz w Europie i na świecie w 2023 r. wystawiła na próbę ekosystemy morskie i akwakulturę.
„Każdy wzrost temperatury jest dodatkowym stresem, a każdy nagły, duży wzrost wykraczający poza to, do czego zwierzęta są przyzwyczajone, może wywołać stres aż do śmierci” – stwierdziła dr Sevrine Sailley, specjalistka ds. modelowania ekosystemów w Plymouth Marine Laboratory.
„Mogliśmy zaobserwować masową śmiertelność akwakultury, niezależnie od tego, czy są to ryby, czy skorupiaki” – dodała.