O nas
Kontakt

Wielokrotnie nagradzana „Zielona granica” Agnieszki Holland potępiona przez prawicowych przywódców Polski

Laura Kowalczyk

Wielokrotnie nagradzana „Zielona granica” Agnieszki Holland potępiona przez prawicowych przywódców Polski

Wielokrotnie nagradzany dramat migracyjny „Zielona granica” został ostro skrytykowany przez przywódców prawicy podczas premiery filmu w Polsce.

Prawicowi polscy przywódcy potępili tę decyzję Zielonka Granica (Zielona granica), nowy film wybitnej reżyserki Agnieszki Holland, miał swoją premierę w kraju.

Zarzucają pracy zniesławienie Polski poprzez badanie kryzysu migracyjnego wzdłuż granicy z Białorusią.

Zielona granica zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Wenecji na początku tego miesiąca, a niektórzy urzędnicy rządowi w Polsce już skrytykowali film – większość z nich przyznała, że ​​go nie widziała.

Film jest emocjonalnie druzgocącym sygnałem ostrzegawczym dla narodów UE i ich bierności w obliczu okropności, które miały miejsce na krańcach Europy.

Polski reżyser dramatyzuje los migrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, których w stronę białorusko-polskiej granicy zwabia propaganda białoruskiego rządu obiecująca bezpieczny przejazd do Unii Europejskiej. Zamiast tego wpadają w pułapkę piekielnego ruchu tam i z powrotem, nadzorowanego zarówno przez rządy Białorusi, jak i Polski, i zostają wrzuceni jako geopolityczne pionki w sfałszowanej grze zaaranżowanej przez białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę. (Przeczytaj naszą pełną recenzję.)

Zbliżające się wybory w Polsce i groźba pomówień

Czarek Sokołowski/AP
Lider partii rządzącej w Polsce Jarosław Kaczyński oskarżył Holandię o działanie na rzecz Putina

Jarosław Kaczyński, były polski premier, obecny lider PiS i wicepremier, zwołał konferencję prasową w piątek 22 września – tego samego dnia, w którym film miał premierę w kraju – aby potępić film.

Oznajmił, że polska straż graniczna, wojsko i policja „został przedstawiona haniebnie”.

Polscy urzędnicy twierdzą, że pracownicy bezpieczeństwa ryzykowali życie, aby chronić Polskę przed napływem migracji, który ich zdaniem został zainicjowany przez białoruskiego przywódcę Aleksandra Łukaszenkę i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Kaczyński oskarżył Holandię o „oikofobię”, niechęć do własnej ojczyzny, a film nazwał „po prostu wstydliwym, odrażającym i obrzydliwym”.

Powiedział też, że filmowiec wspierał rzekomy plan Putina.

W Polsce wybory krajowe zaplanowano na 15 października.

Rządząca Kaczyńskiego partia Prawo i Sprawiedliwość stara się o trzecią kadencję u władzy, podkreślając swoją antyimigracyjną politykę. Reputacja rządu polegającego na powstrzymywaniu imigrantów od kraju ucierpiała w wyniku skandalu związanego z oszustwami rzekomo związanymi z wydawaniem wiz w polskich konsulatach w Azji i Afryce w zamian za łapówki.

Cechą sztuki znaczącej jest to, że kino prowokuje odmienne opinie i postawy

Europejska Akademia Filmowa (EFA)

Festiwal Filmowy w Wenecji
Kadr z Zielonej granicy

Agnieszka Holland przekonywała, że ​​film nie dokonuje zbiorowej oceny polskiej armii i służb mundurowych i nie ma na celu oczerniania Polski.

Ona i producent Marcin Wierzchosławski wydali oświadczenie, w którym stwierdzili, że film pokazuje, że wszyscy ludzie, czy to umundurowani funkcjonariusze, uchodźcy, czy pomocnicy, mogą zachowywać się inaczej w różnych sytuacjach. Powiedzieli, że unika „czarno-białej propagandy” wokół migracji.

Holland i Wierzchosławski oświadczyli także, że fragmenty filmu zostały skradzione, przerobione i wyemitowane przez niektóre media w celu wywołania zniekształconego obrazu filmu oraz że sprzeciwiają się manipulacji.

W następstwie poprzednich ataków na Zielona granicaFederacja Europejskich Reżyserów Ekranowych (FERA) dołączyła do kilku europejskich filmowców, którzy wyrazili wsparcie dla Agnieszki Holland.

Europejska Akademia Filmowa (EFA) również wydała oświadczenie, w którym poparła Agnieszkę Holland: „Jednym z oczekiwań kina europejskiego, którego jest wybitną przedstawicielką, jest krytyczne i uważne spojrzenie na ludzkie historie, a nie odwracanie wzroku. Filmy Agnieszki Holland cechuje głębokie człowieczeństwo i szacunek, dlatego też należy jej się szacunek i humanitarne traktowanie. Cechą sztuki znaczącej jest to, że kino prowokuje odmienne opinie i postawy, gdy stwarza potrzebę dyskusji na tematy prezentowane na poziomie społecznym i prywatnym, w polityce, w mediach, w rozmowach z rodziną i przyjaciółmi.